Redingová a protipotratová kampaň: Co skutečně řekla?

Ještě jednou se vracím k případu komisařky Redingové a jejího vyjádření k maďarské kampani apelující na ženy, aby namísto potratu řešily nechtěná těhotenství adopcí, které podle médií znělo, že „protipotratová kampaň jde proti hodnotám EU“. Vyskytly se totiž námitky, že nic takového neřekla, že ji média dezinterpretovala. Požádal jsem proto pana Tomáše Berana, jinak vydavatele blogu Vpravo.blog.cz, aby záležitost prozkoumal.

Mnou stručně shrnuto: větu, která se objevila v médiích, totiž že ona maďarská kampaň jde proti hodnotám EU, Redingová ve svém parlamentním vystoupení patrně nevyslovila. Nicméně: 1) budeme-li brát vážně tvrzení francouzských socialistů, pak toto několika z nich řekla soukromě, 2) považuji toto tvrzení za výstižné shrnutí jejího postoje, neboť bez tohoto předpokladu je pro mne obtížné její přístup nějak logicky vysvětlit, neboť do záběru projektu, z nějž bylo čerpáno, se kampaň docela dobře vejde.

Kompletní přehled pana Berana:

1/ 27. května francouzští socialističtí europoslanci Sylvie Guillaume a Crozon Pascale oznámili, že jsou šokováni tím, že maďarská vláda z peněz programu „Pokrok“ zaplatila kampaň na podporu nepotrácení. Paní Sylvie tehdy požádala paní Redingovou, aby se o tom promluvilo na plenárce EP. Pan Crozon navíc za sebe vybídl francouzskou vládu, aby kampaň Maďarů odsoudila a aby popřemýšlela, jestli na Budapešť neuvalit sankce, když Maďaři dle něj „opakovaně útočí“ na eurohodnoty.

2/ 8. června využila paní Sylvie rozpravu EP o nové maďarské ústavě k tomu, aby se téma kampaně dostalo na toto fórum. Francouzka tvrdí, že od Redignové nedostala v květnou požadovanou odpověď, což prý pro ni bylo důvodem tématizace na plenárce. (Jestli francouzská vláda jakkoli reagovala na počínání pana Crozona, se mi zjistit nepodařilo.)

3/ 8. června paní Redingová v rozpravě vystoupila dvakrát. Primárně v obou proslovech k maďarské konstituci, v tom druhém pak sekundárně i ke kampani, respektive k dotazu, který paní Sylvie vznesla v rozpravě. Komisařka promluvila o třech věcech: a) maďarský projekt, na jehož základě Budapeš’t dostala peníze z grantového programu „Pokrok“, nehovořil o kampani na podporu nepotrácení, z čehož podle europravidel vyplývá, že využití těchto peněz na kampaň bylo nepřípustné. Dále: b) kampaň nejde dohromady s programem „Pokrok“. A c) na plakátu v kampani byly symboly EU a EK. K tomu paní Redingová dodala, že kampaň se musí zastavit (v době jejího výroku už neběžela) a že eurokracie posoudí eventuelní finanční sankci za využití peněz v rozporu s projektem.

4/ 8. června vydala eurofrakce socialistů a demokratů zprávu, jak Sylvie Guillaume interpretuje vystoupení komisařky: Komise jasně řekla, že čerpat peníze z programu „Pokrok“ či jiného zdroje EU ve prospěch boje proti potratům znamená použít je nesprávně a v rozporu s hodnotami EU.

5/ 9. června Sylvie Guillaume oznámila, že vítá reakci eurokomisařky z rozpravy: Jasně mi řekla, že kampaň popírá hodnoty EU a účel programu „Pokrok“, který má podporovat rovnost žen a mužů. V boji s populismem, který sílí po celé Evropě a jehož laboratoří se stalo Maďarsko, jde o vítězství. Malé, ale vítězství.

6/ 10. června skupina francouzských levicových europoslanců oznámila, že také její členka Nicole Kiil-Nielsen interpelovala eurokomisi stran obsahu maďarské kampaně, a zaznamenala, že podle paní Redingové je kampaň v rozporu s cílem „Pokroku“. Totéž sama za sebe na svém webu oznámila i jmenovala europoslankyně o den dřív.

7/ 15. června LifeSiteNews citoval paní Redingovou, že kampaň jde proti evropským hodnotám. Kde a kdy výrok zazněl a komu byl určen, server nenapsal.

8/ 17. června citoval server EurActive výrok paní Redingové: Tato kampaň jde proti evropským hodnotám. Chceme, aby byly prostředky navráceny, co nejrychleji to bude možné. Nic bližšího explicitně o výroku server neuvedl, ale kontext naznačoval, že zazněl v rozpravě EP. Její záznam ho ale neobsahuje.

Shrnutí:

Klíčová se mi jeví věta paní Redingové o nesouladu kampaně s účelem grantového programu.

Z ní patrně interpretátoři vyvodili, že komisařka mluví o hodnotách. Jinou možností ale zůstává, že komisařka promluvila ještě někde jinde a v jiný čas. Třeba jen o pár minut a metrů na chodbě europarlamentu, spekuluji.

A teď malý šok: Onen „Pokrok“ má za cíl »finančně podporovat plnění cílů EU v oblasti zaměstnanosti, sociálních věcí a rovných příležitostí, které jsou stanoveny v Sociální agendě«, přičemž priorita číslo jedna té agendy se zove: »Děti a mládež – budoucnost Evropy«.

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=CRE&reference=20110608&secondRef=ITEM-011&language=CS

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=327&langId=cs

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=547&langId=cs

http://www.socialistsanddemocrats.eu/gpes/public/detail.htm?id=135811&section=NER&category=NEWS&startpos=8&topicid=-1&request_locale=FR

http://www.sylvieguillaume.eu/2011/06/campagne-anti-avortement-en-hongrie-sylvie-guillaume-se-felicite-de-la-reaction-de-viviane-reding/

http://europeecologie.eu/Hongrie-une-propagande-anti

http://www.nicolekiilnielsen.eu/2493

http://www.lifesitenews.com/news/hungary-sponsors-bold-pro-life-campaign-with-eu-money-eurocrats-enraged/

http://www.euractiv.cz/regionalni-rozvoj/clanek/z-evropskych-penez-se-v-madarsku-platila-kampan-proti-potratum-008887

http://www.eubusiness.com/news-eu/hungary-health.akt/

Tomáš Beran

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: