Nový Halíkův útok na prezidenta a reakce na něj

Kněz Tomáš Halík ostře napadl prezidenta Václava Klause a jeho projev na svatováclavských oslavách. Parlamentní listy citují celou řadu reakcí na tento výpad. Já si k tomu dovolím ocitovat ještě komentář ke Klausovu projevu od P. Vlastimila V. Protivínského:

„Nechci nikomu názor na Klausův projev vnucovat, dlouho jsem měl k tomuto politikovi velké výhrady. Ale to, co řekl ve Staré Boleslavi, považuji za brilantní a přesný popis stavu věci. Také výzvu směrem k Církvi, aby více a lépe hájila křesťanské hodnoty, nepovažuji za troufalost, ale s ohledem na současné žalostné mlčení některých duchovních k nejpalčivějším problémům, nebo dokonce jejich vydávání za něco pozitivního, tedy v tomto kontextu si myslím, že presidentova výzva je zcela na místě.“

Já osobně k tomu mohu jen dodat – Václav Klaus jistě není žádný politik ideál a ve vztahu k Církvi a konzervativním hodnotám se dopustil spousty velkých a nezapomenutelných přešlapů. Nicméně o to víc by měl křesťan jeho projev ocenit – poprvé pro jeho pravdivý a moudrý obsah, podruhé jako znamení toho, že se prezidentovy názory v lecčems mění k lepšímu.

Ignác Pospíšil

9 Responses to Nový Halíkův útok na prezidenta a reakce na něj

 1. Leoš Sikora píše:

  Tady je velice dobrý rozbor, http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/209707.aspx
  zvláště bych vyzdvihl názor Michala Semína:
  „Tomáš Halík varuje před nebezpečím vzniku aliance trůnu a oltáře, před zneužitím církve pro politické účely. Jak pokrytecké! Vždyť to byl právě Tomáš Halík, který dal svoje kněžství plně do služeb politických vizí Václava Havla. V dobách, kdy Halík uplatňoval vliv na pražského arcibiskupa, docházelo k opakovanému zneužívání církve k propagaci Evropské unie či politických stran, Havlovi blízkých. Vzpomeňme na Halíka ve spacáku na Kavčích horách, Impuls 99 a mnohé další politické iniciativy, na nichž měl aktivní podíl. Před nebezpečím politického klerikalismu tu varuje kněz, jenž zcela vážně uvažoval o kandidatuře na prezidenta republiky,“

  • P. Jiří Špiřík píše:

   Zcela s tím souhlasím. Je to spíše prof. Halík, který zneužívá politiky a hlavně médií k rozvratu učení církve. A sekulární média také vědí na koho se obrátit, když je třeba oslabit nějaký jasný křesťasnký postoj.

 2. […] převzato : https://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/09/30/novy-halikuv-utok-na-prezidenta-a-reakce-na-nej/ […]

 3. Paul Max píše:

  Řeč presidenta při pouti ve St. Boleslavi je zajímavá, nicméně se nemohu ubránit následujícímu dojmu: Jak se pan Klaus 20 let v politice chová – je velmi známé a je jasná jeho gumovitost v postojích – např. typu „Do leva nebo s Klausem“, podpis pod Lisabonskou smlouvu apod….
  Jeho občasné kritické výpady správným směrem jsou sice někdy chvályhodné, nicméně i tak ne vždy zcela správné. Jeho nacionalismus masarykovsko-benešovského typu z něj činí spíše smutnou loutku vlastní sebestřednosti, bohužel. Jde mu asi nejspíš zas a jen zas o politickou hru a získávání nových příznivců pro další politické korýtko. Nic víc, nic míň.

 4. Tenisák píše:

  leoš Síkora má pravdu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: