KDU-ČSL protestuje: Vláda hází klacky pod nohy lidem, kteří si chtějí osvojit dítě či postavit domek

Praha: „Vláda hází klacky pod nohy lidem, kteří si chtějí osvojit dítě či postavit domek,“ komentuje navrhované vysoké zvýšení úředních poplatků předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Česká vláda chce výrazně zvednout poplatky. Soudní poplatky, poplatky za výpis z rejstříku trestů, za zápis do katastru nemovitostí, za stavební povolení, za likvidaci komunálního odpadu či za vydání nových pasů a občanských průkazů podraží až o tisíce procent.

Vládní návrh komentuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: „Chápeme, že se sazby poplatků neměnily řadu let. V jednotlivých řádně zdůvodněných případech může být mírné zvýšení ospravedlnitelné. Avšak navrhované zavedení dvoutisícového soudního poplatku za osvojení dítěte je nehorázné a pro nás nepřijatelné. Také zvýšení platby za stavební povolení pro dům s maximálně třemi byty z tří set korun na pět tisíc, tedy o více než 1500 %!, postrádá jakoukoliv logiku.“ Pavel Bělobrádek  dodává: „V obou případech by měl stát žadatele spíše podporovat, než jim házet klacky pod nohy.“

K dalším razantním zvýšením má dojít například u prvního zápisu akciové společnosti do Obchodního rejstříku, kde si firma musí, dříve než začne vůbec podnikat, místo původních pěti tisíc korun připravit tisícovek dvanáct. Také stavební povolení u domů s více byty má stoupnout z jednoho tisíce na dvacet tisíc. Tvrdě dopadne na všechny lidi i plánované dvojnásobné zvýšení poplatků za komunální odpad. Takové změny považuje KDU-ČSL za nesystémové a nerozumí jejich zacílení.

Tisková zpráva KDU-ČSL

Dovolím si tyto změny vyložit: naše pravicová vláda vidí, že už není dost peněz, které by její kamarila mohla dál prošustrovávat a rozkrádat, a tudíž rozhodla, že je třeba lidem sebrat další prachy, lhostejno komu a pod jakou záminkou...

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

6 Responses to KDU-ČSL protestuje: Vláda hází klacky pod nohy lidem, kteří si chtějí osvojit dítě či postavit domek

 1. Teni píše:

  Výklad je trochu svérázný. Já bych spíš řekl, že se snaží vláda získat prostředky cestou, kolem níž nestojí špalíry novinářů. Když se začne mluvit o DPH, hned začne každý pisálek psát i to, co neví. Tohohle si, jak vláda doufá, nikdo ani nevšimne…

  Ještě že nad tím vším bdí bedlivé oko Pavla Bělobrádka. Zcela s ním souhlasím. To už by rovnou mohl stát stát v neděli vzadu v kostele a kostelníkovi trochu usypat z kasičky do státního rozpočtu.

  Nevím, jak do toho patří poplatek za komunální odpad. Pokud vím, tak ten vybírají obce a ty taky stanovují jeho výši. Aspoň já ho tedy platím městu. Možná, že část z toho pak město „posílá vejš“, to fakt nevím.

  • cinicius píše:

   Já bych řekl, že naše vysvětlení si nikterak neprotiřečí… 🙂

  • VlaM píše:

   Poplatek za komunální odpad do toho patří tak, že stát stanovuje zákonem maximální výši a města či obce si pak rozhodnou, nakolik toho maxima využijí.
   Právě ale kolem toho odpadu by mohli novináři začít trochu kroužit, protože jej musí platit každý, kdo má trvalé bydliště, je to tedy vlastně daň z hlavy. Zvláště na početné rodiny (tedy i na ty křesťanské) to dost doléhá, i když je pravda, při příjmech blízko životního minima lze požádat o zproštění.

 2. ash píše:

  Na chudý lid patří přísnost. A jak řekl kdesi Kalousek, jsme pořád dost bohatí, všichni máme boty. A ve sněmovně Drábek komentoval situaci důchodců slovy, že jenom 7% jich je pod hranicí chudoby. Chápu to tak, že dokud tam nebude 70%, tak si nemáme na co stěžovat.

  Podle mého soudu je to nejhorší vláda jakou jsme kdy měli. Bohužel TOP 09, která stojí za těmi největšími hrůzami, má prý pořád podporu 15% voličů. Těch 15% musí být mimozemšťané, opravdu nevím, kdo jiný by mohl něco podobného podporovat.

 3. BERAN píše:

  Je záměrem získat peníze do rozpočtu zvýšením těchto poplatků? Myslím, že ne, neboť klíčová otázka je:

  JAKÉ PROCENTO PŘÍJMU ROZPOČTU TY POPLATKY REPREZENTUJÍ?

 4. BERAN píše:

  Právě se dovídám, že vláda, respektive konzervativci vedené ministerstvo, myslí na dobro dětí při osvojování. Bravo, TOP 09!

  http://zpravy.idnes.cz/ministerstvo-poprve-pustilo-dite-z-ustavu-k-vychove-registrovanemu-paru-1tf-/domaci.aspx?c=A110610_140159_domaci_taj

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: