Klára Liptáková: Církve nejsou příživníci

Věci veřejné ústy Karolíny Peake vyjadřují obavu, kde stát vezme 2,5 mld. Kč ročně na majetkové vyrovnání mezi státem a církvemi. Odpověď je přitom nasnadě – z výnosu majetku církví, který má stát doposud v držení,“ vzkazuje místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková.

„Znárodněný a dosud zadržovaný majetek církví ročně státu generuje příjem kolem 3,1 mld. Kč. Podle uzavřené dohody bude ale stát ročně přispívat po přechodné období 17 let, aby mohl být zajištěn nejnutnější chod církví, protože i vracení má probíhat postupně. Tyto příspěvky ale budou nižší než výše zmíněný přínos pro stát,“ doplňuje Liptáková.

O ekonomickém profitu, který má stát ze zadržovaného církevního majetku, se podle Liptákové záměrně nemluví. „Církve jsou stavěny do role prosebníků a takřka příživníků, na které doplácí celý národ ze státního rozpočtu. Takový pohled ovšem nemá nic společného s ekonomickou realitou,“ upozorňuje Liptáková a pokračuje: „I kdyby stát platil církve skutečně ze svého – jako že tomu tak není – byly by to smysluplně investované prostředky. Podle mě nastal čas, kdy je nutné uvažovat o investicích do morální obnovy národa. Bez toho nebudeme schopni udržet fungující občanskou společnost. Vraťme církvím, co jim patří. Poctivě vypořádané církevní restituce se našemu národu v příštích desetiletích vrátí ve formě slušnější a lépe fungující společnost.

Ke kritice Věcí veřejných, které nechtějí podpořit dohodu o vyrovnání s církvemi dřív, než bude jasno kolem peněz pro dopravu, se připojila i další místopředsedkyně lidovců Šustrová: „Vydírání zástupců VV je namířeno nejen proti koaličním partnerům ve vládě, ale zároveň i proti starostům, kteří velmi netrpělivě očekávají uvolnění zablokovaného majetku obcí. Věci veřejné by neměly zapomínat na to, že Ústavní soud ve svém nálezu vládě a parlamentu sdělil, že neschopností přijmout zákon o církevních restitucích po dobu dvaceti let porušují Ústavu ČR a Listinu základních práv a svobod. Nerespektování rozhodnutí Ústavního soudu a další odsouvání problému by mohlo vést ke skutečné ústavní krizi v České republice.“

Tisková ypráva KDU-ČSL

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: