Návštěva Kněžského bratrstva sv. Petra v České republice

Skupina tradiční katolické mládeže spolu s knězem a bohoslovci Kněžského bratrstva sv. Petra (FSSP) navštívili koncem dubna 2011 Českou republiku. Poutnickou výpravu vedl P. Bernward Wilhelm Deneke, FSSP, spirituál mezinárodního kněžského semináře sv. Petra v bavorském Wigratzbadu. Výpravu doprovázel český bohoslovec z Wigratzbadu Abbé PhDr. Jakub Václav Zentner, FSSP.

P. Deneke sloužil mši sv. podle klasického římského ritu (podle misálu z r. 1962) v několika pražských významných kostelích. V úterý 26. dubna od 11.00 hod. na hrobu sv. Norberta v basilice na Strahově (recitovaná mše), ve středu 27. dubna v 18.00 hod. v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, na oltáři sv. Jana Nepomuckého (zpívaná mše), ve čtvrtek 28. dubna v 11.00 hod. v kostele Panny Marie Vítězné – Pražské Jezulátko (zpívaná mše). Svoji pouť němečtí přátelé ukončili v pátek 29. dubna v 18.00 hod. v kostele sv. Jakuba v Litoměřicích (asistovaná slavná mše). Ve spolupráci s pražským konventem dominikánského řádu přednesl P. Deneke na klášterní půdě otců dominikánů 27. dubna  2011 od 20.00 hodin zajímavou přednášku na téma Co znamená katolický.

Není bez zajímavosti, že mše sv. sloužená paterem Denekem na hrobu sv. Jana Nepomuckého v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha byla de facto první tridentská mše sv., kterou po více než 40 letech sloužil katolický kněz ve svatovítském dómu. Mši sv. obětoval kněz u příležitosti letošního výročí 290 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého. 31. května 1721 prohlásil papež Inocenc XIII. Jana Nepomuckého za blahoslaveného.

Pro naše věřící bylo významnou milostí, že se mohli účastnit krásné tradiční latinské liturgie v posvátných prostorách starobylých pražských chrámů. Další termíny konání mše sv. podle misálu z r. 1962 naleznete na http://www.missasancta.estranky.cz/ . Pán Bůh zaplať organizátorům této poutní výpravy!

Svatý Jene Nepomucký, oroduj za nás!

            PhDr. Stanislav Vejvar

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

8 Responses to Návštěva Kněžského bratrstva sv. Petra v České republice

 1. Hamish píše:

  Snad jen, že ta mše svatá v katedrále byla první oficiální tradiční na onom místě po 40 letech.
  Neoficiálně se tam již několik mší svatých sloužilo dávno před tím.
  K renegátům se zdržím komentáře 🙂

 2. Daniel Zouhar píše:

  Co tak pozdě? Já bych řekl, že teď už je červen. Škoda, že nikdo alespoň skrze DaH nepřetlumočil tu přednášku, protože většina republiky se ten týden do Prahy nemohla dostat. 😦

  • :) píše:

   Na přednášce moc lidí nebylo. Sama přednáška také nebyla, alespoň z mého pohledu, nějak výrazně zajímavá. Zajímavá byla historka z mládí P. Denekeho. Na jakémsi setkávání ve farnosti (myslím, že to snad byla příprava na biřmování, ale nejsem si jistý už) dostal za úkol na příště si připravit něco o tom, co je to katolická Církev. P. Deneke to vzal poctivě a nahlédl do starých knih a katechismů a přišel začal s tím, že katolická Církev je jediná pravá Církev Kristova, za což byl okamžitě zpeskován, že tak už se to dnes nebere… Přišlo mu prý divné, jak by mohlo najednou přestat platit to, co se dočetl ve starších katechismech a začal se o to více zajímat.

 3. Pan Contras píše:

  Jednoho můžeme připomenout, byl to tehdy jakýsi P. Richard Williamson, který tam někdy koncem 80. let zavítal. Snad ho za to nezavřou.

 4. Jen poopravím webovou adresu s termíny bohoslužeb, která je http://www.missasancta.estranky.cz/ případně http://www.krasaliturgie.cz

 5. karmelita píše:

  Moc lituji, že se to dozvídám až po věci! Příště si to budu lépe hlídat …

 6. Michal Kretschmer píše:

  Ten odkaz na http://missasancta.cz/ mi nefunguje,

 7. Michal Kretschmer píše:

  Jak jsem teď našel,asi to bude http://www.missasancta.estranky.cz/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: