KDU-ČSL: Pro zodpovědné rodiče je přívěsný vozík užitečným pomocníkem

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek reagoval na zprávu ministerstva dopravy o zákazu přívěsných vozíků za kolo. „Samozřejmě, že dětské vozíky za kolo musí lidé používat s rozumem a opatrností. Právně ale tyto vozíky nepodléhají žádnému schvalování ani zákazu,“ upozorňuje Bělobrádek.

Mnoho rodin provozujících cyklistiku zneklidnila zpráva ministerstva dopravy, které chce zakázat dětské přívěsné vozíky na silnicích a cyklostezkách. Postoj k dětským přívěsným vozíkům má dvě roviny – bezpečnostní a právní. Proto předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek tuto otázku konzultoval současně s bezpečnostními experty i s právníky.

Podle odborníků na bezpečnost silničního provozu je přívěsný vozík stejně nebezpečný jako malé dětské jízdní kolo. Tvrdí, že čtyřletý dětský cyklista je z hlediska bezpečnosti větším problémem než dítě v přívěsném vozíku.

Cyklista by měl volit trasu i způsob jízdy tak, aby maximálně eliminoval možný střet s motorovým vozidlem. Musí zvažovat nejen vhodnou trasu, ale také zajistit maximální viditelnost svoji, vozíku i dospělého cyklisty za vozíkem,“ říká předseda lidovců. „Z právního hlediska je pak věc zcela jasná. Jízda s dětským vozíkem je legální všude tam, kde může jet kolo. Kola a obdobná vozidla nepodléhají žádnému schvalování,“ dodal Pavel Bělobrádek.

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka je přesvědčen, že mezi rodiči – cyklisty je drtivá většina těch, kteří si rizika spojená s přívěsným vozíkem jasně uvědomují. „Cyklistika s dětmi nemůže být nikdy zcela bezpečná. Míra rizika je ale vždy přímo úměrná zodpovědnosti rodičů. Pro zodpovědné rodiče je ale přívěsný vozík užitečným pomocníkem a nevidím proto důvod k avizovaným restrikcím,“ uzavřel Jurečka.

Tisková zpráva KDU-ČSL

Komentář: Vidím to stejně. Prostě pokud nás tato vláda zrovna neokrádá, využívá volný čas k tomu, aby nás nesmyslně buzerovala. Rodiny s dětmi v první řadě.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

7 Responses to KDU-ČSL: Pro zodpovědné rodiče je přívěsný vozík užitečným pomocníkem

 1. MichalD píše:

  Ach, to jsou zase dojmy a pojmy … pokud KDU-ČSL chce v této věci udělat něco konstruktivního, ať si někde sežene statistiku o nehodovosti cyklistů (tyto vozíky se už používají dost dlouho na to, aby byly k dispozici relevantní údaje) a pak ať se do toho obuje (podle výsledků statistik buď směrem proti nebo naopak k zákazu). Pokud nic takového k dispozici nemá, pak je to jen zbytečné plácání, možná i nezodpovědné (co když ty vozíky skutečně nebezpečné jsou?).

  Argumentace že čtyřletý cyklista je větším problémem je na dvě věci. Pokud ti „odborníci“ chtějí něco srovnávat tak ať porovnají rozdíl nehodovosti, zdravotních následků a úmrtnosti mezi dětmi do tří let přepravovanými na kole v dětské sedačce vpředu, vzadu a ve vozíku.

  • Zlý křižák píše:

   Takže podle Vás, jestliže se statisticky ukáže, že hodně lidí s tím vozíkem neumí jezdit, tak má politická strana vyvíjet aktivitu, aby to zakázala i mně?
   Nespletl jste si století? Komunistická totalita skončila už dávno.

   • MichalD píše:

    Ano, přesně tak.

    Století jsem si nespletl – přemýšlel jste někdy o tom, proč Vás stát nutí k jízdě v obci max. 50 km/h? To nemá s totalitou nic společného (mj. „za komunistů“ byly předpisy volnější: v obci 60 a v noci kolik kdo chtěl).

    • :) píše:

     Michale, co to píšete za nesmysly… V obci jezdíte max 50 kvůli tomu, aby se snížila pravděpodobnost, že zabijete někoho, kdo zrovna přechází ulici… To, jestli si já sám vezmu helmu nebo se věnuji nebezpečnému sportu je moje záležitost. Zrovna tak, jestli si koupím bezpečné auto nebo dám přednost levnějšímu typu, které tak bezpečné nebude.

     Tahle buzerace ohledně přileb, chráničů a já nevím čeho všeho ještě je fakt neuvěřitelná. A v totalitách podobné naší daleko větší než v těch komunistických. O žádný statistiky zde nejde. První nebezpečná věc je každopádně život sám – měl by se proto zakázat!

     Jinak můžeme sebrat statistiky, kolik je úrazů na lyžích a zakázat jízdu na nich. Nebo se prokáže, že bezpečnější, než jízda na kolečkových bruslích bez chrániče na kolena, je jízda s chráničem – takže bychom měli přikázat, ať všichni jezdí s chráničem. Nebezpečné je také chodit po schodech – zakázat!

     Navlíkejte si svoje vlastní děti do všech možných kombinéz, chráničů a tajtrdlátek, aby si náhodou neudělaly bolístku, chraňte je před všim nebezpečím, kráglujte do autosedaček, vozte v autě místo ve vozíku na kole, ale neotravujte s tím nás ostatní…

     • MichalD píše:

      Obávám se, že to takto černobílé není. On ten Váš pohled „jestli si vezmu helmu je moje záležitost“ není úplně bezrozporný. Není to jenom Vaše věc, minimálně do toho může mluvit vaše zdravotní pojišťovna (nepředpokládám, že byste po případném úrazu „šel do sebe“ a léčil si frakturu kosti lebeční přikládáním pelyňku). Ještě spornější je to v případě ochrany dětí. I když si odmyslíme výše zmíněnou „ekonomickou“ stránku věci, zásadní rozpor je v tom, že zodpovědnost za rozhodnutí o risku a ochraně nese někdo jiný než případné následky.

      Nezlobte se, ale vaše příklady s chozením po schodech a kráglováním jsou značně tendenční. Máte pravdu, časný život je nebezpečný (a to nejen v tělesném smyslu), proto v první řadě člověk musí vážit rizika a nezbytnost té které činnosti. Já své děti nenavlékám pro nic za nic do všech možných chráničů, spíše se je snažím zbytečným rizikům nevystavovat. A když už je z nějakého důvodu nutné je někam přepravit autem, tak je dám do sedaček. Na tom, že to hlídá i stát, nevidím nic špatného a totalitního (alespoň pokud existují lidé, kteří jsou schopni vozit nepřivázané dítě na 5. sedadle vzadu).

     • :) píše:

      Od toho je pojišťovna, že Vás pojišťuje… Za co se to zdravotní asi platí… Na váš příspěvek se dá říct jen to, co už jsem řekl. Kráglujte si vlastní děti, ale neotravujte a nepokutujte s tím ostatní. Pokud vám tolik záleží na bezpečnosti cizích dětí, kupte velkým rodinám velká auta a do něj sedačky a kupujte to stále nové s tím, jak děti rostou.

      Připosranost dnešní doby nezná mezí. Díky přístupu, který praktikujete, už si děti za chvíli nebudou moci hrát na prolejzačkách (aby náhodou nespadly – už teď jim to jejich moderní rodiče zakazují), nebudou si hrát na písku, aby nechytly nějaký breberky a nedávaly si ho náhodou do pusy, budeme do nich píchat očkování na všechno na světě a jako jedinou bezpečnou činnost jim dovolíme sedět na zadku a čumět do televize. Jak říkám, je mi to ukradené, akorát ať mě vy a vámi podobní nepokutují za to, když svoje děti a sám sebe touto připosraností před každým nebezpečím nehodlám psychicky paralyzovat.

      Už jenom ta samotná úvaha, že podle statistik mi budete nařizovat, jestli smím jezdit s dítětem na kole ve vozíčku jak tak neskutečně absurdně debilní a totalitní, že se z toho chce jednomu zvracet. Nenechte se ovlivňovat moderní dobou, která všude vidí nebezpečí, smrt, blbou náhodu, tzv. „nezodpovědné“ a „zodpovědné“ rodiče a chování etc. etc. Výsledkem této imbecilnosti je, že v Praze nemůžeme v tramvaji vyvětrat, protože velká otevírací okýnka jsou nebezpečná, protože se najdou kreténi, kteří z nich budou vystrkovat hlavy proti protijedoucím tramvajím! Jen ať je vystrčí, bude alespoň o blbce míň – tomu se říká ten přirozený výběr.

      Díky tomuto jelimánkovství se kvůli všemožným předpisův všechno staví tzv. „bezpečněji“, takže než v Praze vyjedete s novými eskalátory do vestibulu, skoro abyste si na to vzal s sebou polštář. Díky těmto génium nemůžeme z důvodu „bezpečnosti“ stavět venkovní betonová hřiště na basketbal. Dětem rodiče dnes zakazují lézt po stromech, takže z nich jsou obézní nemehla sedící u počítačů. Se svými 100cm jezdí na kolečkových bruslích obaleni tak, že jsou k nepoznání, a pak omdlívají, když vidí krev, protože se ještě v životě neodřely…

     • MichalD píše:

      Myslím že je trochu rozdíl, jestli se bavíme o ochraně dítěte v silničním provozu nebo o hraní si na písku. V pohledu na regulaci toho druhého bych se s Vámi bez problémů shodl, stejně jako v pohledu na výchovu k „jelimánkovství“ apod.

      Jak jsem ale psal výše, vždy je třeba vážit rizika a nezbytnost (nebo užitečnost) té které činnosti. A pro ohodnocení toho rizika je statistika dobrou služkou. Právě excesy v regulacích, které popisujete, jsou podle mého názoru důsledkem toho, že byly přijaty na základě dojmů, nikoliv zhodnocení reálného rizika. Tento stav opravdu nabývá obludných rozměrů, bohatě přiživován na jedné straně senzacechtivými novináři, na druhé patrně loby které z toho mají byznys.

      Pokud si pozorně přečtete můj první komentář, zjistíte, že jsem tam nevolal po zákazu vozíků, ale naopak po tom, aby se tato věc nerozhodovala na základě dojmů. Aby se KDU místo okurkosezónního dojmologického prohlášení opřela o fakta a na jejich základě se pak zasadila buď pro nebo proti zákazu. Bez toho jakékoliv tlachání nemá smysl a nepomůže nám ani hledání analogií na kočkami pokálených pískovištích.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: