Pussy Riot jdou k soudu

Moskevská prokuratura obžalovala tři členky nechvalně proslulé skupiny Pussy Riot. Za znesvěcení chrámu Krista Spasitele, v němž v rámci své tzv. „rockové modlitby“ nevhodně oděné vnikly do kněžiště (kam žena v pravoslavném chrámu vůbec nesmí vstoupit), pěly protestní song proti Putinovi, vykřikovaly oplzlosti a poničily liturgické vybavení, jim hrozí až 7 let vězení. Více informací ZDE.

Pro některé liberály z Ruska i Západu je tvrdý postup ruských úřadů proti skupině záminkou k útokům na Rusko a Putinovu vládu, což je ovšem nanejvýš nespravedlivé. Chování, které dotyčné předvedly, je neakceptovatelné – žádný právní stát nemůže tolerovat takovéto útoky na kostely. Můžeme diskutovat o tom, jak by měl vypadat přiměřený trest, ale o tom, že by nějaký ne zcela zanedbatelný měl padnout, nemůže být pochyb.

Ignác Pospíšil

Advertisement

50 Responses to Pussy Riot jdou k soudu

 1. antal89 píše:

  Jen bych dodal, že incident se odehrál letos v únoru a ČTK má k němu ještě několik dalších článků: http://www.ceskenoviny.cz/tema/index.php?id_seznam=44011

 2. cinicius píše:

  Příspěvek vyšel i na stránkách autorova blogu, kde ho lze podpořit kliknutím: http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/279560/Pussy-Riot-jdou-pred-soud.html

 3. Abo píše:

  Pro ty, kdo to neviděli a neslyšeli danou „píseň“

  • re: o lítlých kočkách píše:

   Ježkovy zraky. To mají být trestány kriminálem za takovouhle klukovinu? (pardon, holkovinu:)))?

   Ano. Chápu, že by měly být POTRESTÁNY. Tak 14 dní veřejně prospěšných prací, sbíraly by vajgly a flašky od vodky, které rozeseli „denaturščiki“:), potulující se před chrámem Krista Spasitele. Nebo mastnou pokutou (alternativa).

   Poněkud jsem tento exces sledoval. Nesouhlasím s těmito děvčicemi, nesouhlasím s jejich vulgárními texty, nesouhlasím s jejich politickou orientací. Nicméně, je třeba rozlišovat skutečné rouhání nebo znesvěcení (třeba střelba do ikon bolševickými grázly za doby porevoluční (1917) a pošetilostí ulítlých holek, mamin od dětí, které nemají rády „gosudara Gríšku II Rasputina- judistu:).(a patrně nejsou ani pravoslavné, jinak by se takto nechovaly). Chápu hlubokou citlivost Rusů na symbol svobody a mučednictví, zvaný Chrám Krista Spasitele.(za Stalina vyhozen do povětří (soudruzi opravdu nebyli koťata:(. Jistě vystoupení „Ujetých koček“ mnoho lidí popudilo. Ale existuje i „ctnost mírnosti“. Škoda, že nežije Alexandr Solženicyn. Domnívám se, že by se přimlouval o mírnost v soudu….

   Pax

   Jan

   • cinicius píše:

    Nevidím na jejich rouhání a znesvěcení kostela nic neskutečného. Pokud jde o výši trestu, ejště nebyla určena. Jinak „Ujeté kočky“ je opravdu velmi eufemizující překlad jména skupiny. Ten přesnější si zde pro jeho vulgárnost nedovolím napsat…

   • Jakub Albert píše:

    Pokud název skupiny splňuje anglickou gramatiku, tak „pussy“ je přídavné jméno a „riot“ podstatné jméno. Tedy slušný překlad by byl „Kočičí orgie“, ale pochybuji, že skupina těchto ženštin se jmenuje slušně. Ruské vězení jim nepřeji, napařil bych jim pořádnou práci rukama, aby je přešla chuť na úchylárny, které propagují. Na pokutu by se těm „chudinkám“ složila celá Evropa.

    • Andy píše:

     Mě se kdysi stala s tímto slovem na P kdysi jedna vtipná příhoda. Od mala jsem měl soukromou učitelku angličtiny která docházela k nám domů, no a když mi bylo cca 12 let, tak jsem se jí zeptal, co znamená toto slovo na P. Ona ta učitelka byla totiž velice, velice pohledná slečna cca 25 let, a já, jinoch se jí ptal na takové věci. Pamatuju se, že se strašně začervenala a řekla,(samozdřejmě celý rozhovor byl anglicky), že je to strašně sprosté slovo. No a že jak jsem k tomu přišel. Tak jsem jí řekl, že jsem se onehdy díval na Cartoon Network na Toma a Jerryho a v jednom díle bylo použito slovo Pussycat, no a že vím co znamená cat, tak ještě to slovo na P by mě zajímalo. Neumíte si představit jak se jí ulevilo. Vysvětlila mi co to znamená a bylo to v pohodě. Co to slovo vlastně znamená jsem se dozvěděl až na střední škole.

   • nino píše:

    prepacte, ak na ruhani a znesvateni nevidite nic zle, tak potom naozaj neviem.
    Zapadne media tuto kauzu len vyuzivaju na svoju kampan, nic viac.
    Ako by konali tieto media, keby napr. niekto zneuctil zidovsky cintorin? To by pozadovali exemplarne tresty, ze?
    Tu mate priklad, kam az znevacovnie moze zajst:

    Na tom videu vidite, ako vystrajali antikatolici v Spanielsku pocas obcianskej vojny, vidite nicenie umenia, architektury. Ich nenavist dokonca zasla tak daleko, ze verejne hanobili tela katolickych predkov Spanielov a verejne ich vystavovali vpotupnych pozach, co vidiet na videu v 40 sekunde.
    ..
    Ruhaniu voci Bohu netreba byt tolerantny, prava a cest Bozia su nadovsetko.
    A okem toho, tie potrhle osoby by mali zavriet do vazenia. A neviem, ci potom by nemali vyhladat psychiatra.
    Ved neni normalne to co robia. Napr. noviny pisali, ze ta jedna, pocas tehotenstva verejne mala pohlavny styk so svojim partnerom, tiez asi ako protest proti niecomu. Ved oni nie su normalni. Lutujem ich deti.

 4. Michal Kretschmer píše:

  Stálo by za to podívat se do ěnjakých starších trestních zákoníků jaký trest byl za rouhání, blasfemii, znesvěcování posvátných míst. Nešlo jen o výtržnost. Předpokládám, že větší než jenom těch maximálně 7 let, co jim hrozí

  • Andersen píše:

   A co takhle: „Odpusť jim, Otče, vždyť nevědí, co činí“ ?

   • R.S. píše:

    Také odpustíte a mávnete rukou, když Vám bude někdo ničit byt a ještě Vás přitom urážet?

   • cinicius píše:

    To si může dovolit mučedník, ne ale státní či církevní aparát. Ty dámy se sice omluvily za bolest, kterou případně způsobily věřícím, ale trvají na tom, že neudělaly nic špatného, jen využily svého práva na svobodu projevu. Dokud neuznají, že to není pravda, není dle mého soudu odpuštění na místě – jen by je povzbudilo k dalším podobným akcím.

   • Hamish píše:

    Domnívám se, že vědí, co činí. Vybraly si kostel, ne park.

    • Řezníček z Brna píše:

     Jsou to provokáterky, ale pět měsíců vazby za výtržnost, to je dost ostrý. Vazba se dává, aby stíhaný nemohl ovlivňovat svědky. Holky jsou zajisté praštěný (i když s vysokoškolskýma titulama), ale nějak moc se to putizunuje, teda politizuje. Dal bych jim veřejně prospěšné práce, ale ne sbírat vajgly v parku, ale pořádnou makačku ručičkama.

     • Hamish píše:

      Nemám nějaký konkrétní názor na formu trestu. Jen si myslím, že by udělen být měl.
      Ať se svlíkaj do naha, jako ty Ukrajinky nebo Bělorusky, ale trdlovat za ikonstasem, to fakt ne…

     • nino píše:

      K putinizacii- mate pravdu, zapadne media vyuzivaju tuto kauzu na politicky boj, a na vykreslenie putinizacie. Lenze o ziadnu putinizaciu nejde. Ide o ruhanie, a znesvatenie- nielen symbolov nabozenstva, ale i ruskej kultury a naroda.
      Co by tie vase media, ktorym tak verite robili, keby bol znesvateny zidovsky cintorin? Nepochybujem, zeby pozadovaali exemplarne tresty pre pachatelov.
      Okrem toho sa ani nedivme reakcii obycajnych Rusov, nielen pravoslavnych- utoky na chramy, ich nicenie, buranie, znesvacovanie bolo pocas desatroci na programe ateistickej antikrestanskej totality, takze citlivost je viac nez na mieste. Uz som tu vlzil video, co vystrajali ateisti a komunisti v Spanielsku. Tak nezlahcujte, co sa stalo, a neverte naivne vsetkemu, co pisu antikrestanske media

    • Andersen píše:

     Vy jste také věděl, co činíte, když jste křižoval Krista a plival po něm při nesení Kříže? Navíc pravoslavné symboly jsou v Rusku zároveň do určitě míry spjaty se státním aparátem.

     • Hamish píše:

      Demagogie.
      Kostel – Kristus – Církev
      Jednoduchá dedukce.
      Osobně jsem Krista Pána neukřižoval, tak starý zase nejsem. Svými hříchy ho křižuji každým dnem a ano, vím o tom. To je na tom nejhorší. A jen proto poté mohu ke svaté zpovědi.

    • Michal Kretschmer píše:

     Přesně tak. Dívám se teď na http://cs.wikipedia.org/wiki/Blasf%C3%A9mie . Píše se tam:

     „Rouhání neboli blasfemie (z řec. βλασφημία bezbožné či rouhavé slovo) je hrubá urážka nebo jakékoliv znevážení (B)boha nebo jiné osoby požívající náboženské úcty, nehodného používání svatých jmen, špatné smýšlení, zlehčování; zpravidla je spácháno slovy, může však být spácháno i jinak (např. posunkem a chováním).
     Rouhání je trestným činem podle církevního práva, dříve bývalo stíháno jako trestný čin i státním právem, v mnoha zemích tomu tak je dosud.

     Do nástupu osvícenství patřilo rouhání k nejpřísněji trestaným zločinům. V Česku (resp. Habsburské monarchii) ještě trestní zákoník Marie Terezie Constitutio Criminalis Theresiana (1768) stanovil tři formy zločinu rouhání, které byly trestány jednak upálením, jednak useknutím ruky, resp. vytržením jazyka a stětím, jednak konečně bitím.

     V Československu bylo rouhání trestné do roku 1950, kdy rouhání se Bohu řečmi, činy, v dílech tiskových nebo rozšiřovaných spisech bylo stíháno jako zločin rušení náboženství, za nějž hrozil trest tuhého žaláře až do deseti let.“

     Připuštím, že si ty nemravné ženštiny nemusely plně uvědomovat, co vlastně činí, ale potrestány by měly být, např. na 4 roky s možností podmíněného propuštění v polovině trestu.

   • Andersen píše:

    Tak tedy třeba takhle: „Ani já tě neodsuzuji. Jdi a už nehřeš!“ 😉

 5. Jakub píše:

  Názor liberála: http://paragraphos.pecina.cz/2012/06/pussy-riot.html Zajímavé je, co vše tam vlastně zpívali a kdo je za to obdivuje.

 6. janek píše:

  nikde v ukázce není vidět ničení chrámu.asi je někde chyba?

 7. Ondřej Kolář píše:

  Je evidentní, že v Rusku demokracie nepanuje. Kdo se jakkoli postaví proti oficiálnímu směru (byť jen veřejně prezentovaným názorem), bývá obvykle šikanován.
  Najdou se však odvážní lidé, kteří přes hrozbu postihu veřejně protestují proti směřování Ruska k nové totalitě. Tyto protestní hlasy mají různou podobu. Pussy Riot je velmi provokativní formace mladých žen, vzdělaných, některé mají i rodinu. Jejich performance sklízely velký úspěch i v zahraničí. Vystoupení na církevní půdě jistě bylo zejména věřícími chápáno jako zneuctění posvátného místa či zneuctění Boha samého, ale samotným obsahem byla ve skutečnosti prosba k Bohorodičce za odstranění morálně nepřijatelného vůdce a výsměch církevním špičkám, které se kompromitují kolaborací s mocí. Dlouhodobé věznění je přesně pomsta hodná netolerantní totality. Já jako křesťan raději ponechám soud na Bohu samém a ženám přeji svobodu.

  • cinicius píše:

   Když si přečtete celý text té písně, tak nešlo jen o prosbu Bohoroičce. A samozřejmě úel nesvětí prostředky, takže i kdybych souhlasil s jejich protiputinovským postojem, nic to nemění na tom, že se dopustily závažného zločinu a za ten zasluhují trest.

   • Ondřej Kolář píše:

    Četl jsem text v Respektu. Byl jistě provokativní, což jaksi patří k této formě protestu, ale nemám s ním zásadní problém. A jsem dalek toho, abych takové lidi odsuzoval. Samozřejmě slušné napomenutí zaslouží, navíc by jistě nebylo správné, aby vznikl precedens, že církvi nevadí takováto vystoupení ve svatostánku.

  • nino píše:

   No, tie vzdelane zeny, co maju rodiny? Este horsie, uprimne lutujem ich deti. U nas media pisali, ze jedna z nich v tehotenstve verejne mala pohlavny styk so svojim milencom na protest proti ani neviem comu?
   Su ti ludia vobec kompletni? A toto su ti hrdinovi liberalizmu? Blazni? Naozaj zvratena doba, zvratena liberalna ideologia.
   Vase trapne media vyrabaju z blaznov a zlocincov hrdinov a mucenikov, a vzory pre mladez. Naozaj ubohe.
   Zvratene je zneuctenie a znesvatenie a vulgaritu ochranovat nejakym udajnym pravom na slobodu prejavu.
   A Zapad a tie vase media, ktorych nazory hltate by sa mali radsej venovat pravam katolikom na Zapade Europy, kde im su prava odnimane na zaklade obvineni z homofobie, atd.
   PS: nie som ziaden ,,putinista“

 8. Václav píše:

  Možná by neškodil návrat k carské tradici. Odvézt na doživotí na Sibiř a dát do ruky lopatu a hrábě. Musely by pracovat aby se najedly a měly střechu nad hlavou, mohly by se provdat a založit rodiny. Muži tam výrazně převažovali a bylo z čeho vybírat. Mnozí lidé se takhle na Sibiři vypracovali ke slušnému a úctyhodnému postavení. Anglie to dělala podobně v Austrálii. Někteří bývalí trestanci se tam během života zmohli na panské domy.

  • Václav píše:

   V případě že jsou vdané tak by je jejich rodiny mohly dobrovolně následovat.

   • nino píše:

    no, to by som lutoval manzelov a deti tych sialenych aktivistiek. I ked mozno poctiva praca, priroda, cerstvy vzduch a odkazanie na seba i druhych navracia zdravy rozum, zdrave instinkty a dobre hodnoty a vztahy…

 9. Jaroslav Klecanda píše:

  Ale no tak! Že jsou ty ženštiny mimo, že se rouhají, že znesvěcují chrám, je tutovka. 😦 Ale vyvážet je na Sibiř, a k tomu přihazovat jejich rodiny, nebo je zavírat do vězení – to už přece má , BOHU díky! Církev má za sebou, tu aktivní spolupráci se světskou „spravedlností“. Mimochodem, jak se třeba provilnili děti těch „dam“, že je chcete eskortovat na Sibiř? Nejsme přece komunisté nebo nacisté s ideí kolektivní viny a trestu, že ne? 😦
  Být na místě pravoslavných, trval bych na vyhodnocení jejich činu jako kriminálního porušení platných zákonů (to aby si nedovoloval někdo další :-(), a žádal trest – třeba v podobě nějaké účasti na charitativní službě církve – ono třeba u narkomanů na konci cesty člověku rychle svitne, jak je výhra být na dobré cestě …

  • Michal Kretschmer píše:

   Když někdo spáchá nějaký trestný čin a je za něj odsouzen a má přitom fungující rodinu, tak tak rodina je vždy nepřímo postižena. I kdyby třeba manželka a děti nevěděly, že otec rodiny je lupič, podvodník apod., tak vězení otce odloučí od rodiny Totéž platí i o popravě (tam, kde je aplikována) a i citelná peněžitá pokuta postihne rodinu. I kdyby někdo byl např. za nějaké menší provinění odsouzen třeba k veřejně prospěšným pracem o sobotách, tak ten postih rodiny tu je. Rodina trpí i v případech nekriminálních činů jako když někdo nechětně způsobí nějakou větší škodu, za kterou zodpovídá, a musí odškodinit postiženého.

   V podmínkách rozlehlého Ruska lze tak zvážit pouze do které věznice odsouzenec půjde s ohledem na snažší návštěvy jeho blízkých.

   • Jaroslav Klecanda píše:

    Rád podepisuji, co jste napsal, ale Vaše vyjádření je odlišné od vyjádření poslat za proviněnými jejich děti … na ten ústřel bratra Václava jsem reagoval :-). Myslím si však, že to ale také tak nemyslel – jen chtěl asi vyjádřit, že by opravdová starost o rodinu ty dámy vedla obloukem od takového excesu :-(.

   • Andy píše:

    Pane Kretschmer mám na Vás prosbu, mám kamarádku, která potřebuje s jednou věcí nutně poradit a já jí v tom moc nepomůžu, tak jestli bych Vám mohl napsat mail a kdyby jste si, prosím, našel minutku mi odpovědět, bych bych Vám vděčný. Chtěl jsem původně napsat vydavateli webu Rex, ale neuvádí tam nikde mail. Tak mi prosím napište adresu sem nebo na Andy.K123@seznam.cz
    Předem díky

 10. Adam píše:

  Dotaz pro autora: zajímalo by mě, jestli je nyní spokojen, jestli je ten rozsudek dostačně tvrdý? Právě pro takové názory jsem rád, že lidé jako vy jsou na okraji společenské diskuse a doufám, že to tak i zůstane. Viz počet hlasů pro Roithovou v prezidentské volbě.

  • cinicius píše:

   Jste legrační… 🙂 Paní Roithová, pokud vím, PR hlasitě podporovala… 🙂 Narozdíl třeba od pana Zemana… 🙂

  • nino píše:

   Neni dostatocne tvrdy trest za ruhanie sa a urazku Boha, to len poznamenavam. Ale trest v tomto pripade plni ulohu ochrany kulturnych pamiatok, spolocnosti pred anarcho-teroristickymi utokmi, a vychovny ucel na dotycnych, takze myslim, ze i samotnym Pussy Riots moze len prospiet, a aj spoznaju skutocny zivot ruskeho cloveka, nielen zlatej mladeze.
   A pocet hlasov pre pani Roithovu je skor fiasko pre liberalov, ci liberalnych ,,katolikov“, nie?

   • Adam píše:

    Možná je Roithová fiasko liberálních katolíků, na příčiny jejího neúspěchu může být více pohledů. Vzhledem k tomu, že žádný další explicitně křesťansky orientovaný kandidát v portfoliu nebyl, vypovídá to o tom, že katolický proud příliš nesouzní s názorem většiny společnosti.Pokud by přitvrdila, pravděpodobně by měla hlasů ještě méně.
    Ne že by mě to nějak zvlášť těšilo, to určitě ne, ale právě případ Pussy Riot jsem rád, že vaše názory v nějaké větší míře ze zdělovacích prostředků nezaznívají. Předevší proto, že si podle mě mýlíte a pro stromy nevidíte les. V tom případě bylo údajné (bylo tam opravdu?) rouhání jenom zástěrka pro krátký politický proces. Ani s vašima dalšíma formulacema nemůžu souhlasit: takže skutečný život ruského člověka je život ve vězení? Myslíte že studenti a svobodné matky žijí život zlaté mládeže? Kde jste na to přišel?

    • MichalD píše:

     je třeba rozlišovat dvě věci: jednak zda došlo k samotné blasfemii a jednak, jestli její potrestání bylo případně zástěrkou k něčemu dalšímu. Vše nasvědčuje tomu, že ke znesvěcení chrámu došlo, a tom je zde zejména řeč. Ani kdyby následné potrestání takového zločinu proti Bohu bylo záminkou k něčemu nepravému, nemůže toto ospravedlňovat schvalování (ať už přímé nebo zastřené) zločinu samotného.

    • nino píše:

     Ruhanie to bolo. Z akeho dovodu by nemalo byt?
     Trestat ruhanie je mozne, hlavne ak v tomto pripade neolutovali cin a nedali zavazok neopakovat svoj pocin.
     Co viac riesit?
     A nemajte obavy, i ked katolicke nazory su dnes mensinove, da Boh, nebude to tak navzdy 🙂
     A bude krasne, ked opat budu vacsinove- spolocnost bude harmonickejsia, lepsia, sucitnejsia, solidarnejsia, medzi ludmi zavladne pokoj a zmier, a to prinesie i hmotne uzitky, stabilitu a napredovanie.

   • MichalD píše:

    Zisk hlasů paní Roithové tvoří cca 80% počtu dospělých návštěvníků nedělních NOM bohoslužeb v ČR. Takový výsledek lze opravdu považovat za fiasko iluze, že relativizací katolického učení (popř. jeho „taktickým“ zamlčováním) je možné získat širší voličskou podporu.

    • Takypijus píše:

     Za prvé: Myslím, že Roithová by měla minimálně sedmiprocentní volební zisk, kdyby se mnoho voličů nenechalo zmanipulovat a nevolilo Schwarzenberga, který „měl šanci“, zatímco Roithová neměla šanci.

     Za druhé: Kandidát, který podle zdejších diskutérů „nerelativizuje“, nebyl schopen získat ani 50.000 podpisů, aby mohl kandidovat. Škoda. Na vsrovnání volebních výsledků této dvojice jsem se opravdu těšil. Podporovatelé pana Karase ale zřejmě ne, takže raději zavčas zatáhli na brzdu, aby k němu nemohlo dojít. Mohou tak nadále šířit své nesmysly o tom, že k nejlepšímu volebnímu výsledku je třeba se řídit zásadou, že jediným politickým tématem jsou potraty a homosexuálové a nic jiného nás nezajímá. Ano, jsou to velmi důležitá témata, ale zdaleka ne jediná.

     • cinicius píše:

      Jistěže to nejsou témata jediná. Ale jsou nepominutelná…

     • MichalD píše:

      ad „zavčas zatáhli na brzdu, aby k němu nemohlo dojít“ – to je s prominutím úplná pitomost, prosím, odpusťte si spekulace o věcech, o kterých nic nevíte (z určitého pohledu toto lze chápat jako pomluvu). Podsouvat ale na základě takto nepodložené spekulace někomu zlý úmysl („udělali to proto, aby mohli šířit nesmysly“) – to už je opravdu silný kafe.

      Jen tak mimochodem: pokud byste četl zdejší diskuse pořádně, tak byste zjistil, že morální témata nejsou jedinými, ale že se zde bavíme o hierarchii hodnot křesťanského politika (a zejména toho, kdo sebe označuje za katolíka), a o tom, kam až může katolík dojít v kompromisu se světem. A pokud byste četl pořádně církevní dokumenty, tak byste zjistil, že to, že morální témata jsou v této hierarchii na vrcholu, je v souladu s s učením Církve sv. (viz např. i Evangelium Vitae Jana Pavla II.) a že v určitých situacích jsou to témata nepřekročitelná.

     • MichalD píše:

      ještě pozn. k Vaší spekulaci o možném sedmiprocentním volebním zisku: takováto „kdyby“ nijak nevylučují to, co jsem řekl výše.

      Zkuste si odpovědět na otázku, proč se mnoho těch hodných moderních katolíků takto nechalo zmanipulovat? Vždyť to není jen proto, že Schwarzenberg “měl šanci” – vykoukněte ze svého skleníku a zjistíte, že mu fandí nezanedbatelná část moderní církve katolické včetně vysoko postaveného kléru.

      Proč tedy dostala paní Roithová tak málo hlasů? Protože KDU žije v iluzi, že politickým „zkorektněním“ katolického učení přitáhne více voličů. Ale jak už to bývá, džin jednou vypuštěný z láhve se nezastaví. Takže najednou s údivem zjišťujeme, že toto „zkorektnění“ už nestačí a že takový kníže je se všemi svými podporami nemorálních zákonů a blasfemií ještě dokonalejší ikonou modern(ího/istického) katolictví než paní doktorka, jak nás o tom přesvědčují např. kard. Vlk, T. Halík a jakási petice věřících „osobností“ (Pavlica, M. O. Vácha a spol).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: