Pavel Svoboda: Vyrovnání s církvemi nemůže být předmětem referenda

Referendum o církevních restitucích by bylo protiústavní a ČSSD to dobře ví. Ani ČSSD nesmí referendem zasahovat do práv a svobod druhých,“ říká místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda.

V právním státě jsou tradičně některé otázky vyloučeny z přímé demokracie. Kromě oblasti daňové či bezpečnostní to jsou otázky základních práv a svobod jiných či otázky související s rozhodovací činností soudů. ČSSD dělá jako by to nevěděla, ačkoliv její návrh zákona o referendu z roku 2007 tuto výluku obsahoval,“ připomíná lidovecký místopředseda pro otázky spravedlnosti Pavel Svoboda.

V oblasti církevních restitucí Ústavní soud již několik let deklaruje, že na straně církví a náboženských společností existuje majetkový nárok spadající pod ochranu vlastnického práva podle Listiny základních práv a svobod a že zákonodárce svou nečinností blokuje rozhodovací činnost soudů, neboť ty potom nemohou v tisícovkách případů jednotně rozhodovat o žalobách na vydání protiprávně zabaveného majetku státem, ačkoliv se jinak jedná o nároky, které do jejich jurisdikce patří. Absence zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi porušuje i základní principy právního státu (čl. 1 Listiny) a náboženskou svobodu v České republice (čl. 15 a čl. 16 Listiny).[1]

 

Podle Svobody je nepochybně nepřípustným zasahováním do činnosti soudů i pokus ČSSD o další prodlužování tohoto stavu.„Aktivita ČSSD směřuje k prodlužování protiústavního stavu, kdy populistická gesta a politikaření ČSSD v Parlamentu mají přednost před povinnostmi, které ústavním činitelům ukládá ústava. Protože hlavním výsledkem iniciativy ČSSD bude další blokace rozhodovací činnosti soudů o žalobách poškozených církví a náboženských společností, jedná se o postup protiústavní, neboť směřuje k porušování základních práv plynoucích z ústavního pořádku a evropské úmluvy,“ říká místopředseda Svoboda.

Na předložení vlastních návrhů na vyrovnání s církvemi měla ČSSD dostatek času. Od někdejší vládní strany bych očekával větší míru soudnosti a přehledu v otázkách ústavního práva,“ uzavřel Pavel Svoboda.

Tisková zpráva KDU-ČSL


[1] Nález Ústavního soudu sp. zn. Pl. ÚS 9/07

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: