Víkendový kurs gregoriánského chorálu

Reklamy

6 Responses to Víkendový kurs gregoriánského chorálu

 1. VlaM napsal:

  Předpokládám, že se bude vyučovat pokoncilní sémiologická forma interpretace podle P. Cardina, nikoliv předkoncilní metrická (podle P. Mocquereaua).

  • Pan Contras napsal:

   Metrická forma představuje podobný úpadek, jako jarmareční písničky v různých pochybných kancionálech vydávaných v souladu s pokoncilním duchem – zalíbit se pokleslému vkusu mas. Středověk žádnou metrickou formu chorálu nezná.

   • VlaM napsal:

    No tak to jsou v Solesmes pěkně úpadkoví, protože tam používají metrický způsob dodnes.

    • pan Contras napsal:

     Nepochybně, nechme promluvit skutečného znalce

     http://www.vendee.cz/texty/bartolucci.html

     • vonrammstein napsal:

      Velmi zajímavé čtení a velmi zajímavý pán.

     • Fantomas napsal:

      Velmi si Mons. Bartolucciho vážím, ví se o něm, že je velkým propagátorem renesanční hudby, ale nevím, jestli o chorálu moc neví, nebo se mu to prostě nechtělo rozebírat. To, co říkal, by mi klidně sedělo na zpěvy ordinaria, ty byly určitě zpívané lidem se sílou a nadšením, nicméně si nedokážu představit, že by lid zpíval římské zpěvy typu Graduale, Alleluia/Tractus či Offertorium. Pochybuji také, že lid kdy zpíval ostatní zpěvy propria, nebo snad verše žalmů. Officium už je věc jiná, také o řád jednodušší.

      Myslím si, že je zcestné rozlišovat druhy interpretace gregoriánského chorálu na předkoncilní metriku a pokoncilní semiologii, vždyť semiologie vychází z pramenů z 10. – 13. století, což bylo dávno i před Tridentským koncilem. A medicejská edice gregoriánského chorálu byla sice provedena na základě požadavku Tridentského koncilu, ale zcela v duchu doby, která již původní chorál neznala, nechápala modalitu.

      Kdo si chce zpívat chorál metricky, ten žádné školení nepotřebuje, ale kdo chce proniknout do tajů gregoriánské semiologie, tomu je určitě třeba studia a dostane se mu darů ve formě živého chorálu, živého teologického rozboru chorálních textů a mnoha dalších.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: