KDU-ČSL předala poslancům petici proti bezohledné vládní důchodové reformě

Lidovci také zopakovali svoji představu důchodové reformy, která zvýhodňuje zaměstnavatele rodičů dětí na zkrácené úvazky.

Nesouhlas s vládní důchodovou reformou vyjádřilo přes třináct a půl tisíce občanů, z nichž mnozí ve volbách podpořili vládní strany. „V současném důchodovém systému chybí peníze, proto je zapotřebí peníze do systému dodat, a nikoliv je odtamtud brát. Vládou navrhované vyvedení části finančních prostředků z průběžného pilíře do kapitálových fondů v řádu desítek miliard korun ročně poškodí nejen rodiny s dětmi a důchodce, ale díky navýšení DPH na něj nakonec doplatí i živnostníci, podnikatelé nebo zemědělci. Vláda chce současný systém, který je imunní vůči inflaci, nahradit systémem inflací zranitelným,“ kritizuje vládní návrh místopředseda pro KDU-ČSL pro sociální oblast Marian Jurečka.

KDU-ČSL má svoji představu důchodové reformy. Navrhuje zvýšit odvod na sociální pojištění z 28 na 31 % a současně zavést tříprocentní slevu na každé vychovávané dítě. „To by na důchody přineslo o sedm miliard korun více. Současně by byly zohledňovány rodičovské zásluhy a rodiče dětí by byli atraktivnější na trhu práce, protože by byli levnější pro zaměstnavatele,“ vysvětluje předseda Pavel Bělobrádek. „Náš systém se potýká třeba s absencí zkrácených úvazků pro rodiče dětí. I na to náš návrh myslí,“ dodává předseda lidovců.

KDU-ČSL proto opakovaně apeluje na vládní koalici, aby nezaváděla opt-out a neprohlubovala demografický problém naší země. Zavedení nového důchodového systému je naprosto zásadním a v mnoha ohledech i nevratným krokem. Vláda by proto měla hledat v této věci nejen maximální shodu napříč politickým spektrem, ale i s odbornou veřejností. Silové prosazení reformy se nakonec vymstí nejen koaličním stranám, ale především celé společnosti. Vládní návrh postrádá ambici řešit základní problém, kterým je vymírání našeho národa. Děti, které se dnes nerodí, budou za pár let znamenat velký problém pro systém zdravotního pojištění a potažmo i státní rozpočet,“ uzavřel Jurečka.

Tisková zpráva KDU-ČSL

Praha, 30. srpna 2011

Advertisement

One Response to KDU-ČSL předala poslancům petici proti bezohledné vládní důchodové reformě

  1. VlaM píše:

    „díky navýšení DPH na něj nakonec doplatí i živnostníci“. Tomu se mezi češtináři říká děkování katastrofám. 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: