Tomáš Stritzko: Spravedlivá válka

Institut sv. Josefa zveřejnil přednášku P. Tomáše Stritzka FSSPX na téma Spravedlivá válka, která byla přednesena na setkání tradičních katolíků v Bělči. Velice doporučuji k poslechu:

Video je možné diskutovat i na stránkách IsJ.

Advertisements

5 reakcí na Tomáš Stritzko: Spravedlivá válka

  1. […] přednesl na téma “Spravedlivá válka” otec Tomáš Stritzko FSSPX (záznam ZDE). Z ní a diskuse následující po ní bych vypíchl připomínku otce Stritzka, že povinností […]

  2. Jakub Albert napsal:

    Chtěl bych se zeptat, zda může kněz bojovat ve spravedlivé válce. Napadlo mě to při filmu Misie, kde je misie jezuitů u jihoamerických indiánů nespravedlivě napadena Portugalci a jeden bratr ji brání se zbraní v ruce a druhý jde vojákům vstříc s monstrancí (ovšem oba jsou zastřeleni).

  3. Řezníček z Brna napsal:

    V I. světové válce bojovai i vysoce postavený klerus. Nebojoval se zbraní v ruce, ale slovem. Nevěříte? Tak uvedu malý příklad: Pastýřský list kardinála Ametta z Notre Dame – Bůh nám dopomohl k naší velikosti.Bůh stojí za našimi vojáky a dopřeje nám vítezství. Prohlášení arcibiskupa Kolínského, Mnichovského a Essenského k německému lidu – Bůh stojí s námi v boji. Bůh ve své neskonalé moudrosti ví, že jsme v právu a Bůh nám pomůže.(Německo bojovalo proti Francii). Tyto prohlášení jsou dost úděsné. Církev pevně spjata se světskou mocí se tak nepokrytě angažovala ve světové válce. Církev se vezla na vlně tkzv. vlasternectví a nacionalismu. Kristus však hlásal lidské bratrství a nikoliv válku. Toto všechno mělo pro křesťanské církve v Evropě důsledky. 20 století je ve znamení odklonu křesťanů od církví, nejvíce jich odešlo po I. světové válce. Lidé si uvědomili, že církve se podíleli na těchto jatkách a místo při Kristu stáli při mocných tohoto světa. Žádný kněz nevystřelil ani nikoho nezabil, jejich zbraně však byly daleko hrozivější.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: