KDU-ČSL: Vláda rozbíjí zdravotnictví a snaží se v něm nastolit prostředí přející korupci

Z dosud předložených návrhů je zřejmé, že současná vláda chce zásadně omezit nárok na zdravotní péči dostupnou rovným způsobem všem občanům. Kroky vlády směřují k prohloubení nesolidárnosti systému zvyšováním spoluúčasti pacientů. Znepokojující je zejména neschopnost definovat standardy péče, což vede k důvodné obavě, že připlácet si bude nutné za naprostou většinu úkonů,“ říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle nového zákona o zdravotním pojištění má být oproti současnému stavu bezplatná pouze péče poskytovaná ekonomicky nejméně náročným způsobem, aniž by bylo zřejmé, která konkrétní péče je tím míněna.  Takzvaná reforma nepřináší standardy a nadstandardy, ale naprosto zásadní omezení zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění bez jakýchkoliv pravidel. Ve světle tohoto zásadního kroku jsou debaty o hrazení amalgámových plomb pouhou okrajovou záležitostí.

Další připravované zákony směřují k prohlubování nerovností v místní dostupnosti péče, kdy budou ohrožena základní práva pacientů jako svobodná volba lékaře či právo na dosažitelnost péče poskytované dle nejnovějších poznatků vědy (lege artis). „Ze zákona tak péče v periferní, základním způsobem vybavené nemocnici, bude považována za přizpůsobení místním a časovým možnostem, což znevýhodní občany žijící mimo velká města,“ vysvětluje Bělobrádek.

Vláda se znovu pokouší o privatizaci zdravotních pojišťoven jejich převodem na obchodní společnosti. Způsob, jakým tak činí, vzbuzuje obavy ze snahy o spuštění nepřípustných obchodních praktik v systému zdravotního pojištění. Navíc veškeré citlivé údaje o pacientech, jejich diagnózách, užívaných lécích i lékařích mají být shromažďovány v obrovské databázi centrálního úložiště dat. Přitom stále není zodpovězena otázka, komu a na co mají tyto údaje sloužit a jak budou zabezpečeny proti zneužití.

„Vláda se utajeně pokouší o rozbití jednoho z nejlepších systémů očkování dětí na světě převodem tohoto systému nákupu vakcín, skladování, distribuce a samotného očkování od hygienických stanic a praktických lékařů pro děti a dorost do rukou konkrétních soukromých firem. Stát tak naprosto ztrácí kontrolu nad proočkovaností a možnost levně nakupovat vakcíny. Na rozbíjení tohoto systému ministerstvo usilovně pracuje od roku 2009. Jedná se o jeden z nejpodezřelejších kroků současné vlády z hlediska korupce,“ upozorňuje expert na korupci ve zdravotnictví Ludvík Hovorka.

„Příprava zákonů probíhá nepřijatelným způsobem, kdy jsou rozsáhlé části zákonů měněny těsně před jednáním výboru sněmovny proto, aby se k nim nemohla vyjádřit odborná veřejnost. V rozporu se zákonem se tak obchází standardní připomínkové řízení,“ dodává Hovorka. Vláda tak dává otevřeně najevo své pohrdání odbornou veřejností a jejími názory. Nejde jí o zlepšení zdravotní péče, ale o silové prosazování změn vedoucích k postupné přeměně systému veřejného zdravotnictví a veřejného zdravotního pojištění k soukromému,  se všemi dopady na občany země.

ODS, TOP09 a VV připravované změny proto pro KDU-ČSL v žádném případě nejsou zdravotnickou reformou. Jedná se o změť zmatených, vzájemně nijak nesouvisejících kroků, ve kterých lze snadno vysledovat zájmy podnikatelských skupin dlouhodobě usilujících o ovládnutí financí v resortu zdravotnictví. Zřejmým se také stal zájem na vytvoření takového legislativního rámce, kdy by většina zásadních rozhodnutí byla činěna podzákonnými normami. Systémové parametry (úhrady léčiv, síť zdravotnických zařízení, standardy péče) by pak nemohli ovlivnit řádně zvolení poslanci, nýbrž svým rozhodnutím ministr. Korupční potenciál této strategie je zřejmý jak směrem k byznysu, tak k financování politických stran. Lze tak jednoznačně doložit, že vláda s korupcí nebojuje, naopak ji řadou konkrétních návrhů v resortu zdravotnictví vědomě podporuje.

„KDU-ČSL  stojí za občany této země a její senátoři nepřipustí svévolné obcházení Ústavy,“ jednoznačně deklaruje předseda senátního klubu KDU-ČSL, Václav Koukal.

Tisková zpráva KDU-ČSL

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

One Response to KDU-ČSL: Vláda rozbíjí zdravotnictví a snaží se v něm nastolit prostředí přející korupci

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: