Doporučuji článek otce Glasera Irsko, církev a mediální masáž, který vysvětluje nesmyslnost a absurdnost irského výpadu proti Katolické církvi, mediální manipulace s ním spojené a zároveň poukazuje na jedno velké selhání irské justice v této věci, o které ovšem média zarytě mlčí.
Ignác Pospíšil
Odkdy se Cirkev pise „cirkev“? Ulitba odmitnuti „triumfalismus“?
Totez „Katolicka Cirke“, ne „katolicka cirkev“.
Mate v tom nejaky zmatek, konzervativci.
Církev s malým „c“ se najde i v katolických knihách s imprimatur z 19. století, stejně tak z první poloviny 20. století. Něco jako „Mše sv.“ vs. „mše sv.“. Z toho se nestřílí a jak dokazuje příslušná literatura, dělat z toho záležitost „konzervativců“ nebo „liberálů“ je neopodstatněné.
Domnivam se, ze je to obdobne, jako s „neprekonatelnou nevedomosti“. Tedy, zalezitost doby moderni, upadkova a nespravna.
Velké písmena jsou zřejmě pozůstatek germanismu. Podobně jako vánoce s velkým V. Česky se to píše s malým písmenem na začátku.
To v žádném případě, česky se píšou Velikonoce, Vánoce a Katolická církev.
Nikoli. Povoleny jsou zřejmě obě varianty, nicméně obrozenci psaní velkými písmeny považovali za germanismy. Čeština má jiná pravidla než němčina. Psaní velkých písmen zřejmě vychází z nějakého pocitu větší úcty, ale takto to v češtině chodí jenom u zdvořilostních osobních zájmen.
Nikoliv, tohle je právě další případ, kdy to tak chodí. U Katolické církve (což je správný tvar) je zde navíc možno tvrdit, že jde o oficiální jméno pozemské pravé Církve.