Reforma zdravotnictví ano, ale ne způsobem, jak ji navrhuje vláda

České zdravotnictví reformu potřebuje. Jenže návrh z dílny ODS, TOP 09 a VV situaci naopak zhorší,“ říká lidovecký předseda Pavel Bělobrádek. „Zarážející je už způsob projednávání novely. Podstatná část takto závažných zákonů je měněna těsně před jednáním parlamentních výborů, navíc bez předložení hodnocení dopadů. O kvalitě reformy svědčí i to, že legislativní proces zákona ještě není u konce a poslanci již tento týden projednávají jeho další novelu,“ upozorňuje předseda KDU-ČSL.

KDU-ČSL souhlasí s tím, aby byla lékařská péče rozdělena na standardní péči a úkony, které budou jen za příplatek. Nadstandardní péče by ale podle lidovců měla být taxativně vyjmenována v zákoně. Vágní ustanovení, které ve vládním návrhu definuje standardní péči, je podle nich nepřijatelné. „Zákon neobsahuje jasnou definici standardní péče, neříká, kdo bude o standardech rozhodovat, na základě jakých kritérií a v jakém typu řízení. Podle Listiny základních lidských práv a svobod navíc nemůže rozsah péče hrazené z veřejného pojištění stanovit vyhláška nebo věstník ministerstva, ale pouze zákon,“ upozorňuje Bělobrádek na další nedostatek vládní novely.

Lidovci podpořili i stanovisko Národní rady osob ze zdravotním postižením, kteří požadují, aby platba regulačního poplatku 100 Kč/den pobytu v nemocnici byla limitována maximálním počtem dnů. „V Německu mají tento limit 28 dnů. Bez takového omezení se dlouhodobě nemocní mohou snadno dostat do vážných obtíží, jak zaplatit třeba nájemné,“ vysvětluje Pavel Bělobrádek.

Vládní novela také ze zákona o resortních oborových a zaměstnaneckých pojišťovnách vypouští tzv. Hovorkův paragraf, který znemožňoval slučování zdravotních pojišťoven bez vážných důvodů. „Vláda tak chce zřejmě navázat na divokou privatizaci zdravotních pojišťoven zahájenou v červnu 2009, kdy ministerstvo odsouhlasilo sloučení miniaturní zdravotní pojišťovny se dvěma naprosto zdravými daleko většími pojišťovnami ke škodě zdravotního pojištění. Ministerstvo přitom vůbec neřeší, jak zamezí účelovému zakládání zdravotních pojišťoven a jejich pozdějšímu slučování s VZP. Může se tak opakovat případ ZP Média, která vyrobila 450 milionů Kč dluhů, které po sloučení s VZP zaplatí její klienti bez jakýchkoliv sankcí pro zřizovatele pojišťovny Média,“ říká zdravotnický expert Ludvík Hovorka.

Lidovci kritizují i pokus Ministerstva zdravotnictví legalizovat protiprávní stav, který nastal poté, co skladování a distribuce očkovacích látek byla odebrána krajským hygienickým stanicím a předána konsorciu soukromých firem. „Ministerstvo se zříká veškeré odpovědnosti za očkování, které má přejít z gesce státního rozpočtu na zdravotní pojišťovny a soukromé firmy. Praktičtí lékaři a praktičtí lékaři pro děti a dorost budou zřejmě nuceni nakupovat vakcíny přímo od distributorů. Ve svém důsledku nákupy vakcín budou dražší a stát ztratí kontrolu nad proočkovaností občanů,“ upozornila na tiskové konferenci senátorka Miluše Horská. Ministerstvo podle ní neřeší ani reálné střety zájmů členů správních a dozorčích rad zdravotních pojišťoven z pohledu možné zainteresovanosti na dodávkách zboží a materiálů do smluvních zdravotnických zařízení a potřebu důsledného oddělení zdravotních pojišťoven od zdravotnických zařízení. „Proto senátoři klubu KDU-ČSL předloží návrh zákona, který by tyto dvě závažné oblasti, které mají zásadní vliv na ztráty peněz ve zdravotnictví, pomohl napravit,“ uvedla Horská.

Tisková zpráva KDU-ČSL

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

One Response to Reforma zdravotnictví ano, ale ne způsobem, jak ji navrhuje vláda

  1. hm píše:

    sakramentští TOP lidovci oni nám ty Hovorkovy příspěvky asi nečtou, jinak by pro Kalouska nedělali takové hlouposti, že?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: