Pro-life politika jako velké téma republikánských primárek

USA: Vše nasvědčuje tomu, že pro-life politika bude velkým tématem nadcházejících republikánských primárek pro prezidentské volby v roce 2012. Hodně tomu napomohla přední americká pro-life organizace Susan B. Anthony List (dále ji budu uvádět pod obvyklou zkratkou SBA List), která má za hlavní cíl své činnosti podporovat pro-life politiku skrze podporu pro-life kandidátů, přičemž zvláštní pozornost věnuje pro-life političkám.

SBA List vytvořil pod jménem The Pro-Life Presidential Leadership Pledge stručný (a nutno říci, že poměrně při zdi se držící) seznam pro-life závazků pro nadcházejcí volební období a vyzval republikánské politiky, kteří deklarovali svoji účast v boji o republikánskou prezidentskou nominaci, aby tento závazek podepsali.

Ve zmíněném slibu se kandidát na prezidenta zavazuje k plnění následujících čtyř bodů pro-life programu (zkráceno a přeformulováno autorem článku, kompletní text v angličtině najdete na stránkách SBA List):

1) nenominovat do Nejvyššího soudu a Federálních soudů tzv. soudcovské aktivisty a zastánce tzv. „živé ústavy“

2) dosazení pro-life osobností do zdravotnických a dalších úřadů, které mají otázku potratů v popisu práce

3) ukončení podpory potratů ze státních peněz a odstřižení potratářských organizací od rozpočtu

4) prosazení federálního zákona zakazujícího pozdní potraty na základě vnímání bolesti plodem (tzv. Pain-Capable Unborn Child Protection Act)

Podepsalo pět kandidátů: Michele Bachmann, Newt Gingrich, Ron Paul, Tim Pawlenty a Rick Santorum. Další tři kandidáti (Herman Cain, Gary Johnson a Mitt Romney) podpis odmítli, přičemž Mitt Romney se už pro své odmítnutí stal terčem kritiky od svých protivníků, především Ricka Santoruma (Cain i Johnson jsou považováni za outsidery primárek, navíc od Johnsona by nikdo soudný podpis neočekával).

SBA List zároveň vytvořil a nabídl k podpisu i pro-life slib pro voliče, v němž občané USA deklarují, že podpoří jen ty kandidáty, kteří se k plnění pro-life cílů zavážou. Držím SBA Listu palce, aby ve svých snahách uspěl, a zároveň si troufám vyjádřit naději, že české hnutí pro-life se někdy v blízké budoucnosti od svých amerických ideových vzorů alespoň trochu poučí o tom, jak efektivně pracovat v politice.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

10 Responses to Pro-life politika jako velké téma republikánských primárek

 1. cinicius píše:

  Vysvětlení Caina a Romneyho (oba se prohlašují za pro-life), proč nepodepsali…

  http://www.lifenews.com/2011/06/18/herman-cain-reaffirms-pro-life-view-after-not-siging-pledge/

  To Cainovo může být ještě přijatelné – vymezuje se proti bodu 4, když říká, že prezidentu nepřísluší zákony prosazovat, ale podepisovat. Je to dost minimalistické pojetí prezidenta (na americké podmínky), ale budiž.

  Nicméně Romney zklamal na celé čáře. Jednak mu vadí, že by musel odstřihnout od rozpočtu i četné nemocnice dělající potraty, což by tedy pro-life politikovi vadit nemělo (určitě by se to dalo udělat tak, že by dostaly čas s potraty přestat), jednak mu vadí, že by byl omezen v nominacích na důležité posty ve vládě – rozumějte – údajnému pro-life politikovi vadí, že se po něm chce, aby do vedení zdravotnictví nenominoval potratáře!

 2. Tomáš Beran píše:

  Prezidentu jako předsedovi vlády nepříslušní zákony prosazovat, to má hlubokou logiku, když pominu, že mu nepřísluší prosazovat dobré věci.

 3. Tak to vypadá, že Mitt Romney možná zaujme pár pro-choice s Obamou nespokojených demokratů, ale pokud by vyhrál nominaci, tak se obávám, že Tea Party nasadí někoho jiného a prezidentem by se stal Obama…

  Fandím Michele Bachmann – http://navrat.blog.idnes.cz/c/196373/Pristim-americkym-prezidentem-by-mohla-byt-zena.html

  • cinicius píše:

   Problém je v tom, že Mitt Romney není pro-choice, ale spíše nedůsledný pro-life. Ve smyslu tom, že je pro-life, pokud jde o jím preferované a ideální uspořádání světa, ale nepovažuje to vždy za nejdůležitější.

   Já nemám jasného favorita, za současného stavu bych vybíral coby objekt k fandění někoho z trojice Michele Bachmann, Tim Pawlenty a Rick Santorun. A nakonec bych asi pragmaticky zvolil dámu, protože z těch tří má nějvětší šanci…

   • Souhlasím. Taky když už říkal, že v těchto volbách nebude řešit sociální, ale ekonomické otázky, tak jsem si říkal, že teď už Bible belt ztratil a případné vítězství v primárkách by Obamu poslalo do Bílého domu znovu.

    Michele má největší šanci a na rozdíl od Sarah Palin se zdá být i o poznání kompetentnější…

 4. Tomáš Beran píše:

  Všimli jste si?

  Uvažujeme o tom, kdo je jak disponován pro zvolení prezidentem. USA! 🙂 Můžeme si vybírat, měříme diference, povahy, zkušenosti s výtečníky a výtečnicemi…. A máme se o co opřít, aktů i výroků jsou nůše.

  A v českém zeměpásu? Kdo by byl dobrý prezident v systému, kde se nehlasovatelné dá přehlasovat?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: