Obrazoborectví po 2.vatikánském koncilu

Upozorňuji na článek, který reaguje na návrh nové podoby interiéru katedrály sv. Mikuláše, který jsem zde nedávno komentoval. Jako přílohu obsahuje i fotografie interiéru katedrály předtím, než jej „zreformovali“ biskup Hlouch a jeho sekretář Miloslav Vlk.

10 Responses to Obrazoborectví po 2.vatikánském koncilu

 1. Jan Hoffmann píše:

  Vlk je Miloslav, s eLkem :-))

 2. Ikonoklastický 2. Vatikánský koncil? píše:

  Největší „šutr“:) ovšem je, že 2. Vat. koncil vůbec k žádnému „obrazoborectví“ nevybízí. Ať už se správně vykládá podle učení kontinuity a ve světle 1. Vat. k. a Trident. koncilu, nebo se pokoušejí jej dezinterpretovat pomocí „theologie zlomu“, nikde není otevřena cesta k ochuzení liturgického prostoru. Dokonce ani při liturgické reformě z roku 1969 se cudně mluví o tom, aby se mensa dala obcházet (pokud se nemýlím). To pro umožnění „versus populum“.

  Pax

  Jan

  • MichalD píše:

   Ano, nevybízel, stejně jako nevybízel k přijímání na ruku, k novým eucharistickým modlitbám a k tisíci dalších věcí. Kdo se ale dnes o to stará? Důležité přece je, co říká Duch Koncilu. A když ten řekne, že se má svatostánek odklidit někam stranou a v katedrále tančit kolem kulatého stolu, tak se to tak udělá i kdyby na chleba nebylo.

  • Paul Max píše:

   O tom jakým „duchem“ byl ovlivněn 2.vatikán.koncil nemusíme naštěstí spekulovat. Tentýž „duch koncilu“ si chutě zařádil v drtivé většině kostelů svými zvrácenými představami o „reformě“ liturgického prostoru. Proto klidně lze říct, že koncil svými liberálními nápady či návody k liturgické revoluci vybízí.
   Co je cudného na formě „versus populum“? Člověk nemůže být centrem a cílem dění.

 3. Dotaz - památky píše:

  Jak je možné dělat úpravy liturgických a jiných prostorů v barokních, popř. gotických kostelech?
  ..
  Copak to nejsou památkově chráněné budovy?
  ..
  Jak může hypoteticky „projít“ odstranění kazatelny, nebo mřížky z např. 17. století??

  Pax

  Jan

 4. Lukáš Biskupický píše:

  Pokud je mřížka nebo kazatelna chráněná (registrovaná jako kulturní památka), pak její odstranění může být sankciováno vysokou pokutou. Pokud chráněná není, může je správce farnosti (kostela) vyhodit…aniž by za to byl nějak postižen.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: