KDU-ČSL: Další zklamání

Olomouc: KDU-ČSL připravila křesťanským a konzervativním voličům v Olomouckém kraji obrovské zklamání, když uzavřela předvodlební koalici s pro křesťany zcela nevolitelnou Stranou zelených. Je to o to bolestnější, že pro tento krok neměla důvod, protože v tomto kraji je dosti silná, aby se 5% hranice pro vstup do zastupitelstva nemusela bát. Podrobnosti ZDE.

Pro mne to znamená, že zcela neočekávaně nevím, koho budu v krajských volbách volit. Žlutozelená „Koalice pro olomoucký kraj spolu se starosty“ to rozhodně nebude. To prostě není možné. Tím spíše, že uzavřením této koalice i samotní olomoučtí lidovci jasně ukázali, jak hluboce opovrhují hodnotami, ke kterým se KDU-ČSL formálně hlásí. Kdyby jim totiž o křesťanské hodnoty skutečně šlo, nikdy by nemohli uzavřít nenutnou předvolební koalici se stranou, jejíž ideologie stojí na popírání těchto hodnot.

Ignác Pospíšil

Advertisement

26 Responses to KDU-ČSL: Další zklamání

 1. Ten program nevypadá špatně, zjevně se SZ přizpůsobila KDU a ne opačně, což je dobře. Ostatně, byli to právě zelení z OL kraje, kteří se vzbouřili proti podpoře pornografické tvorby z centra SZ.

  Každopádně, Ignáci, kdybys byl v KDU, jako já, mohl bys se, jako já v StČ kraji, podílet na zabránění vzniku takové koalice.

  • cinicius píše:

   Otázkou ovšem je, proč by měl křesťan být členem „křesťanské“ strany, která k takovým koalicím inklinuje…

  • MichalD píše:

   ad Václav Š. David: Jejda, to je řeč, jako když mi v prosinci 1989 předseda místní komunistické buňky řekl: „… vidíš Michale, kdybys tenkrát k nám neodmítl vstoupit, tak jsme tu stranu mohli spolu obrodit zevnitř a nemuselo to takhle dopadnout …“ 🙂

  • Vladimír Kolář píše:

   Pane Václave, zajímavá úvaha o tom programu. Sám jsem se podílel na jeho tvorbě a můj pocit je, že k sobě SZ a KDU-ČSL má nejen na lokální úrovni blíže než se zřejmě domníváte a snad i proto při tvorbě krajského programu koalice nedošlo pokud vím k větším třenicím. Dále mám pocit, že se nikdo nikomu nemusel moc přizpůsobovat a také, že SZ byla při tvorbě aktivnější než KDU, to je ovšem můj subjektivní názor. Je pro mne potěšující zprávou, že příznivci obou stran se dokáží s tímto programem ztotožnit. Zkuste se zeptat Mariána Jurečky – lídra kandidátky a 1. místopředsedu KDU-ČSL, pokud by Vás to zajímalo.

 2. Řezníček z Brna píše:

  Otázkou je, s kým může jít křesťanská strana do koalice? Je tady snad v Česku politická strana, která by uznávala a řídila se křesťanskými hodnotami? Když šli lidovci do koalice s ODS – neoliberální hodnoty, které odporují křesťanství – to bylo v pořadku? Domnívám se, že hlavní program KDU ČSL již od dob I. republiky včetně období socialismu je „být u toho“ a to za každou cenu a s kýmkoliv. Jít do koalice se stranou zelených považuji za menší zlo, jak jít do koalice s neoliberální stranou.

  • cinicius píše:

   Strana zelených je pro křesťany zcela nevolitelná, její program je vyloženě antikřesťanský, to se o ODS říci nedá. A skutečnost je taková, že KDU-ČSL nepotřebuje předvolební koalici. Ne na Olomoucku.

   • Rezníček píše:

    Prosím v čem je program SZ vyloženě antikřesťanský? Chtějí bojovat proti korupci, zelenou ekonomiku, zvýšit investice do vzdělání,zdravou přírodu a občanskou společnost. Na těchto základních bodech jejich programu neshledávám nic protikřesťanského. Chtějí také odstranit ekonomickou diskriminaci žen, konkrétně, že ženy berou za stejnou práci o 1/3 menší plat jako muži. Toto jsou základní body jejich programu podle jejich oficiální web. strany. Možná že mně něco uniklo, ale na těch základních tezích neshledávám nic co by bylo protikřesťanské.

    • cinicius píše:

     SZ je extrémně propotratová a protirodinná. Což byste rychle vyčetl i z toho jejího programu, kdybyste ho ráčil přečíst celý, o dalších programových dokumentech a chartách stranou podepsaných nemluvě…

     • Rezníček píše:

      Máte pravdu v tom, že SZ podporuje registrované partnerství a nesezdané soužítí párů. To se mne také nelíbí, ale těžko najdete stranu, která by měla vyloženě pro křesťanský program. Žijeme v sekularizované společnosti a my křesťané jsme minoritou, takový je fakt. Celkově si ale myslím, že nejvíce je v rozporu s křesťanskou naukou je komunismus a neoliberalismus a k těmto extrémům se SZ nepřiklání.

     • MichalD píše:

      ad Rezníček: já bych moc neřešil, zda je horší sodomismus nebo komunismus. To první je jeden z hříchů do nebe volajících, to druhé k hříchům do nebe volajícím zákonitě vede. Takže tady nelze uplatňovat nějaký princip menšího zla, podpora (i nepřímá) kteréhokoliv z nich je morálně nepřijatelná.

  • Paul Max píše:

   A jsme opět u toho. „Křesťanská“ demokracie je pouhá sci-fi, možná vhodná pro stádo naivních katolíků. „Být u toho“ je zářným příkladem toho, kam tato cesta vede. Někdy méně možná více.
   Kam vlastně směřuje demokracie? K vládě lidu? Ano vemte si baterku a posviťte si na to místo, kam jsme jako demokratický stát spolu s politiky z KDU-ČSL došli. Říká se tomu (Ignác promine) řitní otvor.
   Jestliže někteří politici KDU-ČSL zvedali ruce pro sodomitský zákon, neviděl bych jako nekonzistentní jejich možné spolčení s rudými či zelenými lotry.

 3. Andy píše:

  Já absolutně nechápu taktiku KDU. V čechách je 10% obyvatelstva katolíků a další cca 2 procenta protestantů. Stačilo by zcela jasně a veřejně zastávat katolické posice a chovat se tak i v praxi a nějakých 8-10 procent by měla KDU v každých volbách jistých. Ono se stačí zeptat proč ta KDU vypadla z parlamentu. Protože x let měla za předsedu lidi jako Svoboda, Kalousek apod., její chovaní se moc nelišilo od Topolánkovské ODS, tak kdo může takovou stranu zvolit. Věřící člověk těžko. Neoliberál z Prahy možná, ale ten lidovce nikdy volit nebude. V prvé řadě by měli udělat čistku a vyházet všechny staré korupčníky a dosadit tam skutečné katolíky a ne lidi typu Kalousek. Jenže to půjde asi těžko když je KDU demokratická strana, a demokracie je téměř anarchie kde neexistuje řád a hierarchie a o všem se musí hlasovat a podobně.

  • MichalD píše:

   No s těmi 10% katolíků bych si tak jistý nebyl, účast na nedělních mších sv. je, jestli se nepletu, kolem 4% populace – a z toho je ještě velká část neokatolíků, jimž je právě tato „nepochopitelná taktika“ vlastní. Ale jinak s Vámi souhlasím a také jsem přesvědčen (snad ne přehnaně optimisticky), že důsledným hájením života a rodiny by si voličskou podporu pro vstup do parlamentu zajistili.

   • honzah píše:

    Já bych řekl, že je tady tak 20 – 30 procent voličstva, které by dobře podanými křesťanskými hodnotami neodradili. Otázka ovšem je, kolik z nich by vyloženě přilákali.

    Takže by to chtělo nabídnout nějaký národně-konzervativní a sociálně-podnikatelský mišmaš. Hájit menší podnikatele (zjednodušení administrativy, rozumně nízké sociálně-zdravotní odvody), ale i progresivní zdanění a valorizaci důchodů. Nedůvěřovat příliš nadnárodním institucím, třeba trochu regulovat ceny energií, držet nízkou DPH na to nejnutnější. Chránit spotřebitele. Podporovat vlasteneckou výchovu. Samozřejmě zastávat křesťanské hodnoty v míře větší než dnes.

    Prostě něco na způsob Národní fronty ve Francii. A klidně mít nějaký všeobjímající název jako ,,Lidová strana´´ – po vzoru švýcarské SVP. Některá témata tady vyjídá Bobošíková nebo SSO, přitom by je lidovci klidně mohli uchopit. A nakonec by možná nebylo od věci, kdyby místo paktování se zelenými blázny (nebo humanitární bombarďačkou Hybáškovou) pustili na kandidátku semtam někoho od monarchistů nebo moravistů.

   • Andy píše:

    Myslel jsem pochopitelně matrikové ,,katolíky“. Ono je spousta těch co mají obrázek Panny Marie nad postelí, ale do kostela jdou jen o Vánocích. Myslím že i mnohým z této kategorie by byli katolické myšlenky v politice sympatické. Mám ale vypozorováno, že určitou změnu v KDU co dělá Bělobrádek lidi berou jen jako předvolební tah a nevěří tomu, myslí si že KDU je stejná jako kdysi. Proto je třeba udělat důslednou a hlasitou čistku, radikální změnu kursu a přístupu. Aby každému bylo jasné že KDU před, a KDU po, že to je jiná strana. Pak by měli docela dobré šance. Takhle se možná o fous dostanou do parlamentu, ale příště zase vypadnou.
    A když už jsme u toho, máte nějaké informace jak je to s tou návštěvností? Kdysi jsem slyšel hrozivé číslo, že jen 12% katolíků navštívilo mši 1. neděli po Velikonocích. Nechápu jak JE Vlk a JE Duka mohou spát s takovými výsledky.

    • Paul Max píše:

     Čím méně katolíků v kostele, tím lépe se bude rozkrádat zrestituovaný majetek. Méně očí, méně svědků.

     • Andy píše:

      Když už jsme u toho, vysvětlete mi to vlastně ty restituce, já to nechápu. Mě to přijde jako ofiko odluka Církve od státu, je to tak? Ale pokud jsem to pochopil správně, Církev dostane zpět majetek zabavený po roce 1948, ale to je absolutně nic. Po roce 1946 Církev nevlastnila větší polnosti tuším než 1 ha na jednu faru. Ani za první republiky, dokonce ani za rakouska-uherska nebyla finančně zcela soběstačná. Nevím, jestli jsem to pochopil zprávně ale odluka Církve od státu znamená, že Církev nedostane od státu ani korunu. Dneska dostane Církev cca miliardu ročně. Jak chtějí vydělat miliardu? V zemědělství to nejde, kromě pšenice je většina komodit ztrátová nebo s nulovým ziskem. Lesy, rybníky, bažantnice to samé. Že dostane Církev zpět nemovitosti je fajn, ale ty nezajistí trvalý příjem. Ty se musí opravovat, většina z nich je zdevastovaná, a to něco stojí.

     • Takypijus píše:

      Andy: Lesy že jsou ztrátové? Myslím, že vůbec netušíte, o čem mluvíte. Na dřevě se dá vydělat pořádný balík. Má to ovšem přinejmenším dva háčky.

      Tím prvním je, že si nejsem jist, jestli církev má fungovat jako továrna na vydělávání peněz. A pokud i ano, obávám se, že nebude dostatek loajálních lidí, takže důsledkem bude rozkrádání a tunelování. Stačí se podívat např. na arcibiskupa Graubnera, který nebyl schopen sehnat lidi ani na to, aby bez ostudy ukočírovali výrobu vína v malé s.r.o. Jak chce sehnat schopné loajální lidi na správu církevních lesů?

      Druhým háčkem je skutečnost, že některé lesní správy Lesů ČR provádí nepřiměřeně vysokou těžbu právě v těch lesích, které by měly být vydány církvi. Tím samozřejmě tyto lesy na relativně dlouhou dobu znehodnotí, protože do nich bude nutné ve zvýšené míře investovat a návratnost bude v horizontu více desetiletí.

     • Paul Max píše:

      Restituce církevního majetku jsou organizovány mafií mimo i uvnitř církve. Lukrativní majetek si stát ponechá (zpeněží si jej sami státní ministři a kmotři např. spekulativní prodej na stavební parcely, dálnice, stavby ve veřejném zájmu měst a státu). Zbylý nelukrativní majetek dostane církev zpět (vytěžené lesy, zdevastované nemovitosti apod.). Vzhledem k neschopnosti mnohých pánů farářů a biskupů nakládat hospodárně a prozíravě s majetkem, čeká zbylý majetek další výprodej (z důvodů nomácké vypatlanosti a aggiornamenta většinou „pod cenou“). Utržené peníze se projí a promrhají při provozu NOMcírkve. Odluku od státních peněz potřebují hierarchové jako sůl, konečně se možná budou muset naučit žít jako normální lidé.

   • Řezníček z Brna píše:

    Nedávno mne známý kněz říkal: 4% obyvatel navštěvují pravidelně mše, ale z těch 4% tak 4% žijí podle katolické víry se vším všudy. To není moc optimistická zpráva!

    • 4% rozjezd:))))))) píše:

     Neodpustím si malý vtípek. Už jsme taky 4% menšina:))).

     To je výhodné. Budeme mít téměř neomezený přístup do mainstreamového tisku, nikdo se o nás nebude smět otírat v parlamentu, a při Pochodu „Catholic pride“ nás půjde podpořit několik velvyslanectví, herci, primátoři…a duhov…ne vlastně – vlajky s křížem a svatováclavské korouhve budou viset na hotelích, bude se jima mávat při koncertech hudebních skupin…atd.

     Prostě fajn:)))))))))))))))))))))))))

     Pax

     Jan

     • VlaM píše:

      Tenhle vtípek sice vypadá na první pohled vesele, jenže ta naše menšina, na rozdíl od sodomitů, přináší znamení odporu.

 4. Marek Verner píše:

  Tak pokud je mi známo, třeba Jeseníku, což je taky kraj Olomoucký se exponuje ve SZ Tomáš Hradil, ředitel místní organizace hnutí Brotosaurus a katolík. Neúspěšně kandidoval za tuto stranu v posledních parlamentních volbách. Asi jsou tam nějaké vazby …. mě vždycky vrtalo hlavou, jak křesťan může takovou stranu podpořit. Ale co se týče křesťanské politiky velmi se mi na Slovensku líbí Braňo Škripek(hnutí Obyčajní luďja). Zcela se vymyká „křesťanskodemokratickým“ šablonám a neohroženě vyznává své křesťanské postoje:
  http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/78837/Skripek_Branislav.html (začátek vystoupení od 194. minuty) a ještě jedno : http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/79602/Skripek_Branislav.html

 5. […] Olomoučtí lidovci oznámili, že do krajských voleb půjdou v předvolební koalici se zelenými. […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: