K mému údajnému radikalismu

Našli se někteří naivní ctitelé KDU-ČSL, co tvrdí, že mé návrhy pro-life položek v programu musely být příliš radikální, a proto se setkaly s odmítavým stanoviskem členů komise. Že kdybych přišel s něčím přiměřenějším, určitě bych uspěl. Skutečnost je ale taková, že jsem předložil celý soubor návrhů, co by se dalo dělat, mezi nimiž byly tak při zemi se držící nápady, jako návrh, aby KDU-ČSL v krajích, kde bude vládnout, prosazovala, aby se ženám, které požádají o potrat, předestřely jeho možné alternativy a aby automaticky dostávaly seznam kontaktů na organizace, které pomáhají těhotným ženám v tísni.

Jestliže i toto má být „příliš radikální“ na to, aby se to včlenilo do programu KDU-ČSL, jestliže ani toto nenašlo v následné e-mailové diskusi podporu, tak mi řekněte, co příliš radikální není? Problém není v tom, že bych já byl radikální, problém je v tom, že ZK KDU-ČSL pro-life politiku principielně odmítá. Maximálně od ní můžeme čekat oponenturu vůči dalším zhoršujícím krokům, ale nikdy ji nenapadne vyvinout nějakou významnou snahu o zlepšení situace. Jinými slovy: jste-li spokojeni se současným stavem, kdy je v ČR vražděno okolo 20 tisíc nenarozených dětí ročně, pak hlasujte pro KDU-ČSL. To je ta správná strana pro vás.

Ignác Pospíšil

 

Advertisement

17 Responses to K mému údajnému radikalismu

 1. Teofil píše:

  Už dávno je jasné že někomu šlo o to, aby táto strana sdružující v sobě voliče odpůrce potratů, svou liberální politikou je opatrně přeorientovala. Demagogy jako je Hovorka aj. Lví podíl má na tom její první předseda Lux

 2. Tomáš Beran píše:

  Radix malorum. Co s ním?

 3. Reo píše:

  Jako bych to Ignáci neříkal, že pro tato želízka nemá smysl se držet jediné strany (KDU), která se ke křesťanství „hlásí“. Je to přihlášení se jen slovní.

  TOP09 v tomto není lepší, ale ani není horší.

  Vedle pro life politiky jsou i jiná kriteria a tam mi KDU už nesedí vůbec.

  Z KDU mám několik posledních let pocit, že to je strana, která neumí vyřešit vlastně vůbec nic, postrádá jakoukoli vizi, strategii, názor – mimo toho jediného, že si chce přivlastnit loajalitu křesťanů (ale nic pro to nedělá, má pocit, že křesťané jsou tak levní, že stačí dát najevo, že vlastně nemají volbu).

  Klausovské křídlo v ODS i TOP09 mají jakýsi přirozený pravicový (politicky motivovaný) instinkt tuto situaci alespoň nezhoršovat – tedy přesně jako KDU. ČSSD pak samozřejmě má levicovou úchylku vše podvrátit ještě hůř…

  Líbil se mi článek, který si nedávno dal na Facebook, o rozhodnutí soudu v Texasu ohledně zákona, který vybízel gynekology k tomu, aby před potratem povinně ukázali/nabídli matkám sono,ultrazvuk jejich dítěte. (jak to bylo přesně?) Velmi se mi to líbilo.

  Myslíš, že ani toto by u KDU do programu neprošlo? U mne by to bylo přeci jen velké plus pro KDU..

  • cinicius píše:

   Zkus jim to navrhnout a uvidíš.

  • VlaM píše:

   „Takže, maminko, mám povinnost vám ukázat váš plod na ultrazvuku. Pokud o to nemáte zájem, tak mi aspoň tady podepište, že jsme vám ten ultrazvuk ukázali.“
   Jsme přece v ČR.

   • organist píše:

    Dokladovat by se to mohlo třeba fotkou, kde bude žena, které provádí ultrazvuk, spolu s obrazovkou ultrazvuku. 🙂
    Každopádně v době mikronahrávacích zařízení doktor nikdy neví, jestli není nahráván a jestli tuhle „fintu“ nepoužije některá z těch žen proti němu. Třeba nějaká prolife „provokatérka“.

  • ottaviani píše:

   TOP ? To si snad děláte legraci, vždyt je to banda bývalých komunistů ( třeba místostarostka ve Strakonicích) zlodějů a židozednářů !!!

 4. Pius píše:

  ne zizania crescere usque ad messem frumenti

 5. Bělobrádek píše:

  Neznám jediného člena strany ani komise, který by byl spokojen se současným počtem zabíjených dětí. Návrh, aby KDU-ČSL v krajích, kde bude vládnout, prosazovala, aby se ženám, které požádají o potrat, předestřely jeho možné alternativy a aby automaticky dostávaly seznam kontaktů na organizace, které pomáhají těhotným ženám v tísni je správný, ale nevím, jak technicky lékařům toto přikázat. Ale cesta by se jistě dala najít. Protto navrhnu všem krajům, aby si tuto možnost prevence do svého programu daly.

  • cinicius píše:

   To je potěšující. Jen je mi záhadou, proč to říkáte až teď.

  • MichalD píše:

   Taková věc se technicky přikazuje obvykle zákonem. To se dá udělat třeba tak, že si to nějaká strana dá do volebního programu, pak, pokud se dostane do parlamentu podá návrh zákona a snaží se pro to získat podporu … říká se tomu „dělat politiku“.

   Ale ani kdybyste opravdu nevěděli, jak něco provést technicky, nemělo by vás to odvádět od hlásání pravdy vhod i nevhod. Jestli opravdu jste v KDU všichni nespokojeni se současným počtem zabíjených dětí, nechápu, proč to před veřejností tajíte (předpokládám, že byste chtěli aby počet byl nižší) – viz váš Volební program 2010-14? Ale stejně bych jaksi od křesťanských politiků očekával něco více než jen nespokojenost s počtem obětí – čekal bych, že budou proti zabíjení dětí BOJOVAT.

 6. Michal Kretschmer píše:

  Radikalismus je od latinského slova „radix“, které znamená kořen, v přeneseném slova smyslu též základ. To mi připomíná jinou liberální nadávku (kromě radikál), že totiž někdo je fundamentalista. Přitom „fundamentum“ opět znamená základ. Takže je třeba se vrátit ke kořenům či základům a z nich pak vyvozovat důsledky. Ty ovšem za situace dnešní společnosti mohou být krajní neboli extrémní. Takže nic si nedělejme z toho, že nás liberálové označí za extrémisty, Z jejich úst je to nadávka, označení člověka, se kterým nechtějí diskuovat (aby snad nebyli poraženi). Ale být v něčem krajní může (i když nemusí) být správné a být označen za extremistu je pak ve skutečnosti pochvalou.

  • Reo píše:

   Skvělé, škoda, že tady není možnost volby palec nahoru. Dal bych Vám ho.

   Málokdo si uvědomuje, že fundamentalismus by měl být posuzován podle svého fundamentu.

  • Andy píše:

   Prosím Vás p. Kretschmer, když jsme u toho fundamentalismu, tak jak se jmenuje správně to, jak někteří (např. letniční) vytrhávají věty z Písma Sv. z kontextu a vykládají tak Písmo, resp. používají metodu kdy berou zde uvedené věci v tom smyslu doslovně tak že, např. otevřou na libovolné straně Bibli a v první verši co vidí je napsané že mají dělat to a to, a oni to udělají. Já jsem právě v touto souvislostí jsem slyšel že se to jmenuje že ,,fundamentální výklad Písma“ ale nebylo to z moc věrohodných zdrojů. Předem děkuji

   • Michal Kretschmer píše:

    Mohu odpovědět jenom stručně. Pímo svaté se musí vykládat s ohledem na jiná (paralelní místa), v souladu s učením církve a s ohledem na jednomyslný souhlas církevních otců. Doporučuji knihu Dr. Rudolf Col: Biblická hermeneutika. Pravidla k správnému výkladu bible. Olomouc 1938.

    Užívání Písma ke zjištění toho co kdo má zrovna dělat je problematickou praxí (tím neříkám, že vždy špatnou). Může zavánět mylnou protestantskou představou, že každému vždy Duch svatý vnuká smysl Písma. Faktem ale je, že po smrti Jidášově byl Matěj určen losem. Mám dojem, že v Kvítkách sv. Františka (které mají ovšem legendární ráz) se čte o této praxi nebo že nějak na základě náhodného jevu se sv. František rozhodl, kam půjde.

    Rozhodně je špatné vytrhávat při výkladu Písmo z kontextu. Jak to někdo nazývá nevím, ale o nějakém „základu“ tu nemůže být řeč.

    Dekret De editione et usu sacrorum librorum sněmu tridentského (Sess. 4) zakazuje užívat slov Písma k profánním účelům, překrucovat jeho slova a výpovědi, zakazuje užívat Písmo k šaškování, k výmyslům, k marnostem, k pochlebování, k zlehčování, k pověrám, k bezbožnému a ďábelskému vzývání, k věštění, k losování, k hanopisům a podobným věcem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: