Pavel Bělobrádek dvakrát o bioetických tématech

Dovoluji si čtenáře upozornit na dva texty předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka na bioetická témata. Začnu tím důležitějším, který je jeho dopis Wilfriedu Martensovi, předsedovi Evropské lidové strany, ve věci zde již dříve probíraného skandálu, kdy komisařka Viviane Reding (ELS) označila kampaň apelující na těhotné ženy, aby místo potratu volily adopci, za odporující evropským hodnotám:

Vážený pane předsedo,
v květnu t.r. jsme zaznamenali výrok místopředsedkyně Evropské komise paní Viviane Redingové o tom, že maďarská protipotratová kampaň je v rozporu s hodnotami EU. Podle našich vědomostí maďarská kampaň nesměřovala k zákazu umělého přerušení těhotenství zákonem, ale naopak k nabízení pozitivních stimulů těhotným ženám, aby se tak děti vůbec mohly narodit.

Právo jednotlivce na život je podle našeho názoru nejvyšší hodnotou i podle Listiny základních práv EU. Jeho respektování je navíc v dnešní situaci vymírající Evropy věcí zdravého rozumu.

Bohužel jsme nezaznamenali jakoukoliv kritiku výroku paní Redingové ze strany ELS. Žádáme Vás proto, abyste se od něho důrazně distancoval, dal toto vědět médiím a interpeloval paní Redingovou v této věci v Evropském parlamentu.

Předem Vám za to děkuji.

Pavel Bělobrádek
Předseda KDU-ČSL

Druhým textem je jeho poznámka na adresu Hegerovy zdravotnické reformy, kterou zveřejnil na svém blogu (vizte ZDE).

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

5 Responses to Pavel Bělobrádek dvakrát o bioetických tématech

 1. VlaM píše:

  Tu frázičku „nesměřovala k zákazu umělého přerušení těhotenství zákonem“ mohl pan Bělobrádek v klidu vypustit, div že se za Maďarsko nezačal omlouvat. Když už, tak raději pomlčet.
  Na směřování k zákazu zákonem bych ale neviděl nic špatného, právě naopak.

 2. MichalD píše:

  Ten první odstavec je opravdu formulován velmi nešikovně, p. Bělobrádek se myslím ve snaze o diplomatické vyjádření do toho trochu zamotal. První odstavec lze číst i tak, že v souladu s hodnotami EU jsou jen „pozitivní stimuly“, zatímco zákonný zákaz vraždění nenarozených dětí by již v souladu nebyl. Tak to doufám nemyslel. Ale možná jsem naivní nebo mám problémy s porozuměním psanému textu.

  • cinicius píše:

   Já bych řekl, že to myslel tak, že defakto nešlo o protipotratovou kampaň, ale o kampaň ve prospěch adopcí, a jen to nešikovně napsal.

   • MichalD píše:

    Asi ano, ale v tom je právě ten problém. Já kdybych byl tím Martensem, tak bych z toho vůbec nepochopil, v jaké věci mám tu Redingovou vlastně interpelovat. Kvůli tomu, že špatně pochopila o čem je maďarská kampaň, nebo kvůli jejímu prohlášení že protipotratová kampaň je v rozporu s hodnotami EU? Pokud připustíme, že p. Bělobrádek myslel to první, pak by asi opravdu bylo lepší kdyby žádný dopis nepsal.

    V tomto světle je pak zbytečný i ten 2. odstavec, schází tam totiž jedno podstatné slovíčko – „od početí“. Bez něj je to „širokospektrální“ formulace, na které se shodnou všichni.

    • cinicius píše:

     Upřímně, mrkneš-li na rodící se článek o Martensovi na Katopedii, tak zjistíš, že to je nejspíš jedno. Tento „křesťanský politik“ je dvakrát rozvedený a potřetí ženatý a proslavil se tím, jak jako premiér přeochotně asistoval legalizaci potratů v Belgii. Nicméně i tak bude zajímavé, zda a jak odpoví… Tím spíše, že mu nejasně formulovaný dopis dává široký prostor, jak si zakličkovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: