Papež přijal rezignaci Keitha O´Briena

Kardinál O´Brien

Papež Benedikt XVI. přijal rezignaci Keitha kardinála O´Briena na úřad arcibiskupa Edinburghu-Saint Andrews a primase Skotska, kterou dotyčný složil v listopadu minulého roku z důvodu chatrného zdraví a blížícího se kanonického věku. Kardinál O´Brien zároveň oznámil, že se nehodlá účastnit konkláve, aby zbytečně nestrhával pozornost na svoji osobu.

Kardinál O´Brien nastupoval do svého úřadu s pověstí liberála, zejména pokud šlo o otázku sodomie, a jako liberál i většinou jednal. V pozdějších letech se však v jeho vystupování objevovaly i konzervativnější prvky. Otevřeně vyzýval katolíky, aby nevolili propotratové politiky, a v roce 2012 mu jeho tvrdá oponentura vůči snahám premiér Camerona o zavedení „homosexuálního manželství“ vynesla (krom řady dalších hrubých mediálních útoků) prvenství v anketě o titul „Bigot roku“, kterou sodomité pořádají. Na druhé straně jen před několika dny prohlásil, že kněžím by mělo být ponecháno na úvaze, zda se chtějí ženit.

Média v Británii dávají O´Brienovu rezignaci do souvislosti s faktem, že jej v nedávné době čtyři kněží (z nichž jeden je laicizovaný) obvinili z nevhodného chování (konkrétně, že jim v dávné minulosti dával jako jejich představený sexuální návrhy), nicméně pro takovéto tvrzení neexistují důkazy. O´Brien každopádně pravdivost obvinění popřel a pokud jde o jím uvedené důvody rezignace, vypadají nanejvýš věrohodně: 75 let mu bude v březnu a rovněž je již déle známo, že má vážné problémy se srdcem. Aféra ale jistě ovlivnila jeho rozhodování, zda se zúčastní konkláve.

Aféra rovněž patrně nehrála významnou roli na straně rozhodnutí Svatého stolce – jeho mluvčí zdůraznil, že přijetí rezignace je součástí řešení restů odcházejícím papežem.

Ignác Pospíšil

Více informací ZDE a ZDE.

 

Advertisement

19 Responses to Papež přijal rezignaci Keitha O´Briena

 1. vonrammstein píše:

  Nedávno jsem o něm četl článek. Prý kromě homosexualismu podporoval i právo na potrat a euthanasii. Ale nemůžu si vzpomenout na zdroj, takže nevím, nakolik jsou informace věrohodné.

 2. nino píše:

  Vyzera to, ze typicky popleteny koncilovy hierarcha… ktoze ho menoval do tych funkcii? Este Wojtyla?

  • Takypijus píše:

   Jak typicky lefébristické jmenovat urážlivě papeže jeho „civilním“ jménem. Nikoli Wojtyla a Ratzinger, ale Jan Pavel II. a Benedikt XIV., milý pane. Trochu úcty by opravdu neškodilo.

   • nino píše:

    Takypijus, som prosty clovek, a pri tych zmenach niekedy naozaj ani neviem kolko-krat, ako koho oslovovat, ano neviem, ako vlastne by sa po odstupeni mal oslovovat Benedikt XVI. 🙂

   • Hamish píše:

    Co je na tom neuctivého a lefebvristického?
    V historických pojednáních se takto o některých papežích hovoří běžně.
    Viz zde o svatém (sic) Piu X.. http://rexcz.blogspot.cz/2013/02/svaty-pius-x-sodalitium-pianum-2003_22.html

    • Takypijus píše:

     Myslím, že je víc než zřejmé, že tady je jméno Wojtyla použito neuctivě až urážlivě. Obzvlášť pěkně to vyniká ve srovnání s článkem v odkazu, který jste použil vskutku ukázkově demagogicky.

     (Ignáci, opravdu mě mrzí, že jste nezveřejnil můj předchozí příspěvek, který – byť možná trochu drsně – ukazuje způsoby, jak se některé skupiny věřících chovají. Bohužel dost jako sektáři.)

     • Hamish píše:

      Ale bratře, vy vidíte drahému ninovi do hlavy, že se odvažujete tvrdit, jak svůj příspěvek myslel?
      To bolí…a dvakrát víc, že mne obviňujete z demagogie 😦
      Jako sekta se chová především ten druh „katolíků“, kteří nesnesou kritiku svého vždy neomylného vůdce papeže.

     • nino píše:

      Takypijus, ak pod sektarstvom myslite ,,oddelenie sa“, ci ,,vyhranenie sa“, tak skutocny katolicizmus naozaj istym sposobom ,,sektarsky“ je 🙂 Kristus hlasal oddelenie sa do svet a sv. Pavol pisal: ,,oddelte sa od nich (neveriacich)“

     • nino píše:

      Inak, Takypijus, ako vidim, rad odvadzate pozornost od temy diskusie, k ucte k Wojtylovi, k protimluvom, atd.
      Mozno by ste sa mohli zacat vyjadrovat k tym bodom, o ktorych sa diskutuje. Alebo tie sa tazko vyvracaju?

  • Syslík píše:

   Ktoze menoval Jidasa do jeho funkcie? Este Jezis Kristus?

   Vase dedukce a obvinení jsou absurdni.

   • nino píše:

    Prirovnavate Wojtylu ku Kristovi? To, ze Wojtyla casto odflakaval menovania je asi aj povazovane za fakt, nie? Ci sa mylim?

   • Hamish píše:

    Demagogie.
    Kristus o Jidášovi dobře věděl, že ho zradí. Wojtyla však vesele jmenoval ty nejhorší heretiky a bludaře na nejrůznější posty a ještě si vesel točil hůlčičkou.

    • Takypijus píše:

     Myslím, že Církev svatou zachrání před bludaři a heretiky jedině svatý papež Hamish. Z Ducha svatého má totiž vzácný dar poznat, který biskup je jak velký heretik a bludař.

     Koneckonců konkláve se blíží, Duch vane kam chce, a je možné, že do měsíce budou Hamishe s tiárou na hlavě nosit po Vatikánu na nosítkách jako kdysi svatého Petra. Tradice je tradice.

     [Ignáci buďe prosím té dobroty a pokud to nebudete chtít zveřejnit, tak mi hoďte an mail b.o.y.1@email.cz aspoň krátký návod jak to upravit, aby to vaší cenzurou prošlo. OK?]

     • Hamish píše:

      Mám stejný názor.
      Už jsem si myslel, že se neshodem…vida, shodnem 🙂

     • nino píše:

      Takypijus, katolicizmus je rozumove nabozenstvo, a myslim, ze vzdelany katolik dokaze rozlisit, co je hereza, a ze Wojtyla menoval aj heretikov do funkcii, a nie malo, to snad neni problem dokazat. Katolicizmus neni gnosticizmus, katolicizmus vzdy hlasal a ucil pravdy verejne, nie skryte, kazdy verejne vie, co uci Cirkvev, a je realitou, ze Jan Pavol II. menoval i heretikov do funkcii, dalej nekompetentnych a neschopnych ludi, rozne vnutrocirkevne nepotisticke sekty nechal posobit (Opus Dei, Focolare, charizmaticke sekty), menoval slabych biskupov, tych, co kryli pedofilu- pre neho bolo silnym kriteriom hlavne nekriticke uctievanie jeho kultu osobnosti, takze sa ani nedivim. Ktovie o kolko kvalitnych a svatych biskupov sme tym prisli. Vysledkom je dnes chaos v Cirkvi, na jej spici a v centre, az je to hroza.

 3. […] (viz ZDE). Papež rovněž přijal rezignaci skotského primase kardinála O´Briena. Podrobnosti ZDE. Do Říma se sjíždějí kardinálové, jejich generální kongregace proběhne 4. března. […]

 4. cinicius píše:

  K tématu: Kardinál nakonec nepatřičné sexuální chování přiznal a omluvil se za ně: http://www.christnet.cz/zpravy/25080/britsky_kardinal_o_brien_se_omluvil_za_sve_sexualni_chovani.url

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: