Připomínky ČBK ke změnám ve zdravotnictví jsou „interní dokument“

Mluvčí ČBK mi sdělila, že připomínky České biskupské konference k návrhu zákona o specifických zdravotnických službách, které předseda ČBK zaslal ministru Hegerovi, jsou „interní dokument“, který mi nemůže poskytnout. Jak může být připomínkování zákona zaslané ministrovi (a některým dalším organizacím) interním dokumentem, toť věru netuším, ale asi nemám dost bujnou představivost.

Každopádně se musím omluvit všem čtenářům, kteří mne žádali o zveřejnění těch připomínek či odkaz na jejich kompletní znění – z výše uvedených důvodů jim nemohu vyhovět. Snad je alespoň potěší informace, že Hnutí Pro život ČR dalo na své facebookové stránce najevo, že má tyto připomínky k dispozici, a označilo je za „výborné“. Psát jim o ně ale nemá smysl, protože nemají svolení k jejich zveřejnění.

Ignác Pospíšil, šéfredaktor

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

5 Responses to Připomínky ČBK ke změnám ve zdravotnictví jsou „interní dokument“

 1. brontochundelka píše:

  Jen jestli HPŽ nekecá. Nic nemaj, ale frajeřej, jak jsou in. Jestli to máš, tak to ukaž, Radime! Jinak si budemem muset počkat na únik z vlády 😀

 2. BERAN píše:

  Za zajímavější textu těch připomínek, kterých bych ale také rád znal, pokládám poznání konkrétního způsobu, jakým se s nimi naše demokraturní orgánostruktura vypořádala.

  Je to ale jak valiti balvan do kopce. A furt znovu a znovu…

  Zeptal jsem tuhle v chatu Novy o rekodifikovaném občanském zákoníku pana náměstka ministra spravedlnosti:

  „Prosím, kdo jmenovitě do kodexu navrhl „náhradní mateřství“ a jakým způsobem se zpracovatelé vypořádali s nemravností této materie? Děkuji a přeji Vám vše dobré.“

  I odpověděl mi pan doktor Melzer:

  „Na řešení problému náhradního mateřství se shodla rekodifikační komise. Je to poměrně zdrženlivé řešení. Matkou dítěte je i nadále žena, která dítě porodila, jen jsou usnadněny podmínky pro osvojení. I to je realita, se kterou se právo musí vypořádat.“
  (http://web.nova.cz/rozhovory/?288085c=~&288085e=301109&amp😉

  Tož jsem panu náměstkovi napsal tento email:

  „Buďte zdráv, pane doktore.

  V chatu TV Nova jsem Vám položil dvě otázky: 1/ Kdo jmenovitě navrhl „náhradní mateřství“? a 2/ Jakým způsobem se zpracovatelé vypořádali s nemravností této materie?

  Dostalo se mi od Vás odpovědi, že rekodifikační komise se na řešení shodla, takže se Vás ptám znovu: Kdo s tím přišel jako první? Dále jste mi napsal, že bylo zvoleno zdrženlivé řešení a že jde o realitu, se kterou se právo musí vypořádat. Táži se znovu: Vypořádání s nemravností? A přidávám novou otázku: Proč „musí“? Copak právní pořádek musí ošetřit každou nemravnost, kterou věda a technologie umožňují?

  Četl jsem, že jste vystudoval vysokou školu, tak snad ta prostá tázání pochopíte.“

  Dosud mi z jeho úřadovny přišlo toliko vyrozumění, že mu dopis předali.

  Valiti balvan do kopce…..

 3. BERAN píše:

  Tož i já jsem od TS ČBK obdržel zprávu (po své první urgenci):

  „Dobrý den, tento text bohužel nemůžeme zveřejňovat, jedná se o interní věc mezi ČBK a ministerstvem zdravotnictví.

  Děkuji za pochopení. Monika Vývodová“

  Nepochopil jsem a píši paní Vývodové:

  „Dobré nedělní odpoledne!

  Jak může být něco, co nepodléhá ani klasifikaci podle měřítek národní bezpečnosti, co není předmětem obchodního tajemství a co se nedotýká soukromí lidí a ani zájmu ochrany osobních dat, nýbrž naopak příštích podmínek života deseti milionů lidí, „interní“? To může být výlučně externí. Jde o politiku.

  Prosím v této věci o osobní vyjádření pana předsedy ČBK, protože neveřejně se o věcech veřejných domlouvají jen velmi specifičtí lidé a skupiny a já jsem dosud nemyslel, že katoličtí představitelé mezi ně patří.“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: