Ohlédnutí za volbami

Krajské volby i první kolo voleb senátních se nesly ve znamení drtivého úspěchu levice, která má většinu téměř ve všech krajích a se stoprocentní jistotou ji bude mít i v senátu – i kdyby totiž ČSSD nějakým zázrakem v druhém kole úplně propadla, s KSČM většinu hravě vytvoří.

V senátních volbách se na mnoha místech se vyskytuje situace, kdy se křesťanovi vůbec nevyplatí jít ke druhému kolu voleb, protože má na výběr mezi rudým a oranžovým komunistou, resp. mezi nějakým komunistou a naprosto nepřijatelnou osobností (např. v Praze 8 se střetnou ve druhém kole komunista Dolejš a extrémně propotratová senátorka ODS Filipiová).

V krajských volbách mohou o úspěchu mluvit sociální demokraté, kteří si navzdory skandálům udrželi většinu ve většině krajů, a komunisté, kteří zítězili ve dvou krajích. Co hůř, oranžoví a rudí komunisté dají sami dohromady většinu ve všech krajích vyjma libereckého a zlínského. I když v některých krajích sociální demokraté uzavřou koalici s někým jiným, pořád se budou moci o komunisty opřít a svého partnera tak úpsěšně obcházet a vydírat (viz KDU-ČSL ve vládě Jiřího Paroubka).

Dále ještě mohou o úspěchu mluvit lidovci, kteří víceméně zopakovali výsledek z minulých krajských voleb a získali pár mandátů navíc. Lidovci to oslavují a mluví o svém  vzkříšení. Je otázkou, jestli je to na místě – KDU-ČSL v těchto volbách s vysokou pravděpodobností těžila z protestních hlasů lidí, co ji normálně nevolí, a při započtení tohoto faktu se její jako obvykle nepříliš vysoký výsledek jeví spíše jako varující. I kdyby jí tyto hlasy vydržely a v dalších volbách ji vrátily do Sněmovny, dlouhodobě s nimi počítat nemůže.

V některých krajích uspěla regionální uskupení (v libereckém dokonce dominují).

Vládní strany čekal debakl. ODS získala díky popularitě Jiřího Pospíšila těsné vítězství v plzeňském kraji (kde ale rozhodně vládnout nebude), ale v dalších defakto přestává existovat jako politicky relevantní síla, když se počet jejích zastupitelů smrskl na bezvýznamnou hrstku. TOP 09 se do některých zastupitelstev vůbec nedostala a i tam, kde se dostala, se nemá moc čím chlubit. Bývalá vládní strana VV propadla úplně.

Ignác Pospíšil

 

 

 

25 Responses to Ohlédnutí za volbami

 1. Marek píše:

  Ve volebním obvodu Náchod postoupili do druhého kola senátních voleb Franc ( dosavadní hejtman ČSSD) a Marková (KSČM). V první chvíli jsem si pomyslel, že druhé kolo nemá pro mě smysl, ale pak jsem si uvědomil, že přeci jen France známe jako slušného člověka ( dokonce slušnějšího než předchozí hejtman za ODS ) a hlas pro France je lepší než nechat projít do Senátu komunistku. Tak se zaťatýma zubama mu hlas asi dám.

 2. Marek: Pokud jde o souboj Franc x Marková, tam bych dal hlas Francovi. V případě souboje Dolejš x Filipiová by možná bylo lepší nevolit, protože Filipiová pravděpodobně zvítězí a čím menším rozdílem, tím větší varování pro ODS to bude.

  • VlaM píše:

   Na to, že komunista prohraje, bych raději nikdy nesázel, přece jen je menší zlo dát hlas demokratickému kandidátovi. A že je Filipiová propotratová? Prosím vás, on snad komunista není? Propotratový je u nás kdekdo, to nás pár jedněmi volbami nezlomí.

   • cinicius píše:

    Filipiová je ovšem extremistka, která v PS RE hlasovala za faktickou likvidaci výhrady svědomí, což byl příliš extrémní nápad i pro sociálnědemokratickou feministku Gajdůškovou, která se zdržela… Dolejšovi se v těch nejzásadnějších otázkách coby zloduch minimálně vyrovná…

 3. Michal píše:

  Přijít k volbám lze tak, jak to udělali mnozí na Slovensku při prezidentském duelu Gašparovič – Mečiar: s kolíčkem na nose.

 4. antal89 píše:

  Myslím si, že trvalé hlasy málokdy některá strana získá. Je to prostě jako v tom přísloví světská sláva …

 5. BtPodiven píše:

  Vážení,
  rád bych Vás upozornil, že žádný „úspěch levice“ se v krajských volbách nekonal, na což stačí jednoduchá matematika. ČSSD ztratila 75 mandátů, zatímco komunisté získali pouze 68 navíc. Celkově tedy tato dvojice hlavních levicových stran OSLABILA (!) proti dosavadnímu stavu. Připočítáme-li k nim ještě Zemanovce se 7 mandáty, tak zůstaly maximálně tak akorát na svém, což se jistě za úspěch označovat nedá.
  Podobně myslím, že naopak o debaklu nelze mluvit u TOP09 (aniž bych byl jejich příznivcem): strana šla do svých prvních krajských voleb, pro což vybudovat infrastrukturu je běh na delší trať. Na svých prvních 19 mandátů šli od nuly, a podle mě mohou být spokojeni.
  To nejdůležitější, co však chci říci, je můj absolutní nesouhlas s názorem, že by křesťan neměl jít do druhého kola ČSSD x KSČM. Prosím všechny křesťany, aby v takových obvodech do druhého kola volit rozhodně šli a podpořili ČSSD. Ano, chápu, i mně by se při házení takového hlasu do urny třásla ruka odporem, ale přece jen je pořád ČSSD přijatelnější stranou než komunisté. Dejme to najevo, protože VŠECHNO je lepší než komunisté. Podpora komunistům znamená exkomunikaci, Částečnou podporou komunistů je však i nevolba, která usnadňuje jejich vítězství.

  • cinicius píše:

   Pokud levice zůstala na svém, pak evidentně zopakovala drtivý úspěch z minulých krajských voleb. ČSSD+KSČM mají absolutní většinu v 11 krajích. Při započtení zemanovců pak má levice absolutní většinu ve 12 krajích (přibude Zlín). Chcete tvrdit, že to není velký úspěch?!

   Chování ČSSD v posledních měsících krásně ukazuje, že mezi ČSSD a KSČM nejsou prakticky žádné relevantní rozdíly. Jsou to jen komunisté natření na oranžovo… A navíc nemáte pravdu v trzení, že všechno je lepší než komunisté – zelení jsou horší než komunisté…

   • Jak je to s tou exkomunikací za volbu KSČM? Platí to stále?

    • cinicius píše:

     To, co Pius XII. podepsal, byl výkladový dekret – vykládal tedy, zda nějaký trest a jaký odpovídá volbě komunistických stran. S novým vydáním CIC tedy tento výklad nemusí být relevantní. Nicméně nic to nezmění na neakceptovatelnosti volby komunistů. Zde je ale nutné si uvědomit, že je něco zásadně jiného jít volit komunisty v parlamentních volbách, kde je výběr z x stran, mezi nimiž jsou strany přijatelné, a dát hlas komunistovi, který má jediného protikandidáta, který je horší než on sám. Výkladový dekret, o němž se tu bavíme, mluvil o prvním případu, ne o druhém…

     • honzah píše:

      Myslím, že to bylo v době, kdy v Itálii akutně hrozil zvrat ke komunismu a silné angažmá Církve tam zachránilo vítězství křesťanským demokratům. Komunismem tehdy bylo nakaženo i mnoho katolíků, ale mnozí prohlédli a prý chodili Padre Piovi hromadně odevzdávat rudé knížky.

   • honzah píše:

    Obzvláště ,,pikantní´´ by to bylo v případě, že by někde postoupil do druhého kola kandidát za KSČM a proti němu (mimochodem dlouholetý člen KSČ) Radim Uzel. Tam by snad byla povinnost katolíka jednoznačná 😀

  • honzah píše:

   Kdybych měl volit mezi Jiřím Dienstbierem ml. (ultraliberální člen ČSSD) a třeba Janem Minářem (člen KSČM, předseda Slovanského výboru,v minulosti se přihlásil ke Karasově protipotratové iniciativě), tak volím Mináře a před svědomím si to v pohodě obhájím.

   Myslím, že ve většině obvodů 2. kola bych asi vsadil na ČSSD (mj. nezapomínejme na toho senátora, co byl proti Prague Pride, jestli je teď ve hře), ale třeba pro europarlament je KSČM možná menší zlo díky nedůvěře k eurofederaci.

   O tom, že SZ je v globále zákeřnější strana, nežli KSČM, nejsem přesvědčen zdaleka sám.

   • Pan Contras píše:

    Současná politická levice má dvě části liberální (ČSSD) a národně „konzervativní“ (KSČM) a ultratrockistickou s pravicouvou maskou (SZ). Osobně považuji ČSSD a SZ za větší zlo než KSČM.

  • MichalD píše:

   Neakceptovatelnost volby a podpory komunistů se podle mého názoru týká kandidátů, kteří tuto ideologii vyznávají, nikoliv jen těch, kteří jsou zrovna ve straně, která se takto jmenuje. Z tohoto pohledu je často volba „ČSSD x KSČM“ podporou komunismu, ať volíte jakkoliv.

 6. honzah píše:

  Kraje: Dá se na to dívat i tak, že minule měla KSČSSD většinu ve 13 krajích, teď jen v 11. Navíc výhry komunistů mohou vést k větší katarzi než výhry socdemáků.

  Senát: Vybírat mezi oranžovými a rudými je tragédie.

 7. […] V ČR proběhly volby do krajů i první kolo voleb senátních. Dominovala jim levice. Podrobnosti ZDE. […]

 8. Václav píše:

  Co když mají ti komunisti a ODS k sobě velice blízko, třeba i jako děti k rodičům ? V rámci kontinuity jedné rodiny ? Co jedni vzali nebo vezmou to druzí nevrátí a vyděšený a spravedlivě rozhořčený křesťan půjde v dalších volbách zvolit pravici místo KDU, aby nám náhodou příliš nezpychla ?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: