Bartošek: Drábkův návrh na zvýšení platů poslanců a ústavních činitelů je hanebnost

Jan Bartošek

Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku, ostře odsoudil návrh platového zákona, který předpokládá zvýšení platu poslanců a ústavních činitelů. Zákon předkládá vládě ministr práce a sociálních věci Jaromír Drábek.

Podle tohoto návrhu by základní hrubá mzda poslanců vzrostla o deset tisíc korun na 66 700 Kč. Premiér by si polepšil až na 179 tisíc korun a prezident na 222 tisíc korun měsíčně. Zvýšily by se i poslanecké náhrady.
Jako krycí důvod slouží již tradičně platy ostatních činitelů státu, tentokrát jsou to soudci. Ministr se vymlouvá na rozhodnutí Ústavního soudu, které nařídilo loni zrušit snížení platu ústavních činitelů kvůli stížnostem soudců.

„Vypracovat návrh zákona, který by neumožnil poslancům se neustále schovávat za soudce a učitele, když chtějí zvýšit plat, se ovšem ještě žádnému poslanci nechtělo,“ říká Jan Bartošek a dodává: „Považuju to za naprosto asociální sprosťárnu bez kouska soudnosti. Správa státu je za této vlády na nejhorší úrovni jakou pamatuju, tak kolosální plýtvání a chaos na ministerstvech tu ještě nikdy nebyl a oni si budou přidávat na platě? Za co? Polovina z nich by byla v soukromém sektoru propuštěna a žalována zaměstanavatelem o náhradu škody!“

Jan Bartošek, který je v KDU-ČSL zodpovědný za tvorbu sociální politiky a je dlouhodobě nejostřejším kritikem ministra Drábka,  je toho názoru, že ministr už zcela ztratil sociální cit a soudnost. Vadí mu, že v době, kdy se spousta domácností musí uskrovnit, lidé ztrácejí hromadně práci a ti sociálně nejslabší čelí problémům s vyplácením dávek (které Drábek zavinil),  přijde ministr najednou s něčím, co většina občanů nemůže chápat jinak, než jako aroganci moci.

Tisková zpráva KDU-ČSL

Alexandra Alvarová, tisková mluvčí

Pevně doufám, že pan Bartošek a další politici KDU-ČSL již pilně pracují na patřičné normě, která by otázku platů ústavních vyřešila přiměřenějším způsobem. Bylo by ideální, kdyby ji představili ještě před volbami. Nicméně již teď by nám mohli říci, jaký by měl být přiměřený plat pro poslance a ústavní činitele. Měl by zůstat ten dnešní, měly by ty platy klesnout? Měly by být na něco vázány? Bylo by pěkné, kdyby lidovečtí politici doprovázeli své hromování jasnými návrhy, jak to má být správně, a přísliby, co s tím udělají, budou-li mít možnost. Jinak jejich vystupování vypadá jako čirý a laciný populismus.

Ignác Pospíšil

Advertisement

4 Responses to Bartošek: Drábkův návrh na zvýšení platů poslanců a ústavních činitelů je hanebnost

 1. Tomáš Beran píše:

  Aby to místo populismu neskončilo u papulismu.

  Lidovci šáhnou soudcům na peňauze a dostanou po papule. Jako každej, kdo se kdy opovážil.

 2. Bohumil Šourek píše:

  Já debil si do této chvíle myslel, že poslanci si kladou za čest býti poslancem a každý plat by s rozhořčením odmítli!

  • cinicius píše:

   Být poslance, pokud se to dělá pořádně, je náročná a zodpovědná činnost. Nemám nic proti tomu, aby poslanci dostávali plat cca ve výši dvojnásobku průměrného platu v zemi. Plus náhrady za prokazatelné přiměřené náklady (pravidelné lety vrtulníkem z Ostravy do Prahy a zpět jsou samozřejmě nákladem naprosto nepřiměřeným).

 3. ld píše:

  Přidáním na gáži má býti předsedovi vlády polepšeno nějakých 20 tisíc Kč. To je cca jeden hrubý měsíční příjem.
  Rozhodně se rád zúčastním generální stávky…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: