Arcibiskup Bezák znal důvody svého odvolání a porušil papežské tajemství

Nunciatura na Slovensku vydala prohlášení, v němž jednak konstatuje fakt, že arcibiskup Bezák znal důvody, proč je odvoláván, jednak vyjadřuje lítost nad tím, že arcibiskup Bezák porušil papežské tajemství, když informoval o svém odvolání ještě před tím, než bylo oficiálně zveřejněno. Celé prohlášení je k dispozici ZDE.

23 Responses to Arcibiskup Bezák znal důvody svého odvolání a porušil papežské tajemství

 1. Hamish píše:

  Ten se jeste ozeni.

 2. daniel píše:

  Akorát, že prohlášení vyvolává více otázek než odpovědí:
  http://www.svetkrestanstva.sk/2012/07/komentar-vyhlasenie-apostolskej.html

 3. ld píše:

  Papežské tajemství? To je docela zvláštní úzus. Když jsem prohledával Kodex kanonického práva, nic jsem se o něm nedočetl. Ani ve vztahu k papeži, resp.biskupském sboru. Takže mi to spíš přijde, jako pohyb po hraně. Což Bezákovo byvší jednání bylo už za ní.

 4. jarda píše:

  pouze jeden otazník : je vůbec možné v dnešní době že ještě přichází tak optimistické zprávy?

 5. Řezníček z Brna píše:

  11.7 ve zprávách na ČT 1 mluvil režiser, který o arcibiskupovi Bezákovi natočil dokument, který má být promítán v ČT koncem roku. Říkál o něm: Chodí s mladými si zahrát fotbálek, do posilovny, v arcibiskupském paláci otevřel restauraci (den po odvolání jí zavřeli). Po dotočení dokumentu prý panu arcibiskupovi řekl: Z Vás bude buď papež, nebo Vás vyhodí, ale spíše si myslím,že Vás vyhodí. No, nakonec měl režisér pravdu. Na internetu jsou hovory pod lampou s Bezákem, je fakt, že arcibiskup Bezák v těch rozhovorech působí na mne kladně, jednoznačně má velké charisma a spostu lidí na Slovensku určitě oslovuje.

 6. Michal píše:

  Objevily se některé body vytýkané ab.Bezákovi i jeho odpovědi na ně. Věrohodnost obojího bez přímých důkazů těžko posoudit.
  http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=24024
  http://www.ta3.com/clanok/1002463/vatikan-vycital-bezakovi-homosexualnych-knazov-aj-pristup-k-papezovi.html

 7. Řezníček z Brna píše:

  Doporučuji velmi zajímavý článek v dnešním Respektu pod názvem Nebezpečně nahý řeholník – odvolaný arcibiskup Bezák je možná obětí korupční sitě vysokých činovníků Vatikánu. Článek popisuje Bezáka jako člověka chodícího do posilovny, jezdícího po Trnavě na kole, nicméně autor zastává názor, že arcibiskup holdující poněkud méně obvyklému způsobu života že neodvrátil od nauky církve. Přičinou je, že po svém nástupu začal vrtat do hospodaření svého předchůdce arcibiskupa Sokola, který údajně masívně prodával majetky biskupství v řádu stovek milionů a tržby z těchto prodejů ukládal na soukromé účty a nikoliv na oficiální účty biskupství. Tyto peníze teď nejsou k dohledání a Bezák objednal audit. Auditorka podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Článek je plný spekulací, protože nikdo z církevních kruhů (ani odvolaný Bezák se nechtějí vyjadřovat do médii). Respekt dále upozorňuje, že v poslední době byli odvolání ve světě 2 biskupové (jeden chtěl světit ženy a druhý měl dlouhodobé finanční skandály), ale tak rychlé odvolání údajně nemá obdoby.Článek dále shrnuje finanční skandály Vatikánu, které vyplavaly v posledních měsících.

  • MichalD píše:

   Myslím, že bychom se neměli nechat strhnout a probírat tady nepodložené klevety ať už TA-3 nebo Respektu. To podstatné, o čem se rozpoutala diskuse pod původním článkem, bylo, zda J.E. Bezák se choval jako biskup a zda učil katolickou nauku. Ostatní ponechme bulváru.

 8. Řezníček z Brna píše:

  Další zajímavý článek k tomuto tématu vyšel v časopisu Týždeň.Článek působí velmi seriózně, zvláště, když nedávno se časopis soudil s arcibiskupem Sokolem, který časopis zažaloval za nactiutrhání. Jako svědek v procesu vystoupil současný arcibiskup Bezák, který svým svědectvím pomohl redakci spor vyhrát.
  Časopis zdůrazňuje, že Bezák dále zůstává arcibiskupem, pouze mu byl odebrán stolec. Dále zdůrazňuje, že biskupové, kteří se „podíleli“ na Bezákově odvolání mají (včetně Baxanta) velmi dobrou pověst. Dále zdůrazňují, že Bezák mluvil s papežem a dokonce mu předal i písemné dokumenty, takže měl možnost se hájit a musí znát důvody odvolání, dále se píše, že kardinál Tomko, který velmi doporučoval Sv. Otci jmenování Bezáka se za něj údajně ve Vatikánu nepostavil.
  Časopis dále píše, že demonstrace a petice za Bezáka měli význam ten, že ukázali solidaritu věřících se svým biskupem, ale nemají žádný vliv na další kroky Vatikánu. Sv. Otec nemůže vzít své rozhodnutí zpět ani zveřejnit důvody, proto tyto akce nemají žádného dalšího smyslu. Pokud se média někdy dozvědí důvod odvolání, bude to neoficiální cestou (někdo zainteresovaný promluví).“Tajnůstkáři“ ve Vatikánu se podle časopisu nemohou chovat jinak, protože kdyby zveřejnili důvod odvolání, věřící by chtěli znát další podrobnosti (např při špatném hospodaření) a „mumraj by začal nanovo.

  • Takypijus píše:

   Vzhledem k tomu, že média získala velmi rychle poměrně přesné informace i z posledního konkláve, je skoro jisté, že by je získala i o Bezákovi, měla-li by na tom značný zájem. Osobně si myslím, že dokumenty, zveřejněné TA3 jsou pravé, byť mi formulace otázek přijde poněkud primitivní.

   Jedná-li se skutečně o pravý dokument, tak celkem chápu Bezáka, že neví, za co byl odvolán, odkazuje-li Vatikán právě na tento dokument. Ze stejných důvodů by totiž zároveň musela být neprodleně odvolána dobrá polovina německých biskupů.

   • MichalD píše:

    Pokud by se jednalo o pravý dokument, tak bych celkem chápal Svatého otce, že arcibiskupa tak promptně odvolal. V odpovědi na bod 4. je totiž očividná lež (jak bylo diskutováno už výše) a za to „vyhazov na hodinu“ je adekvátní reakcí.

    To, jestli za něco by měla být odvolána i většina ostatních biskupů je úplně irelevantní k otázce, zda bylo odvolání arcibiskupa oprávněné. Zkuste se někdy, až vám odtáhnou špatně zaparkované auto, hájit tím, že jiná auta neodtáhli …

    • Takypijus píše:

     Pokud jde o bod 4, nedokážu se k tomu vyjádřit, arcibiskupa Bezáka jsem nikdy neviděl a znám ho jenom z fotek.

     Co se týče analogie s přestupkem špatného parkování – to si snad děláte legraci, ne??? Ani nevím, jestli má význam se tady nějak podrobněji rozepisovat o tom, jak očividný je to nesmysl.

     • MichalD píše:

      K tomu, aby člověk viděl rozpor mezi odpovědí a skutečným stavem věci nemusí arcibiskupa vidět osobně, stačí se podívat na fotky a videa na netu (nepředpokládám, že by to všechno byly fotomontáže), některé byly uvedeny i v diskusi výše.

      Analogie s autem byla analogií na způsob uvažování, na kterém je postavený poslední odstavec Vašeho komentáře. Ano, je to nesmysl, stejně jako je nesmysl argumentovat tím, že někdo nemůže být potrestán za něco, za co nejsou potrestáni ostatní. Samozřejmě, pokud takový stav nastane, je jasné, že je nějaký problém na straně trestající moci, nikoliv to, že se inkriminované skutky stávají beztrestnými. V případě odtahování aut je asi problém v kapacitě odtahové služby, co je tím důvodem na straně Svatého stolce, se můžeme jen domýšlet.

    • Andy píše:

     Když tak čtu o stylu života JE Bezáka, nemohu se zbavit dojmu že je svým životem(posilovna, oblečení, kolo) až nápadně podobný renesančním kardinálům z rodů Borgia, Medici atd.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: