Má Katolická církev vinu na tzv. holokaustu (šoa)? Arogantní zkreslování dějin

Církevní historik RadomírMalý reaguje na učebnici silně zkreslující historii holokaustu. Čtěte ZDE.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

8 Responses to Má Katolická církev vinu na tzv. holokaustu (šoa)? Arogantní zkreslování dějin

 1. pan Contras píše:

  Pojem holocaust má náboženský obsah a proto jej používejme adekvátně pro oběť Kristovu, jejíž jsou SZ celopaly předobrazem a neakceptujme snahu propagandy Kristovu oběť nahradit kultem obětí nacistického genocidia. To, co se dnes nazývá holocaustem nazývejme nacistickým genocidiem Židů.

 2. BERAN píše:

  Od svobodného zednáře Ivana Štampacha to celkem chápu, chce si vyřídit s Církví účty z doby, kdy sám pyšně lhal, ale jaké účty má P. Halík? Že by nějaká „smlouva o smlouvě budoucí“?

  Moc se mi zamlouvá ten princip: engoisté napochodují do škol a dovzdělají robata tam, kde učitel nestíhá a kde historiografie bloudí.

  • jeden píše:

   Neoznačoval bych Štampacha za zednáře, ten by se tam nedostal, oni zednáři taky neberou kdejaký odpad. A kdekdo kdo se za zednáře prohlašuje jím není.

   • Info o "slobodomurároch:))) píše:

    Je dost odporné, označovat kohokoliv za zednáře. Dostane se totiž do společnosti lidí, které odsoudilo během dějin několik papežských encyklik a odmítl i msgre. J. Ratzinger, ještě v době, kdy byl prefektem Posvátné kongregace pro doktrínu víry.
    Svévolné označování někoho za zednáře může být vážná pomluva. U otce Ivana O. Štampacha však o pomluvu nešlo, alespoň před několika lety, neboť to sám o sobě prohlašoval.

    „Když já třeba budu mít nějaké zdravotní potíže, a budu vědět o nějakém bratrovi, který je na to odborník, tak samozřejmě půjdu nejdříve za ním. Ale takhle to asi chodí ve všech spolcích, kde pracují lidé různých profesí,“ říká zednář Ivan Odilo Štampach

    http://u3h.webnode.cz/news/informace-pro-navstevniky/

    (jinak informace z tohoto zdroje může a nemusí:) být nutno brát jako objektivní:)))))))))))

    Pax

    Jan

    • VlaM píše:

     Pan Ivan Štampach své členství u zednářů před pár lety osobně ohlašoval z televizní obrazovky. Na vlastní oči jsem viděl a na vlastní oči jsem slyšel.

 3. Lukáš Biskupický píše:

  Katolická církev rozhodně nenese vinu na genocidě Židů (naopak, čím menší bude vliv katolické církve, tím větší vlny protižidovských pogromů je možno očekávat). Ideologie nacistů byla ideologií novopohanskou, nekřesťanskou a mimo jiné zamířenou proti – křesťansky, a zejména proti katolické církvi. Proto položení otázku v nadpisu příspěvku je samo o sobě nesmyslné.

  2. Pozor, z příspěvku Radomíra Malého může čtenář nabýt dojmu, že katolíci byli ve středověku zatíženi pověrou a předsudky, zatímco Židé naopak byli pověry a předsudků uchráněni.

  3. Protože z pokoncilních knihoven zmizela starší literatura, z níž by se katolík dočetl o pronásledování křesťanů Židy (mučedníci sv. Šimon Tridentský, Šimon Abeles, sv. Rudolf aj., zneužití a mučení sv. Hostií), bohužel v nevědomosti přijímá současnou demoliberální propagandu, v níž jsou katolíci viněni ze všeho špatného, včetně podílu na holokaustu. Panečku, kdyby se tak začalo pravdivě informovat např. o podílu ateistů a Židů na bolševismu a pronásledování katolíků (SSSR a socialistické země), možná by jim to docvaklo.

  4. Domnívám se, že tím, že Židé tolik odmítají Ježíše Krista a nenávidí Jeho Církev (ona je tísní, zneklidňuje), zároveň sami sebe znovu a znovu odsuzují. Tím, že mají zájem na tom, aby vliv Církve byl co nejmenší, ztrácejí svého ochránce. Stejně jako dříve vsadili na osvícenství, liberalismus, bolševismus – a dnes na šíření relativistické pluralitní demokracie, domnívajíce se, že se bez náboženství snáze asimulují do společnosti a budou uchráněni dalších pogromů. Proto tak často a rádi obviňují Církev ze všeho špatné a dokonce i z toho, že mlčela k holokaustu. Nevěří tomu, že novopohanský, ateistický a islámský antijudaismus je na rozdíl od antijudaismu biblického (který je ovšem podřízen hlavnímu přikázání milovat) daleko horší. Bezuzdný, výbojný a agresivní.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: