Klesá ochota lidí hlásit se ve sčítání ke své víře

Český statistický úřad zveřejnil první předběžné výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2011. K Římskokatolické církvi se v ČR podle nich přihlásilo pouhých 1 083 899 lidí, což je o 1 656 881 méně než v roce 2001, kdy tak učinilo 2 740 780 lidí. Tento údaj však nemusí mít zrovna velkou vypovídací hodnotu, neboť zároveň došlo k prudkému nárůstu počtu lidí, co údaje o svých náboženských postojích a zařazení odmítli sdělit úplně. V roce 2001 jich bylo pouze 902 tisíc, letos 4,8 milionu.

Moravské patrioty určitě potěší, že ačkoliv rovněž vzrostl počet lidí odmítajících zodpovědět otázku o národnosti, počet lidí hlásících se k moravské národnosti výrazně vzrostl. Nyní jich je 522 474. Další podrobnosti lze získat ZDE.

Co dodat? Pokud jde o Moravany, jsem rád, že je nás stále víc. Pokud o římské katolíky – žádném překvapení, pouze očekávaný smutek. Zajímalo by mne ale, nakolik si udrželi/neudrželi svůj dynamický růst evangelikálové a jak se rozvíjely počty řeckokatolíků, pravoslavných a muslimů. Ale tyto výsledky zatím zveřejněny nebyly.

Ignác Pospíšil

Advertisement

21 Responses to Klesá ochota lidí hlásit se ve sčítání ke své víře

 1. Guardiano píše:

  Když si vzpomenete, jaké tajnosti dělaly biskupství se zveřejněním statistik – a to se počítali lidi přímo v kostele, tak mě tato staistika moc nepřekvapuje a docela bych tomu i věřil.

 2. Michal Kretschmer píše:

  Naskýtá se tu otázka:
  Ti, kdo nevyplnili nepovinný údaj o náboženství, mohli tak učinit z řady důvodů jako je: sami nemají jasno; stydí se za to; nevěří utajení informací ze sčítání; považují náboženství za soukromou věc, do které nikomu nic není.

  Takže to není jen o ochotě jak naznačuje nadpis článku. Každopádně když se vztáhnou data jen na ty, kdo se k náboženství přihlásili, vychází z toho, že poklesl počet těch, kdo se mezi nimi pokládají za katolíky.

  • cinicius píše:

   Jenomže to právě nejde – předpoklad, že se počet těch, co dospěli k závěru, že po jejich víře je každému houby, se mezi jednotlivými skupinami neliší, není nijak podložen.

   • Re: kredit směrování na planině beznaděje? píše:

    Mě překvapuje i „nevíra“:) lidí v náš stát. Po psychologické stránce je situace snad horší než v době konce „perestrojky“. Tehdy se věřilo, že po eventuálním pádu totality nepříjde sice ráj:), ale normální systém západního typu. Teď…no future??? . Stejně se to všechno…(autocensored). Že by „hlas lidu“?? Nebo se mýlím? Kéž by.

    Pax

    Jan

   • MichalD píše:

    Přesně tak, v podstatě z čísel, sebraných a uveřejněných staťákem se nedá usuzovat na nic. Jisté je jen to, že náklady (tj. naše daně) vynaložené na tuto část sčítání byly utraceny zcela zbytečně …

    Problém je i to, že lidé sami mají velký zmatek v tom, v co vlastně věří a ke komu patří, to je vidět i z toho, že přestože účastníků nedělních bohoslužeb je patrně jen něco kolem 3-4%, tak se za katolíka stále ještě považuje milion občanů. Zkrátka toto jsou draze získaná hausnumera, jejichž rozborem nemá smysl ztrácet čas.

    Podstatné je, kolik lidí se ještě alespoň snaží žít v milosti posvěcující a v pokoře přijímat nevykuchanou víru Církve sv. Tam se obávám že za posledních několik desetiletí je propad procentně mnohem vetší, než na co ukazují čísla ze staťáku.

  • Lukáš Biskupický píše:

   Já si myslím, že katolík by se měl jako katolík přihlásit. Ten, kdo si myslí, že je každému po jeho víře houby, u mne vzbuzuje pochybnost, zda katolíkem je. Víra občana svobodného státu totiž není jen záležitostí soukromou.Jak víme, víra se vždy musí nějak projevovat navenek, a to i tím, že se k ní hlásím..

   Proto též mám zazlé našim biskupům, že k tomu při tomto posledním sčítání už vůbec své věřící nevyzývali a nepovzbuzovali. Raději budou říkat, že na tom až tak nezáleží…

   • organist píše:

    Osobně jsem toho názoru, že zaškrtnutí políčka v utajeném dotazníku není projevem navenek. Sám jsem napsal, že jsem římskokatolického vyznání, nicméně osobně znám kněze, který si myslí, že státu je po tom houby a políčko nevyplnil.

    • Lukáš Biskupický píše:

     Kněz nepřiznal příslušnost k církvi římskokatolické? Je možné, že až bude vyhlášen na katolíky hon a vyplnění bude povinné pod výhrůžkou exemplárního potrestání, pak takový ignorant ochotně vyplní kolonku „bez vyznání“.

 3. honzah píše:

  Po pravdě řečeno, statistika návštěvnosti kostelů by mě zajímala daleko více, nežli statistika křížků na úředních lejstrech. Na druhou stranu, ten úbytek je přeci jen o dost větší než jsem čekal. Minule nás bylo 2,7 miliónu, papíroví katolíci mizí za těmi kostelními s nějakým zpožděním, čekal jsem pád někam mezi 2,0 a 2,5 miliónu, těch 1,1 je opravdu zklamání.

  • Řezníček z Brna píše:

   Statistika návštěvnosti kostelů je u nás v Brně: necelé 4% obyvatel pravidelně navštěvuje nedělní mše, vysoké procento seniorů, hlavně žen.

 4. Hamish píše:

  Pastorace jak víno!
  Inu, DVK a jeho mocný duch odvál české katolíky do háje. Kdypak si to pánové opatrně uvědomí? Ve všech těch střediscích. Ať už pastoračních, nebo mládeže.
  Vedete to do kopru!

  • Lukáš Biskupický píše:

   Já to vidím taky tak… Sčítání sleduji už 20 let, úbytek katolíků je úplně prokazatelný. Ale fakt mi vadí, jak naší pastýři teď (při tom posledním) strčili hlavu do písku a tvrdí, že ve skutečnosti to tak špatné není a že na to vlastně ani nezáleží…

   • MichalD píše:

    Máš pravdu, ale ukaž mi oblast, kde tu hlavu do písku nestrkají, proč by tedy zrovna sčítání mělo být výjimkou? Navíc se v porovnání s tím vším ostatním jedná o zcela marginální záležitost.

 5. cinicius píše:

  Reakce ČBK: Lze usuzovat, že k významným změnám religiozity nedošlo… http://tisk.cirkev.cz/z-domova/vyjadreni-cbk-k-vysledkum-scitani-lidu-domu-a-bytu-2011/

  • MichalD píše:

   Hlava v písku …

   Zajímavé, že když už takový nesmysl vypustí (cit.: „pokud by byla tato neodpovídající polovina strukturovaná podobně, jako ona odpovídající, zjistili bychom, že k dramatickým změnám v religiozitě pravděpodobně nedošlo“), tak nikomu nestálo za to si ta čísla přepočítat. Rychle by zjistili, že při aplikování tohoto předpokladu by ubyl katolické Církvi od r. 2001 milion věřících (tj. 1/3). Nebo si to přepočítali a jednoduše to pro ČBK stále ještě není ta pravá „dramatická změna“, která by stála za to ty hlavy z písku vystrčit, milion sem, milion tam …

  • Hamish píše:

   To je fakt. Jen se prostě zvýšil počet duší na cestě do pekla. To je v pohodě a odpovídá to dlouhodobému trendu, který nastavil výše zmiňovaný koncil.
   My za nic nemůžem, to oni, zlí levembristé a komunisti a blbá nálada a dalších x pitomých důvodů.
   Kdypak uznají, že tenhle experiment se nezdařil? Až budou kněží a biskupové v kostelech zcela sami?

 6. Paul Max píše:

  Každopádně je zajímavé nač se budou dnes páni biskupové vymlouvat. Dříve mohli naříkat na komunisty, tj. že Církev a věřící pronásledovali. Dnes po 22 letech svobody, kdy mohli už konečně ukázat co umí ukázali jen to, že vlastně nic neumí: ukradený majetek Církve nedokázali získat zpět, rozprodali nemalý počet far i kostelů a peníze za ně často jen „projedli“ na ledacos. Místo rozšíření počtu katolíků svým přiblblým aggiornamentem dovedli nemálo duší k odpadu či znechucení. Co dodat? Ztratí-li sůl svoji slanost, nehodí se k ničemu jinému, než aby po ní lidé šlapali.

 7. jaroslav píše:

  Možná by bylo zajímavé srovnat návštěvnost bohoslužeb u FSSPX. Nemají to tam taky lehké, ale co je to stojí, aby navštívili svou mši

 8. Lukáš Biskupický píše:

  Stručný, výstižný komentář M. Lorence k výsledkům sčítání:
  http://euportal.parlamentnilisty.cz/ShowArticleMobile.aspx?id=8545

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: