KDU-ČSL: Zatímco energetické firmy ovládají vládu ODS, TOP 09 a VV, zemědělcům zůstávají jen oči pro pláč

Praha – Ministr zemědělství Ivan Fuksa v pátek 22. července 2011 ve své tiskové zprávě stručně oznámil všem zemědělcům, že zastavuje administraci dotačního programu na výstavbu a modernizaci bioplynových stanic z důvodu úspor finančních prostředků. Ministerstvo přitom před několika týdny dotační program samo vyhlásilo a přijímalo žádosti.

Chování a přístup pana ministra je naprosto nepřijatelné. Volají mi rozhořčení zemědělci, kteří strávili poslední měsíce vyřizováním nutných formalit, strávili hodiny papírováním a investovali desítky tisíc do povolení apod., aby nakonec zjistili, že jejich práce a snažení byly zbytečné,“ říká místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Je to kocourkov a arogance. Ministerstvo ještě před měsícem vyhlašuje nějaký program, aby za několik týdnů zjistilo, že na něj nemá údajně peníze. Přitom je tento program financován z EU. Celkově by se jednalo o přibližně 500 mil. Kč., při čemž finanční příspěvek ČR by byl cca 120 mil Kč. Vláda tak opět šetří na naprosto nesprávných místech. Pokud by zastavila nějaký národní dotační program, šlo by to ještě pochopit, ale zastavit program, který mohl do českého zemědělství přinést několik stovek miliónů korun, je neomluvitelné a nepochopitelné,“ konstatuje 1. místopředseda KDU-ČSL Petr Šilar. „Plně v tomto smyslu podporuji stanovisko Agrární komory, které včera tlumočil její prezident Jan Veleba na tiskové konferenci,“ doplnil Šilar.

Toto rozhodnutí má potom pouze jedno jediné vysvětlení. Vláda ODS, TOP09 a VV je tažena lobby velkých energetických společností, které nemají zájem o výrobu el. energie z obnovitelných zdrojů, které nemají pod vlastní kontrolou. Rozhodnutí o zastavení tohoto programu údajně vzešlo přímo od premiéra Petra Nečase. KDU-ČSL proto odešle předsedovi vlády dopis, ve kterém ho vyzveme, aby vysvětlil svoji úlohu v tomto případě. Rovněž vyzveme ministra Fuksu, aby přehodnotil své rozhodnutí a dotační program znovu obnovil. Vše zatím totiž nasvědčuje tomu, že se nejedná o bohulibý záměr ušetřit finanční prostředky, ale vyhovět energetické lobby, která je jedním z hlavních přispěvatelů do stranických pokladen. A čeští zemědělci? Ti opět jen spláčou nad výdělkem, dodává na závěr místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

V Praze 26. 7. 2011

Tisková zpráva KDU-ČSL

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

9 Responses to KDU-ČSL: Zatímco energetické firmy ovládají vládu ODS, TOP 09 a VV, zemědělcům zůstávají jen oči pro pláč

 1. Jirka píše:

  Zastavovat tento program je naopak logické. Sami jste si odpověděli v článku. Držím palce ať to vyjde, ale ono to stejně asi nevyjde.

 2. VlaM píše:

  Nevím, co má tohle společného s otázkami křesťanství, života katolické církve, etiky, ochrany života, liturgiky a pod. Tohle je tupá stranická politika, přerozdělování veřejných peněz, možná i problém deformace trhu. Že zrovna u KDU ČSL, je úplně jedno.

  • cinicius píše:

   S otázkou etiky to má společného docela dost. Chování vlády v této věci je vysoce neetické…

   • VlaM píše:

    Opravdu nevím, v čem, chtělo by to bližší vysvětlení, proč ten článek patří právě na tyto stránky. Já pro to žádný důvod nevidím.

    • cinicius píše:

     V čem je neetické, je možno si přečíst v článku. Jinak absolutně necítím potřebu vysvětlovat, proč zde zveřejňuji to či ono konkrétně…

     Zveřejňuji zde to, co se vejde do tématu, včetně věcí, které mohou zajímat např. katolické voliče… Tím spíše, pokud jde o věc, které média nevěnují příliš pozornosti. Výše zmíněná sviňárnička naší vlády mezi ně dle mého soudu patří.

     • VlaM píše:

      V omezování jakýchkoliv dotací žádnou sviňárničku nevidím. Jsem pro naprostou minimalizaci všech dotací do jakékoliv výroby, zejména do zemědělství, protože se tam akorát roztáčejí naše společné peníze. Naopak bych čekal tvrdý boj o snižování a likvidaci všech dotací v celé EU, hlavně v takových zemích, jako je třeba Francie, aby byly všude rovné podmínky. Jenže debata o tomhle je čistě stranická ekonomická politika a to mne jako voliče zajímá až v n-té řadě. Pro etické otázky a pro život církve to nemá valný význam.

     • cinicius píše:

      Nedodržování dohod a unfair stranění něčemu je o etice. Uvědomte si, že „zemědělci strávili poslední měsíce vyřizováním nutných formalit, trávili celé hodiny papírováním a investovali desítky tisíc do povolení apod., aby nakonec zjistili, že jejich práce, snažení i náklady byly zbytečné“ – to je zásadní důvod, proč je krok vlády absolutně nepřijatelný jak z hlediska etiky, tak i zájmů státu. Zájmem státu je, aby podnikatelské prostředí bylo stabilní, protožejen v něm se dá rozumně podnikat. A to mimo jiné znamená, že když stát něco slíbí, pak to musí plnit – zejména tehdy, pakliže dohoda vyžaduje po protistraně nějaké větší náklady.

     • MichalD píše:

      @ValM: Já osobně taky nejsem fanda přerozdělování mých daní nad rámec rozumné solidarity, přesto si myslím že v tomto případě ani tak nejde o to že dotace nebudou, jako spíše o způsob, jakým to bylo provedeno.

      Pokud by odmítnutí něco dotovat mělo racionální a koncepční základ, tak by se nikdy v mírových časech nemohlo stát to, co se stalo (pokud připustíme, že ministr je aspoň trochu při smyslech). A pokud se to už stalo, tak je to velmi znepokojivé, protože to nese všechny znaky lobismu (promiňte mi ten eufemismus). Zkrátka, někdo se patrně zapomněl dovolit na správných místech.

      Trochu mi to (i když je to kvantitativně nesrovnatelné), připomíná jinou diskusi na D&H kolem jednoho dopisu a jeho následného uvádění na pravou míru.

  • Paul Max píše:

   Nemyslím si, že ekonomika a starost o hmotné blaho národa a státu nesouvisí s křesťanstvím. Dosti mne vždy vytáčí naprosto barbarský přístup k ekonomice současné Církve především z řad dnešní hierarchické garnitury. Viz nový návrh restitucí – tj.17% nároku by katolíci přenechali ostatním jinověrcům. Proč? Jakým právem si to vůbec biskupové opovažují? Copak je to jejich vlastní majetek?
   Otázky dotací a ekonomického tunelování veřejných peněz či diskvalifikace místních pracovitých lidí musí vadit každému křesťanovi. Jak je vidět v KDU-Čsl se možná začínají probouzet z euro-nomácké vypatlanosti. Jen tak dál.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: