Dopis Adéle

Otec Juchelka publikoval blog Dopis Adéle 2, v němž se zabývá otázkami liturgické hudby. Doporučuji.

Ignác Pospíšil

12 Responses to Dopis Adéle

 1. :) píše:

  Dokud tyhle zhůvěřilosti budou nejen tolerovat, ale přímo propagovat biskupové, jak u nás dělají, nikam se to stejně nepohne. Co je to za autoritu P. Juchelka, „předkoncilní církevní dokumenty“, 30 let staré dokumenty… To byla ještě jiná doba. Dnes je situace přeci úplně jiná! My byli na setkání mládeže a tam s námi zpívali i biskupové, dokonce i kardinál Vlk, tak si svoje argumenty nechte do vaší tridentské sekty a neotravujte s tím ostatní, my chceme mlátit do bubnů a elektrických kytar a být s tím ještě nejlépe v televizi.

  Jinak dostal jsem jednou pozvánku na „rockové pašije“. To je teprve něco. Ale co dělat, vždyť sám arcibiskup Duka v rozhovorech říká, že doba je jiná a byl by pro zavedení třeba jazzové hudby do liturgie. Jsou dvě možnosti:
  1) Nezná církevní učení.
  2) Nezajímá ho církevní učení.
  Ale nesmíme samozřejmě zapomínat na „pastorační moudrost“ a „pastorační ohledy“ a „pastorační důvody“ a bla bla bla. Takových článků, jaký napsal P. Juchelka, můžete napsat třeba ještě 500 a stejně to s ani jedním naším biskupem nehne, že by třeba byť i ve své diecézi tyhle nehoráznosti jasně odsoudil, naopak to připraví jako uvítanou, až zas jednou přijede papež. Bohu díky alespoň za těch pár prostých věřících, kterým se díky tomu otevřou oči a přestanou se tohoto znásilňování posvátné liturgie účastnit.

 2. ivka píše:

  Mnohé kněze – natož biskupy-nezajímá, co mládežníci při mši sv.provozují.
  Hlavně, že přijdou do kostela a nesmějí se ničím odrazovat.
  Někde prý provádějí v kněžišti i „liturgické“ tance!

  • Lukáš Biskupický píše:

   Za P. Mareše byly např. v Rudolfově u Č. Budějovic tzv. dětské mše (jako jediná možnost hlavní nedělní mše sv.), při nichž děti tančily a tleskaly rukama nad hlavou, všichni pak (včetně důchodců) se při Otčenáši v obětní části mše svaté museli postavit do kruhu a držet se za ruce…V kostele byl v boční lodi obrovský nafukovací balón, asi proto aby se trochu odlehčil barokní interiér kostela…

   • MichalD píše:

    Ty tanečky na mši a „kolo kolo mlýnský“ kolem stolu jsou opravdu zoufalé záležitosti. Ono to mladým možná nepřijde, ale já se nemůžu pořád ubránit srovnání s takovým tím „vyráběním“ soudružské atmosféry na různých pionýrských schůzích před 40 lety. Byly to velmi podobné metody.

    Nejhorší je, že to člověka přepadne i tehdy, kdy by to vůbec nečekal. Třeba na rorátní mši. sv. mne nic netušícího nejednou při modlitbě Otče náš popadla nějaká děvčica za ruku, já koukám co se děje a ejhle: celý kostel se jak šnek drží za ruce, jen já jsem asi „zaspal“ (dobu). A toho „šneka“ drželi až do pozdravení pokoje, což bylo jakési takové zvedání a třesení těmi rukami, asi aby jako bylo poznat, že to už není jen takové držení, ale že to už je to pozdravení …

    • Lukáš Biskupický píše:

     Jo, ctihodný ThDr. pak posílal stisknutím ruku v kruhu těch za ruce s držících pozdravení pokoje kolem dokola…
     Jak tyhle infantility např. asi vnímá vdova, které zrovna zemřel manžel a přišla na mši svatou modlit se za spásu jeho duše…

 3. beda píše:

  v Č.Bu. discesi o ničem takovém nevím, ale v Kaplici pan farář obluzuje farníky při mši vlastní hrou na elektronický keyboard. To musí být „úžasný“ zážitek.

  Je třeba se ozvat !

  • Lukáš Biskupický píše:

   V Č. Budějovicích si zajděte si na hlavní mši sv. v neděli k petrinům (Růženecký kostel) a něco uvidíte. Ve předu standardně těžkotonážní rytmická hudba se sbormistrem, který se tam natřásá a neustále se otáčí proti věřícím. Místní už jsou na to za několik desetiletí zvyklí, ale já když tam přijdu, tak je mi do pláče…

 4. VlaM píše:

  Prvda, pravda, je třeba jasně eliminovat např. takové ty gospely. S tradicí evropské liturgické hudby nemají nic společného.

 5. MichalD píše:

  hmm … bohužel dnes už se asi najde málo kostelů, kde by se podobné excesy alespoň občas neděly. Já jsem byl zase naprosto zděšen, když jsem viděl, co dopouštějí bratři pauláni v poutním kostele ve Vranově u Brna (viz. http://youtu.be/M8jV5i3xt8M?t=4m52s) – říkají tomu „animovaná mše“.

  • Lukáš Biskupický píše:

   No to je něco strašného!!! Kam to dospělo?! Tohle dovolí pauláni?…

   • MichalD píše:

    Oni to nejenom povolují, ale jak je patrné z videa, u toho i přísedí, resp. tomu podle nové terminologie předsedají, protože vše nasvědčuje tomu, že toto se opravdu děje při mši sv.

    Bohužel to asi není až taková rarita, já jsem se s něčím podobným zcela nepřipraven před lety setkal u salesiánů, kdy místo homilie tam běhal v presbytáři jakýsi do půli těla svlečený hoch s láhví rumu v ruce, představující opilého námořníka a dívka v roli prostitutky … ale to už se asi opakuji, už jsem to myslím tady někde zmiňoval, bohužel ale takové hrozné zážitky člověka pak pořád pronásledují.

    • Lukáš Biskupický píše:

     Víte, já jsem tyhle vložky do mše svaté u salesiánů také zažil a děje se to tam pořád…Ale o paulánech jsem měl přece jen trochu lepší mínění. Nelze se opravdu ubránit pochybnostem, jestli toto je ještě katolická církev…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: