Pronásledování křesťanů: Irsko chce zavírat kněze za dodržování zpovědního tajemství

Irsko navrhuje bezprecedentní legislativu, která stanovuje absolutní oznamovací povinnost u sexuálního zneužívání dětí. Podle této legislativy budou mít oznamovací povinnost i kněží, kteří se o něm dověděli v rámci svaté zpovědi. Přitom jakékoliv vyznání u zpovědi podléhá zpovědnímu tajemství, jehož úmyslné porušení knězem (či případně tlumočníkem nebo jiným posluchačem) znamená automatickou exkomunikaci provinilce.

Tento irský útok na zpovědní tajemtví je naprosto neuvěřitelný a v západním světě prakticky nemá obdoby, pomineme-li tedy excesy komunistických států a nacistického Německa. Zákony většiny zemí (včetně České republiky) zpovědní tajemství plně respektují a stanoví pro kněze v jeho věci výjimku z oznamovací povinnosti.

Několik irských kněží již otevřeně oznámilo, že takový zákon nemohou  a nebudou respektovat. I nadále budou pokračovat jako dosud v tom, že případného penitenta, který by se v rámci zpovědi přiznal k takovémuto zločinu, pošlou na policii, aby se doznal, ale sami v žádném případě policii informovat nebudou.

Nutno dodat, že i z hlediska funkce je to naprosto nesmyslný zákon, neboť jeho jediným možným výsledkem je, krom vězení plného dobrých kněží, že pachatelé sexuálních zločinů tohoto typu nebudou ke zpovědi chodit a ubyde tak jedna z možností, jak na ně pozitivně působit a vést je k nápravě.

Více informací například ZDE.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

9 Responses to Pronásledování křesťanů: Irsko chce zavírat kněze za dodržování zpovědního tajemství

 1. Tomáš Beran píše:

  Škoda, že ani LSN nenapíše, kdo jmenovitě s tím návrhem přišel, jaký profil ten politik historicky má, jak návrh odůvodnil, jak se vypořádal s oponenturami…

  Mimochodem, ta paní Fitzgeraldová je z FG, která patří k eurolidovcům.

 2. vonrammstein píše:

  To je dost příšerná zpráva. Nejen pro Irsko.

 3. Miloš Hlávka píše:

  Jistě to není úplně dobrá zpráva, ale určitě bych její obsah necharakterizoval výrazem „pronásledování křesťanů“. Nikde totiž není psáno, že se týká jen křesťanů – jde o zásah do zpovědního tajemství všech církví a náboženských společností, které je uznávají a ve své praxi používají.

  Na druhé straně bych to neviděl až tak žhavě (s těmi „vězeními plnými dobrých kněží“): pokud někdo bude pro podobný delikt souzen, zrovna to, že se k němu přiznal u zpovědi, by se prokazovalo dost těžko. (Proč by to, že se z činu vyzpovídal, ten pachatel u soudu říkal?! Vždyť by se tím nepřímo přiznal! A v jeho zájmu je zatloukat, zatloukat, zatloukat. A i kdyby: pak může zatloukat ten duchovní, bude to jedno tvrzení proti druhému a jiní účastníci při zpovědi přítomní nebývají. Takže by se měla uplatnit presumpce neviny. Nebo snad se chystá montáž kamerových systémů do zpovědnic?)

  A ještě k tomu respektování zpovědního tajemství u nás: pokud vím, byla zde nedávno snaha upřít toto právo (které u nás nemají všechny registrované církve a náboženské společnosti automaticky – některé si v tomto jsou jaksi rovnější) Svědkům Jehovovým. Jak to ale nakonec dopadlo, nevím.

  • VlaM píše:

   No, čtěte trochu tu diskusi pod originálním článkem, já ji trochu přelítl očima. Ono stačí do zpovědnic nasadit pár provokatérů (s diktafony) na ty kněží, které budou mít v podezření. A nutit je pak kápnout „božskou“ pod nátlakem. A dále – pokud by se to právo mělo tvrdě uplatňovat, muselo by se podobně postupovat třeba vůči advokátům.

  • MichalD píše:

   Promiňte mi moji nedovzdělanost v religionistice – mohl byste uvést, které nekřesťanské „církve a náboženské společnosti“ praktikují soukromou zpověď včetně absolutního zpovědního tajemství?

   Vašim zlehčujícím konstrukcím v 2. odstavci moc nerozumím. To by podle Vás kněz, který vyslechne delikventovu zpověď, měl na případný dotaz státního orgánu odpovědět „já jsem ji nevyslechl“? Vždyť to by byla lež. On přece musí říct „já vám to nemohu prozradit“ a za to by následoval trest.

  • cinicius píše:

   Svědkům Jehovovým bylo upřeno, protože neprokázali, že je pevnou součástí jejich víry a náboženské praxe – což je podmínka jeho uznání…

 4. Libor píše:

  Nevím, čím to je, ale mám z těch Irů (a v Anglii jsem ho měl i z Angličanů), že se tak snaží postupovat dobře a korektně, až to je na škodu. Nějak mě tahleta zpráva koresponduje se zákazem rituální porážky zvířat, který teď zavedli Holanďané (to zas udělalo čáru přes rozpočet Židům a muslimům).

 5. pan Contras píše:

  U nás je dle exkučního řádu pro každého občana uloženo kolaborovat s exekutorem podáním informací. Kněží taky výluku nemají. Je to ještě zvrhlejší, protože je to jen kvůli majetku. Irsko není tedy jediné.

 6. cinicius píše:

  Kompletní překlad odkazovaného anglického článku do slovenštiny: http://lifenews.sk/node/1696

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: