Te Deum 2011/4: Země vycházejícího slunce a divadlo

Vyšlo čtvrté číslo časopisu Te Deum. Jako obvykle má dvě hlavní témata, kterými tentokrát jsou „Japonsko“ a „Divadlo“.

Sérii k prvnímu tématu zahajuje Michal Semín, který nás v článku Země zapadajícího slunce seznamuje se současnou neutěšenou realitou stárnoucí a vymírající japonské společnosti. Další texty se zabývají pohnutou historií křesťanství v Japonsku (Ve znamení Nanebevzetí), přinášejí rozhovor s otcem Tomášem Onodou, jediným tradičním knězem v Japonsku, seznamují nás s životem Pavla Takašiho Nagaie a s japonskou misí sv. Maxmiliána Kobeho. Na závěr celé série nám paní Čejková představí Mlčení, román japonského katolického autora Šúsaku Endóa.

Téma Divadlo zahajuje článek Petra Bahníka „Tajemství divadla“, následovaný článkem Adama Bartoně „Herec a jeho zodpovědnost“. Po něm můžeme společně s Mons. Michałem Nowodworským pátrat po vyznání Williama Shakespeara. Divadelní tetrádu  uzavírá hra Petra Bahníka, jejíž premiéru mohli shlédnout návštěvníci letošního setkání přátel Institutu sv. Josefa a časopisu Te Deum.

I mimo obě hlavní série se zde vyskytuje spousta kvělitních textů. Nacházíme zde Durychovu modlitbu ke sv. Václavu, rozsáhlé zpravodajství a článek Ladislava Jakla na téma „přelidnění“.

Pan Jiří Černý seznámí čtenáře s osobností sv. Jana nepomuckého Neumanna a jeho jihočeskými kořeny (článek je k nalezení i ZDE), Nea Marie Brkičová nás na okamžik přenese do Ecône za kněžskými svěceními FSSPX a Pavel Zahradník nám představí příběh drinských mučednic – pěti řeholnic povražděných srbskými četniky v roce 1941, které se 24. září dočkaly blahořečení.

Libor Rösner nás provede životními osudy obrácené herečky Evy Lavaliérové („Nejšťastnější žena na světě“), s Evženem Kindlerem se ponoříme do hlubin Svatováclavského chorálu a číslo uzavře kázání Mons. Bohumila Staška.

Ignác Pospíšil

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: