Jurečka: Důchodová reforma je už dnes zastaralá

ČSSD navrhuje odložit důchodovou reformu na rok 2016. KDU-ČSL to považuje za rozumný návrh. Je zjevné, že není dosaženo širokého politického konsensu. KDU-ČSL ústy 1. místopředsedy Mariana Jurečky kritizuje fakt, že současný návrh reformy nepřinese do důchodového fondu ani korunu navíc.

Dnes již experti dokazují, že důchodová reforma bude výhodná jen pro 15 % obyvatel, kteří mají příjem vyšší než 24 tis. měsíčně. Reforma destabilizuje důchodový účet, nenaplní jej novými penězi, jen tyto peníze vyvede zčásti do důchodových fondů.  A navíc neřeší hlavní problém, kvůli kterému ji bylo nutné vůbec provést – tím je nedostatek dětí. KDU-ČSL představila vlastní návrh důchodové reformy již v roce 2011. Tento lidovecký návrh by nyní do důchodového fondu přinesl 7 miliard korun navíc.

„Byly zveřejněny výsledky hospodaření fondů za rok 2011. Pouze jeden z fondů překonal výnosem inflaci. To není dobrý základ pro budoucí důchodovou politiku. Reforma byla nastavena a připravena v době před krizí, kdy ještě většina věřila seriozní dlouhodobé investiční politice velkých fondů. Mezitím však otřásl vývoj na finančních trzích veškerými jistotami, které jsme považovali posledních dvacet let za nedotknutelné,“ říká Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL.

KDU – ČSL zastává stanovisko, že vzhledem k vývoji v eurozóně můžeme očekávat, že nás spíše čeká dekáda zvýšené inflace.  Pravděpodobnost, že penzijní fondy pokryjí alespoň dosaženou inflaci, je tedy ještě nižší, než byla kdy v minulosti.

„Současný vládní návrh se vyplatí jen patnácti procentům všech občanů, kterých se reforma týká, to je nedostatečné,“ dodává Jurečka.

TZ KDU-ČSL

Advertisement

4 Responses to Jurečka: Důchodová reforma je už dnes zastaralá

  1. MichalD píše:

    M. Jurečka správně ukazuje na skutečnou příčinu krize důchodového systému, tj. na „nedostatek dětí“. Teď už by to jen chtělo, aby tuto věc domyslel do konce a vyvodil z toho závěry pro své názory na pro-life problematiku (viz diskuze pod http://cirkev.wordpress.com/2012/01/24/marian-jurecka-proti-nekrestanske-indoktrinaci-cirkevni-skolstvi-a-vychovu-v-rodine/)

  2. Alugoole píše:

    Je to stejne blahovy napad, jako napad vladni. Deti muze byt jako smeti (kupr. v Chanove) aniz bych se chtel kohokoliv dotknout. Samozrejme, ze jde o budouci platce dane, kteri na tomto a podobnych mistech z mnoha pricin nevyrostou. Ale ani „kvalitou“ si prilis nepomuzeme. Ve svem okoli mam rodice skvelych deti, ktere vsechny letite pracuji v zahranici, kde se zcela aklimatizovaly a ziji celkem odlisny zivot. Jsem pedagog a vim, jak nevyzpytatelny zivot je a mit deti opravdu neznamena, ze po absolvovani skoly s vyznamenanim ci cervenym diplomem napochoduji se zpevem do fabrik, kancelari ci zalozi fabriky ci kancelare vlastni a budou prikladne zivit rodice 😀 Nebudte blahovi. Dnes jsou to prave rodice, kteri musi podporovat sve deti ( bydleni, nekonecna studia, hledani UPLATNENI / nejenom prace) vetsinou az do sve smrti.

  3. Alugoole píše:

    Premyslel vubec nekdo o tom, kolik dostava plat novy absolvent skoly a jak dlouho se absolutni vetsina placa hluboko pod prumerem prijmu? Musi si koupit byt nebo ho splaci nejlevneji za milion, nebo si ho najmout za 20 000,- czk mesicne, ma naklady na rodinu ( manzelka na materske) investuje do vlastnich deti Nu a nyni mu chytrolini nabidnou, ze bude jeste zivit babku s dedkem 😀

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: