ČBK odmítla Halíkovo tvrzení

Česká biskupská konference na svých stránkách odmítla tvrzení kněze Tomáše Halíka, že prezident Václav Klaus při svém projevu politicky zneužil náboženskou slavnost. Ve svém prohlášení naopak konstatuje, že „Oslavy svátku sv. Václava jsou nepochybně svátkem církevním, ale i státním. Svatý Václav je nejen církevním patronem českého národa, ale také nepopiratelným symbolem české státnosti. Pozdrav prezidenta České republiky, pana Václava Klause, tedy zcela jasně zapadá do kontextu těchto oslav.“ S tím nelze než souhlasit.

Více o Halíkově stanovisku a reakcích na ně lze nalézt ZDE.

Ignác Pospíšil

24 Responses to ČBK odmítla Halíkovo tvrzení

 1. ivka píše:

  Myslím, že s Monsignorem profesorem Halíkem bude mít církev ještě dost problémů.

  • Michal Kretschmer píše:

   Problémy bude mít, když ho bude trpět. Adekvátní reakce by bylo oficiální zkoumání jeho knih a článků, zda neobsahují bludy, a mezitím přeložení do nějaké odlehlé venkovské farnosti.

   • Wilfried Dejmek píše:

    Dobrý den,
    to bych byl opravdu velmi rád, kdyby do naší blízkosti otce Halíka přeložili. Můžete to nějak zařídit?
    Po ovoci je poznáte …

    Zdraví Wilfried Dejmek

 2. P. Jiří Špiřík píše:

  Je načase aby ČBK vystřízlivělo z podpory libralizmu typu prof. Halíka. Hned, jak jsem si přečetl Klausův projev, bylo mi jasné, že to Halíka nenechá v klidu. Nemýlil jsem se, a jsem rád, že to napsal. Teď musí být každému jasné, kam vede Halík křesťanskou inteligenci. Je ostudou pro vedení církve, že ji strhnout falešné brýle musel až prezident Klaus.
  Prof. Halík psal ve své reakci něco o „falešných prorocích“. Tím však je bezesporu on sám.

 3. kolemjdoucí píše:

  Nu a vidíte, pan profesor Halík je v onom „plném společenství“. Zkoumat ho nikdo nebude.

  A jen mimochodem, vždy nevím, jestli se smát a nebo brečet, když řada tradičních katolíků najednou obhajuje Klause.

  Ten člověk totiž není ani katolík, ani se jako katolík nevyjadřuje, s katolickou sociální naukou nemá společného naprosto nic a o jeho bezzubém štěkání proti EU si taky třeba můžu myslet, že je to řízená opozice, jen malý „ventil na upuštění páry“. V době vstupu do EU byl jasnou součástí establishmentu a je jí de facto i dnes.

  • :) píše:

   Přesně tak. Jak už jsem psal v diskusích před volbami. SSO, Klaus a podobní jsou prostě akorát naprostí a upřímní liberálové, což dnešní tzv. „liberálové“ jako ODS nejsou. Klausovi, Machovi apod. bude vadit positivní diskriminace a tzv. „politická korektnost“, kvóty EU, nucené třídění odpadu atd., protože to omezuje svobodu slova, svobodu myšlení, jednání a svobodu kdovíčeho ještě, přičemž svobodu budou chápat ve smyslu nevázanosti na cokoliv. Takže v něčem se shodneme, ale důvody, proč jsme došli ke stejnému závěru (např. ne politické korektnosti) jsou často přímo protikladné. Liberalismus je katolicismu cizí stejně jako komunismus či fašismus. Když byste se s Klausem, Machem apod. začali bavit např. o potratech, neřku-li antikoncepci, náboženské svobodě etc, tvrdě byste narazili.

   • kolemjdoucí píše:

    Jsem rád, že to aspoň někdo vidí reálně. Přesně souhlasím. Všechny ty systémy jsou prostě materialismy. To jsou ty omyly komunismu, které se rozšíří po světě, jak bylo předpovězeno Pannou Marií ve Fátimě.

    Takže ještě jinak, jako katolíci nemůže požadovat nic míň než naprosté sociální kralování Krista. To ale nemá s liberalismem naprosto co dělat.

 4. miroslav krabec píše:

  klausův projev byl po mši nebo v jejím průběhu?

  • Teofil píše:

   to byla homílie

   • Názor na Klausův projev při mši píše:

    Domnívám se, že v podstatě politické proklamace by neměli zaznívat v rámci homilie, jiná věc je třeb zdravice po skončení mše, tedy po závěrečném požehnání. Dnes jsem poslouchal na ČR 2 v 8.30 půlhodinový rozhovor s T. Halíkem, kde vysvětloval svoje stanoviska vůči Klausovu projevu. Zajímavé je, že i historici upozorňují, že za Rakouska-Uherska, kdy byla církev v podstatě propojena se státní mocí bylo nemyslistelné, aby třeba císař František Josef držel projev na mši, to by mu vůbec nebylo dovoleno a to byl císař. Jinak za svoji osobu plně chápu argumenty T. Halíka a po letitých zkušenostech s našim milým p. prezidentem s ním plně souhlasím

    • :) píše:

     To víte. Předpisy Církve, a ty liturgické obzvlášť, dnes nikoho nezajímají, především pak ne biskupy a kněze. I podle moderních předpisů smí mít homilii jen osoba vysvěcená.

    • MichalD píše:

     Myslím že je třeba rozlišit dvě roviny: 1) obsah projevu a 2) kdy byl pronesen. T. Halíkovi vadí primárně ad 1), mně zase, pokud to bylo během mše sv., ad 2)

     Projevy kde koho v době mše sv., stejně jako různé předávání kytic biskupům, potlesky, courání se různých gratulantů do presbytáře jsou jednou z bolestí NOM. Bohužel mám dojem, že při pontifikálních mších našich biskupů se to stalo téměř pravidlem (toto, pokud si dobře pamatuji, se dělo např. i během mše sv. před letošním pochodem pro život).

     • cinicius píše:

      Souhlasím, ale Halíkovi nejspíše nevadí projev při mši, ale mluvčí a obsah projevu a to je problém. Samozřejmě, že projev na místě homilie je skandál. Což je ovšem chyba arcibiskupa Duky, protože pochybuji, že by si toho byl Klaus vůbec vědom…

     • :) píše:

      P. Halík nechává při mši promlouvat např. i šintoisty, není mu ani od srsti dělat si v závěru před požehnáním reklamy na své knihy, takže s tím, že by Klausův projev byl ve mši, si určitě hlavu neláme.

   • organist píše:

    To je pravda, anebo si děláte legraci?

 5. cinicius píše:

  Tak mi bylo řečeno, že Klausův projev byl přednesen před požehnáním…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: