„Hluboce věřící katolíci“, držte zobák!

Nějak se nám s hluboce věřícími katolíky rozsypal pytel. Pokud si dobře vzpomínám, označil se za něj Petr Hájek, Jaroslav Barták a v neposlední řadě také Jana Volfová. Nechci jim brát iluze, ale skutečně hluboce věřící katolík by si takovou nálepku sám nikdy nedal. Čím hlubší je něčí víra, tím hlubší je také jeho poznání, jak je nedostatečná.

Pater (?) Tomáš Halík je člověkem, který dlouhodobě škodí Katolické církvi – o tom asi není pochyb. Na druhou stranu se nedomnívám, že by si tohoto člověka měli brát do huby „hluboce věřící katolíci“ (rozuměj lidé, kteří právě zjistili, že na tom křesťanství možná něco bude) a pasovat se do role jeho samozvaných soudců.

Ono nevypadá dobře, když chce Církvi kecat do práce člověk, který veřejně Církev špinil a bojoval za „právo“ na vraždění dětí jako například Jana Volfová. Takový člověk by se měl především nejprve zamyslet sám nad sebou a činit pokání. A ne se holedbat svou zbožností. Chápu „hluboce věřící katolíky“, rozuměj čerstvé konvertity, že se chtějí nějak angažovat. Nicméně měli by začít u sebe. Považte Jana Volfová v otevřeném dopise arcibiskupu Dominiku Dukovi píše:

„Jsem hluboce věřící katolička. Byla jsem vychována ve víře, kterou jsem nezapírala ani před rokem 1989. Tehdy jsem navštěvovala náboženství a patřila do tzv. mládeže pátera Kohlíčka. Moji víru formoval i arcibiskup Tomášek, který mne biřmoval. Tito významní církevní představitelé mne vychovali k tomu, že základním principem křesťanství je láska a svornost, nikoliv nenávist.“

Je to skutečně tatáž osoba, která v roce 2000 měla projev, o němž časopis Zápas o duši referuje takto?

„Jana Volfová předvedla ukázkové feministické vystoupení, kde kritizovala církevní řád, který pokrytecky odsuzoval nemanželské děti a pořádal hon na čarodějnice. Šmahem zavrhla středověkou rétoriku a odsoudila chartu práv nenarozeného dítěte. S přehledem hovořila o pocitech žen, kterým je odpíráno základní reprodukční právo, jak se cítí nechtěné prenatální dítě atd. Dále prohlásila, že o počátku života můžeme hovořit až po 12. týdnu těhotenství. Uvedla odstrašující příklady Polska a dalších zemí, kde potraty nejsou legalizovány natolik, aby o životě rozhodovala sama žena. Citovala z dopisu organizace Hnutí za život, který ji velmi popudil a dodala, že právě tito odpůrci potratů často schvalují trest smrti.“

Co si o paní Volfové myslet? Kdyby byla hluboce věřící katoličkou, pak by se měla za svoje postoje hluboce stydět, veřejně se jich zříct a v tichosti děkovat Bohu za milosrdenství obrácení, kterého se jí dostalo. Ale to ona ne. Ona se hned vrhne do kárání a napravování jiných.

Bože, chraň Církev před „hluboce věřícími katolíky“!

Jiří J. Stodola

Advertisement

10 Responses to „Hluboce věřící katolíci“, držte zobák!

 1. 747 píše:

  Jsem hluboce nevěřící, ale (či snad právě proto) s tímto textem souzním! 😀

 2. vonrammstein píše:

  Hezké. Mám rád tenhle kousavý, téměř britský druh ironie. A samozřejmě souhlasím.

 3. Michal Semín píše:

  Dobře napsáno a také souhlasím! Mohl bys mne odkázat na autentický Hájkův výrok, kde o sobě říká že je „hluboce věřící“?

  • vonrammstein píše:

   Budiž. Hájek je človék bezpochyby jurodivý, ale to ještě neznamená, že nemá pravdu. Když si všimnete částečně nepříčetné Halíkovy reakce, skoro to působí dojmem, že ťal do živého. Tohle už není o osobní antipatii, tady se boxuje v úplně jiném ringu. .

   • organist píše:

    To bych neřekl. Halík má prostě jeden velký problém a ten problém se jmenuje Klaus. Při pohledu na něho vidí rudě a přestává se kontrolovat.
    Stačí si vzpomenout na dopis, který psal lidovcům před tím, než byl Klaus podruhé zvolen prezidentem. Mnoho lidí tehdy vůbec nemohlo uvěřit tomu, že autorem toho dopisu je opravdu Halík,

 4. vonrammstein píše:

  Kéž by to byl jeho jediný problém. Bylo by taky zajímavé se blíž podívat na to, proč Klause tolik nenávidí (což mimochodem není vlastnost, kterou by měl katolický kněz veřejně ventilovat).
  Nějak se mi zdá, že to tenkrát s tou prezidentskou kandidaturou-jakkoliv to popíral-myslel vážně. Pokud by to tak bylo, pak je ovšem způsobilý akorát na to, aby kázal bílým myším v Bohnicích.
  Tohle jsou Čechy, ne Andorra. Klerus se prostě věnuje duchovním věcem a světští těm světským a jen zřídkakdy se to
  protne. Pro Halíka to ovšem zjevně neplatí, což zpětně vyvolává
  otázku, nakolik je Halík skutečně duchovní osobou-bez ohledu na to, zda byl skutečně platně vysvěcen, či ne.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: