Charita a závist

Charita a závist se k sobě moc nehodí. A když se sejdou, tak to stojí za to. Jako třeba v tomto rozhovoru. Předpokládám alespoň, že to byla závist, která přivedla Pavlu Gombo, ředitelku české pobočky UNICEF, k tomuto absurdnímu a nesmyslnému útoku na „adopce na dálku“, který snaživý redaktor doplnil o zavádějící titulek, aby tomu ještě dodal říz.

Jistě, adopce na dálku, které UNICEF (ve skutečnosti čistě z ideologických důvodů) nepodporuje, jsou u nás velmi oblíbeným způsobem dělání charity, což musí UNICEF hodně štvát. Až to některým jeho funkcionářům evidentně zatemňuje rozum. Nebudu reagovat na konkrétní nesmysly a unfér řeči, koneckonců jiní tak již učinili. Jen bych připojil malou poznámku k autorce: máte to marné a jen jste tím uškodila sobě a své organizaci. Vysvětlím proč.

Moji rodiče dálkově adoptovali jednu indickou holčičku. Díky těm několika tisícům ročně od nás vychodila školu a dnes je řeholnicí v klášteře a pomáhá dalším dětem. Rodiče vědí, co komu a na co darovali a že to mělo výsledek. Mají z toho jednak dobrý pocit a jednak poměrně vysokou jistotu, že jejich peníze nikdo neukradl a nevyplýtval na nesmysly či dokonce nezneužil k něčemu zlému – což je pro poměrně chudé lidi, kteří věnovali své těžce vydřené peníze ze svého nedostatku, enormně důležité. Vaše ideologické předsudky vůči adopcím na dálku nesdílejí. Takže jsou spokojení a pokud někdy zase budou mít dost peněz, tak je patrně opět použijí tímto způsobem.

Ale i kdybyste je nějakým způsobem zblbla a přesvědčila je, že toto není dobrý způsob, jak dělat charitu, což je extrémně nepravděpodobné, stejně by ty peníze UNICEF nedostal. Ono to totiž je o důvěře. Kdybyste se v naší rodině zeptala, zda důvěřujeme charitativním organizacím, dostala byste patrně jako odpověď jednohlasné NE. My totiž nevěříme charitativním organizacím, ale pouze několika málo z nich. Na prvním místě tohoto krátkého seznamu poměrně spolehlivých by byla Charita ČR. A ta by ty peníze dostala.

Mimo to bychom sestavili poměrně dlouhý seznam charitativních organizací, kterým zásadně nevěříme. UNICEF by na něm byl docela určitě – je spojen s OSN, což je naprosto nedůvěryhodná organizace plná korupce, rozkrádání, plýtvání a zlých ideologií. A pokud jde o mne, tak po přečtení toho rozhovoru v Lidovkách Vás mohu ubezpečit, že UNICEF se katapultoval do TOP 10 organizací na seznamu „nikdy ani halíř“. Co myslíte, jsem jediný?

Ignác Pospíšil

7 Responses to Charita a závist

 1. cinicius píše:

  Vyšlo i na iDnesáckém blogu, kde lze článek podpořit kliknutím… http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/204281/Charita-a-zavist.html

 2. Pius píše:

  Co čekat od těch, kdo jsou ve službách zednářstva?
  UNICEFu nikdy ani halíř, stejně jako Člověku v tísni.

 3. Tomáš Beran píše:

  Já jsem se při četbě LN zastavil už na začátku u věty: Neděláme politiku, proto jako jediní působíme v KLDR.

  Svatá prostoto!

 4. kdumb píše:

  Ráno vyjde i na http://domavmb.cz

 5. Michal Kretschmer píše:

  UNICEF je propotratová organizace a dokonce i Svatý stolec ji před léty z tohoto důvodu přestal podporovat. Když v roce 1996 Vatikán přestal UNICEF podporovat, arcibiskup Renato Martino, jenž byl reprezentantem Svatého stolce u OSN, vysvětlil, že jedním z důvodů pro to bylo to, že UNICEF zanedbal svou zodpovědnost za to, že dary, které dárci určili na specifické a morálně nenapadnutelné programy týkající se dětí, budou skutečně takto využity, ač jej Svatý stolec o to vícekrát žádal.

  Kromě správných cílů je kriteriem pro výběr charity též její efektivnost. Ekonomickým ukazatelem je podíl finančně oceněné pomoci, která se dostane k zamýšleným příjemcům, děleno součtem vybraných peněz. Čím je toto procento nižší, tím hůře. To, co se nedoistane k příjemcům, přdstavuje jednak vniřní režii charity, jednak může jít např. o rozkradení pomoci. Za Charitu ČR (která si ze svého názvu vyškrtla „katolická“) tento údaj neznám. Stálo by za to jej porovnat vůči jiným našim chaitativním organizacím.

 6. ash píše:

  Jediný určitě nejste. I pro naši rodinu je UNICEF naprosto nedůvěryhodná org., stejně jako Člověk v tísni, zmíněný v diskusi. (My máme zase chlapečka z Ukrajiny (přes ostravskou charitu) :-))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: