Dobrá zpráva z ruských končin

Občanské sdružení Monos vyjadřuje uspokojení nad rozsudkem, který byl vynesen nad třemi členkami ruské punkové kapely Pussy Riot. Nedomníváme se, že šlo o „nevinný protest proti Putinovi“. Vzhledem k detailům akce této punkové skupiny šlo skutečně o promyšlený projev rouhání vůči Bohu, o urážku pravoslavné církve, pravoslavných věřících, a obecně všech, kteří uznávají zásadní hodnotu křesťanství pro civilizaci.

Právo „vyjádřit vlastní názor“ není takto univerzální a má své hranice, přičemž v tomto konkrétním případě byla ohavným způsobem hranice slušnosti překročena. Považujeme za signifikantní, že naši tzv. lidsko-právní aktivisté, kteří stále hovoří o právech a svobodě projevu, se vůbec nezmiňují o právu na spravedlivý trest za urážku či o právu omezit svobodu projevu, pokud přináší újmu subjektu, kterého se daný „svobodný projev“ týká. O křesťanském milosrdenství navíc hovoří přístup samotné Ruské pravoslavné církve. Ta požádala státní orgány o udělení milosti těmto vulgárním dívkám, a žádá jen omluvu a slib, že se takových urážek vyvarují.

My toto odsouzení Pussy Riot vítáme a rádi bychom se dočkali i spravedlivého potrestání Inny Ševčenkové, členky Ukrajinské feministické skupiny Femen. Ta jako projev protestu proti soudu Pussy Riot vykonala jiný ohavný a urážlivý skutek. Do půli těla obnažená uřízla motorovou pilou čtyřmetrový kříž v Kyjevě, který připomíná oběti komunistické genocidy na Ukrajině.

V neposlední řadě jsme znechuceni, nikoliv překvapeni, jak slovy ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který o členkách Pussy Riot hovořil v superlativech, tak všeobecnou podporou, jíž se ruským „punkerkám“ dostalo od dalších českých, ale i zahraničních státních představitelů. Jaká je motivace těchto politických představitelů? Nakolik plní svou povinnost sledovat ve svém konání obecné dobro a prospěch? Co udělají, až obdobnou výtržnost udělá podobná česká skupina s podobným vulgárním názvem, jejíž překlad slušný člověk raději ani nevysloví, na posvátné půdě třeba chrámu sv. Víta v Praze? Pan Schwarzenberg svým neuvěřitelným výrokem vlastně k něčemu podobnému navádí. Pokud je nám známo, tak nedošlo ke změně našeho trestního zákoníku a ustanovení § 358 o výtržnictví, podle kterého by hrozil pachatelům obdobný trest, který dostaly Pussy Riot v Rusku.

Z vyjádření lidsko-právních aktivistů a politiků činíme závěr, že tímto opakovaným zpochybňováním tradičních hodnot společenských, právních i mravních nabádají extrémisty k porušování zákonů a navíc se vměšují do vnitřních záležitostí jiných zemí.

MONOS

Prohlášení převzato ze stránek sdružení.

Advertisement

19 Responses to Dobrá zpráva z ruských končin

 1. ld píše:

  Je neuvěřitelné, že potomek českého arcibiskupa otevřeně sympatizuje s chuligánstvím, které se odehrálo na tak významném křesťanském místě. Je smutné, když se takto snaží získat popularitu před prezidentskou kampaní. I sliny k odplivnutí je škoda.

  • VlaM píše:

   On ten český arcibiskup měl nějaké potomky?

   • ld píše:

    Bedřich-arcibiskup měl dva bratry a 6 sester. Takže následovníci se jistě dají dohledat :-).

    • cinicius píše:

     Potomek snad pořád ještě znamená jen přímo linii – syny a dcery, jejich děti a děti jejich dětí…

     • ld píše:

      Myslím, že slovíčkařit netřeba…Ale abych uklidnil kverulanty, lze místo slova potomek (myšleno potomní osoba), dosadit třeba člen rodu. Spokojeni? 🙂 Nebo to tak dramaticky změnilo smysl komentáře, že se k němu seběhli hnidopiši v extázi?

     • cinicius píše:

      No, rozdíl mezi označením někoho za potomka arcibiskupa a označením ho za člena rodu, z nějž vzešel arcibiskup, je nebetyčný, protože u arcibiskupů se nějací potomci neočekávají. 🙂

     • :) píše:

      I arcibiskup by mohl mít legální potomky. Oženil by se, zplodil dítě, manželka by zemřela, stal by se knězem, následně arcibiskupem a je to.

     • cinicius píše:

      @:) Ovšem u tohoto arcibiskupa před duchovní dráhou žádného manželství nebylo…

  • ld píše:

   Já v tom zase extrémní rozdíl nevidím. Zaujalo to pouze 2 osoby, zbytek P.T.čtenářstva pochopil, akceptoval vlákno diskuse. Jestli potřebujete mít poslední slovo, tak fajn. Bohužel jste z debaty udělal sekanou, točíce se jako pes kol patníku. Z tohoto důvodu se už další nezúčastním.

 2. Lukáš Biskupický píše:

  Naprostý souhlas s prohlášením sdružení MONOS!

 3. Věra píše:

  Děkuji za článek. Nevěděla jsem, jak se k Pussy Riot vyjádřil náš ministr zahraničí.Překvapilo mě to, např.http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/velice-vas-obdivuji-napsal-schwarzenberg-pro-pussy-riot/807864
  Prosím nezná někdo z diskutujících text oné „modlitby“ nebo, kde bych ho mohla najít (i v originále)? Děkuji.

 4. David Hibsch píše:

  Jen pro úplnost. Toto prohlášení bylo v ruském jazyce zasláno Prezidentské kanceláři Ruské federace a velvyslanci Ruské federace v Praze. V jazyce českém pak na Pražskou pravoslavnou eparchii a zastoupení Ruské pravoslavné církve v ČR se sídlem v Karlových Varech. Zároveň bylo zasláno spřízněným novinářům, ale i tzv. mainstreamu.

 5. Václav píše:

  Nejsem proti jejich potrestání a trest považuji za mírný. Za dobrou zprávu bych ale považoval tu kdyby se zcela a upřímně obrátily k Bohu a inspirovaly k tomu dalších pár tisíc lidí. Nebo milionů. Tahle mi fakt dobrá nepřipadá.

  • vonrammstein píše:

   To by bylo hezké, ale pravděpodobnost něčeho takového se limitně blíží nule. Dopadne to tak, že vulgární punkerky u odvolacího soudu na přímluvu patriarchy vyváznou s podmínkou, obrovsky stoupne jejich popularita u podobně postižených, zbohatnou na prodeji desek, budou si dávat o trochu větší pozor na hubu, lehce zkomerční a Putin bude za lidumila a demokrata,

   • Václav píše:

    Jejich hudbu ani zpěv jsem sice neslyšel ale podle toho co říkají jiní by to mohl být pro jejich stoupence krutý leč zasloužený trest, kdyby jí kupovali a poslouchali. Kdybychom je k něčemu takovému nutili my tak by nám to určitě měli za zlé.
    Kéž by někoho dovedla k zamyšlení které vede až k Bohu i ta hudba, i takové věci se někdy stávají. Lidé někdy vůbec jednají divně a nečekaně a sebekvalitnější propaganda se může zvrhnout zcela jiným směrem.

 6. gold account píše:

  Ano, chtěli by mít Rusko tam, kde sami nejsou. Hezky řečeno, pane Schneidře (snad skloňuji správně). V této souvislosti jsem si vybavil Karla Schwarzenberga, který „punkerky“ tak velmi obdivuje. Zajímalo by mě, zda by měl jako katolík stejné pochopení pro „punkery“, kteří by podobný „riot“ uspořádali v katedrále sv. Víta na protest proti tomu, že je jeho eminence Dominik Duka pečený vařený na Hradě, a to zrovna v době, kdy se řeší církevní restituce. Nepochybně by kvůli tomu nikdo nešel sedět, ale naše politické celebrity by už asi tolik nadšení neprojevovaly.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: