Vatikán navrhl reformu mezinárodního finančního a měnového systému

Vatikán. Dnes byla publikována Nóta Papežské rady Iustitia et Pax nazvaná „K reformě mezinárodního finančního a měnového systému v perspektivě světové politické autority“. Více na stránkách Radia Vatikán.

16 Responses to Vatikán navrhl reformu mezinárodního finančního a měnového systému

 1. Michal Kretschmer píše:

  Dokument obsahuje řadu nebezpečných myšlenek podporujcích globalizaci a mezinárodní instituce. Přiznávám, že naa detailní jeho čtení nemám čas ani chuť.

  Kritický komentář, který se ale zaměřuje hlavně na to, jak s dokumentem zacházejí světská média a liberální jesuita, je na http://www.lifesitenews.com/news/pope-benedict-calls-for-central-world-bank-only-he-didnt-heres-why .

 2. Martin R. Čejka píše:

  No nevím, jsem jediný, kterému to připomíná reklamu na světovládu?

  „Globalizace sjednocuje národy a vybízí hledat nový právní stát na nadnárodní úrovni, to znamená nový model mezinárodního společenství, které bylo soudržnější, více polyarchické (opak soběstačného)…“

  • Pius píše:

   Reklamu světovládě už dělal sám Benedikt XVI. v Charitas in veritate, jak článek připomíná, a předtím už Jan XXIII., jak připomíná Benedikt XVI.:

   „Řízení světové ekonomiky; ozdravení ekonomik zasažených krizí a preventivní opatření, aby se nezhoršila a nevedla k větším nerovnostem; realizace náležitého integrálního odzbrojení; potravinové a mírové zabezpečení; zaručení ochrany životního prostředí a usměrnění migračních pohybů – to vše si naléhavě žádá existenci světové politické autority, která byla navržena již mým předchůdcem bl. Janem XXIII.“ (67)

 3. Andy píše:

  Dokument si určitě přečtu, nebo se o to pokusím, až budu mít čas, jen by mě zajímalo, zda autora dokumentu(doufám že to není sám Svatý otec) napadlo, že hlavní problém dnešní finční situace je to, že 6 židovských bank vlastní monopol(FED) na tiskunutí peněz z ničeho, a bere si tak úroky (slyšel jsem že US vláda platí i 19% úrok), a pomocí úrokú tak vysává peníze ze systému, a nutně tak nastane situace že peníze nemá nikdo jen banky. A dnes, 40 let po zrušení zlatého standardu, má USA dluh 120 biliónů(1000 miliard) dolarů(15 bil. fed. dluh, 55 bil. dluh zdravotního systému, 50 bil. tajně vytištěných na voj. akce).

  Ale jako nevzdělaný laik bych se rád zeptal zde diskutujících fundovaných v círk. nauce? Jak je to s úrokem(např. 5%) a podobnými službami. Nikde sem nezaznamenal totiž že by dnes nějaký dnešní biskup či teolog brojil proti hypotékám a podobnému ožebračování lidí

  • Martin R. Čejka píše:

   Přečti si příští číslo Te Deum, které bude mj. věnováno právě lichvě.

   Jinak lichva nesouvisí s výší úroku.

  • 3,14ranha píše:

   situace je ještě horší než myslíte, ten problém se týká centrálního bankovnictví jako takového (po celém světě) – centrální banky způsobují že „peníze“ jsou „levné“ a tedy se je každý snaží co nejrychleji točit po světě aby vydělávaly a přebila se tím či alespoň vynulovala inflace (ta je způsobená růstem měnové báze kterou mají na svědomí opět CB – odkupem dluhopisů) inflace je tak v podstatě celosvětovým (protože CB už jsou téměř všude) zdaněním těch kteří nežijí od výplaty k výplatě (a tito jsou tedy tímto systémem likvidováni a konvertováni na s prominutím „socky“) spolu s tím CB způsobují morální hazard jako ručitel poslední instance když pomáhají zachraňovat buď špatně vedené, hloupé či dokonce vytunelované podniky a banky, jen díky nim je dlouhodobě možné provozovat částečné rezervy pod 10% (banka může půjčit „lidem“ 10x víc než má na účtě – což je další z faktorů který živí inflaci)

   je tedy i částečnou vinou CB že dnes jediný způsob jak neprodělat díky inflaci gatě jsou právě ty kritizované „spekulativní transakce“ normálně by investoři koupili akcie a čekali až dobrý podnik jim ty akcie zhodnotí – dnes jsou nuceni přelévat peníze sem a tam v naději že alespoň vynulují inflaci (ta už v asii dosahuje dvojciferných hodnot)

   PS: hypotéky jsou v dnešním systému nutným zlem – je nemožné uspořit ty peníze předem – sežrala by je inflace (ta pomáhá dlužníkům (proto ji státy podporují přes CB) a škodí úsporám)

   • Pius píše:

    Za pozornost stojí seznam států, které (zatím) nemají centrální banky dle Rothschildova modelu:
    Libye
    Sýrie
    Irán
    Súdán
    Severní Korea
    Kuba

    Donedávna k tomuto seznamu patřil i Afgánistán a Irák, a víme jak to dopadlo.
    Tento seznam také dává tušit, ve kterých státech se dá očekávat další „humanitární bombardování“.

 4. aztli píše:

  Dobrý den ,ve středověku se těsně před exploatací Ameriky , po reconquistě a porážce Maurů , vedla na universitě v Salamance velká disputace ,zda je mravné , když obchodník , půjčující jinému obchodníkovi hotové peníze podnikajícímu v obchodě s americkými komoditami , je hoden požadovat úrok a dospělo se k tomu ,že představuje cosi jako odměnu za případné riziko ,že by své peníze nemusil vidět, ale byla to jen malá procenta .

 5. 3,14ranha píše:

  já chápu že politik (či kdo to tam v tom vatikánu psal…) přijde s politickým řešením, jenže vocamcaď pocamcaď!
  originál jsem nečetl, ale jestli je tam to co píše tisková zpráva tak mi stojí vlasy hrůzou na hlavě – někdo ve Vatikánu navrhuje hasit oheň benzínem !!! jsou to právě přebujelé mezinárodní struktury a moc centrálních bank (jako tvůrců peněz ex nihilo) a takzvaný morální hazard který dovoluje bankám (ty tvoří převážnou většinu 150 nejbohatších firem světa) opovážlivě (hříšně) spoléhat na vládní a mezinárodní pomoc když jim nevyjdou jejich chamtivé a riskantní transakce, co je nám třeba jako sůl je kapka čistého kapitalismu ve smyslu že za své riziko musím nést své následky, ne že mě budou sanovat mezinárodně daňoví poplatníci

 6. 3,14ranha píše:

  Ještě k Bretton-Woodu: je k pousmání že zrovna tento systém, který mimochodem nebyl čistým zlatým standardem, ale jen hybridem (- zlato bylo dostupné jen bankám, nebylo nutné 100% krytí měny a stejně vydržel jen 30 let když USA už nedokázaly krotit tisk dolaru a jeho reálný kurz ke zlatu spadl od toho dohodnutého cca o třetinu) byl politiky vypovězen když se jim to hodilo (=když se potřebovali zadlužovat) a někdo ve Vatikánu navrhuje dát těmto zkorumpovaným (mocí) ještě větší moc (co uděláte když si vaše dítě koupí drahou hloupost a pak přijde s prosíkem že nemá na běžný „provoz“? zvednete mu kapesné na dvojnásobek???)

  jak to bylo v té bibli? „nechtějte krále jako mají sousední národy, budou vybírat daně, brát si vaše manželky, budou vás verbovat do válek pro svoje zájmy…“
  řešením krize je výchova k odpovědnosti (napříč celou společností), renesance skutečného kapitalismu a volného trhu a alespoň základy finanční gramotnosti na školách (např. alespoň pár větiček o tzv. rakouské ekonomické škole)

  a to myslím vážně, protože jedinou další variantou je válka (až prostším lidem rupnou nervy) ta totiž také dokáže zkorigovat lidstvo do příslušných mezí… samozřejmě za nevyčíslitelně větší cenu 😦

 7. New age včera a dnes píše:

  Vzpomínám si, že v devadesátých létech se mi dostávala od mých protestantských bratří spousta materiálů o hnutí New Age. O hnutí „inspirovaném“ okultními myšlenkovými proudy. Velmi dobře o tom psala Basilea Schlinková

  http://de.wikipedia.org/wiki/Basilea_Schlink

  Věk „vodnáře“ – no prostě samé kosmické vibrace, energie…:)))))

  Zajímavější než vytváření společnosti, coby „transhumánního clusteru“ je nápad:( na úplný zánik států (zřejmě Světová unie:), na vznik jedné super-centrální banky , vlády nad světem pomocí „rady osvícených (mající vyšší poznání). Popřípadě vytvoření nových center moci…. Organizace spojených náboženství… :).

  Už tehdy vyvolávalo kritiku: Rada „osvícených“ – gnóze jak řemen. Nekontrolovatelní nabobové. Univerzální banka (co až začne vydávat dluhopisy. Planetární měna. Jako mondialist-eurorublodolar? Centrální vláda nad USA, Ruskem, Závětrnými ostrovy, Burkina Faso….jak by to mohlo fungovat!

  Jsem pevně přesvědčen, že sv. stolec o těchto blouznivinách ví a rozhodně se nenechá vtáhnout do této pseudo-utopie. Do „Aquarian Conspiracy.“ Že jeho představa jisté politické moci nadnárodního střihu do tohoto nespadá. Nahoru není na horu.:)

  Pax et bonum

  Jan

  • Pan Contras píše:

   To víš že ne inženýre, dneska celému světu B16 ukáže, jak se má správný katolík chovat a vyzve přítomné pohany, židy, heretiky a schsmatiky k přijetí jedinné pravé víry a křtu a spláení model, Koránů, Talmudů a Gít.

   • kolemjdoucí píše:

    :-DD No jasně, vystoupí a promluví jako svrchovaný pontifik:

    „Je krásné, že jste se tu shromáždili…chci vám ale říci, že jedině skrze Krista Spasitele lze dojít spásy. Obtaťte se a vstupte do katolické Církve – jediné Církve Kristovy. A pamatujte ´extra Ecclesiam nula salus´!…“

    No, dám si ještě sklínku nebo dvě portugala a snad se mi o této sci-fu budete zdát..:-)

    Kdeže jsou rázná slova papeže v předvečer Prvního vatikánského koncilu, kdy se k protestantům obrátil jako k jednotlivcům (nikoliv „církvím“) a vyzval je k návratu do jediné pravé Církve.. O tempora, o mores…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: