Petice za skutečně svobodnou předškolní výchovu

Radim Ucháč vyhlásil Petici za skutečně svobodnou předškolní výchovu. Požaduje se v ní, aby příspěvek na vzdělávání dětí by vyplácen nikoliv školce, ale rodičům, aby tak rodiče nebyli finančně trestáni za to, že své děti vychovávají sami doma. Pan Ucháč doprovodil tuto petici i článkem na svém blogu.Musím říci, že iniciativu pana Ucháče podporuji a vyzývám tímto laskavé čtenáře k podpisu petice.

Ignác Pospíšil

2 Responses to Petice za skutečně svobodnou předškolní výchovu

 1. Vratislav píše:

  Nevidím petici, aby příspěvek na dítko předškolního věku, kterým stát dotuje místo ve školce byl vyplácen přímo rodičům, kteří se svobodně rozhodli, že předškolní výchovu zajistí vlastními silami, jako rozumný a domyšlený.

  Autor zřejmě pod dojmem své životní situace (6 dětí) vidí realitu pod jiným zorným úhlem a domnívá se, že je schopen se o předškolní výchovu dětí postarat kvalitněji, než k tomu určené výchovné zařízení. Tuto iluzi mu neberu, ovšem jako člověk, který má s výchovou mládeže 35 let praktických zkušeností za katedrou a životní zkušenosti s výchovou vlastních dětí i vnoučat bohužel nemohu souhlasit.

  Připouštím, že v ojedinělých případech by toto řešení mohlo fungovat. Za své dlouholeté pedagogické praxe jsem učil několik žáků z mnohočetných rodin – s 6,8, a dokonce 11 dětmi a mohu říci, že vždy šlo o žáky svědomité, odpovědné a slušně vychované, ovšem z nábožensky založených rodin. Bohužel situace, kdy na jednu českou matku (mnohdy samoživitelku) připadá statisticky 1,74 dítěte , pokud nějaké nepatrné % rodičů se rozhodne nedat dítě do školky je zřejmě právně neřešitelné. Pokud se matka nemůže spolehnout na prarodiče, nemá jinou možnost než předškolní zařízení… Sám jsem měl dvě vnoučata ve školce, kde si velmi rychle zvykla a kdy a pokroky, které na nich školka zanechala, bychom nebyli vlastními silami s to dosáhnout.

  Autor zřejmě nedomyslel, jak může rodina, která nemá základní hygienické návyky, kde dítě nevidí své rodiče chodit do práce, občas je někdo ve výkonu trestu a pod. naučit děti dovednostem, které jsou nezbytné pro vstup do školy, např komunikativní znalost českého jazyka atd. Požadovat příspěvek tři tíce jako odškodné za to, že předškolní výchovu zaobstará sama, každý si dovede představit jak by tato dotace skončila. Tyto rodiny nejsou ani schopny zajistit, aby děti absolvovaly povinnou školní docházku.

  Nejsem rovněž příznivcem ani toho, že někteří rodiče neposílají své rodiče do základní školy, děti vyučují sami a dítě skládá pololetní zkoušky před komisí. Toto by měly úřady povolovat jen ve zcela ojedinělých a řádně odůvodněných případech. Úloha školy je nezastupitelná. Nedostatek styku s vrstevníky negartivně ovlivní žáky po celý život.

  V posledních dnech mne rozhořčil výrok soudu, který odsoudil zdravotnické zařízení za to, že lékař přivolaný k domácímu porodu rozhodl o okamžitém převozu dítěte do porodnice přes odpor rodičů a s asistencí PČR, čímž údajně porušil „lidská práva“ rodičů“.
  Myslím, že s těmi lidskými právy se dělá neopodstatněný humbuk!

  • cinicius píše:

   Obávám se, že s Vámi absolutně nelze souhlasit. Domácí výchova a vzdělávání, pokud jsou ho ropdiče schopni zajistit, je prokazatelně mnohem efektivnější než školní výchova. A uvážíme-li kvality a způsob fungování našeho škoství, tak si troufám tvrdit, že až na několik výjimečných ústavů děti mnohem více kazí, než vychovává.

   Dále – děti rodičů, co nechodí do práce, často je napodobují a téměř nechodí ani do školy, natož pak do školky… Školka navíc není zadarmo, ani když je zadarmo…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: