Duchovní a filosofické brebentění není vědeckou prací

Tomáš Halík při autorském čtení

Četná internetová média zveřejnila informaci, že některé duchovní a „filosofické“ knihy Mons. Tomáše Halíka budou vyškrtnuty ze seznamu vědeckých prací, kam zjevně nepatří, protože nesplňují formální ani metodická kritéria na vědecké práce kladená.

Na Duších a hvězdách na nesprávné řazení Halíkových prací do vědecké literatury už dříve upozorňoval Dr. Stodola ZDE a ZDE.

Více k aktuálnímu dění v této kauze se dočtete v následujících příspěvcích:

http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/odborne-knihy-tomase-halika-nejsou-vedecke-rozhodla-komise?utm_medium=fbwall&utm_source=fbp

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/rana-pro-halikovo-ego-jeho-knihy-se-vyradi-z-vedeckych-praci/

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/poslanecka-snemovna/Tomas-Halik-ma-problem-Jeho-publikace-nejsou-odborne-sdelil-premier-Rusnok-293934

AKTUALIZACE

Na Aktuálně.cz vyšel článek, který potvrzuje zpochybnění vědeckosti Halíkových prací, ale zároveň zpochybňuje jejich vyškrtnutí, když podle něj rozhodnutí Rady vlády pro vědu výzkum a vývoj znělo, že tyto práce sice nejsou vědecké, ale přesto doporučuje jejich ponechání na seznamu, což mi připadá jako extrémně skandální… O dalším vývoji v kauze budeme informovat…

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=795784

Ignác Pospíšil

6 Responses to Duchovní a filosofické brebentění není vědeckou prací

  1. Michal píše:

    Do jisté míry analogickou situaci popisuje článek o hodnocení výroků politiků na demagog.cz http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-cesko-hleda-demagoga-dnk-/p_spolecnost.aspx?c=A131115_232805_p_spolecnost_wag :
    „Faktičnost není hodnota sama o sobě. Ukazují to projevy, které na rozdíl od žbleptů z předvolebních debat přežily dekády a staletí. Dovolte mi trochu nadsázky a srovnejte tyhle tři výroky:
    – „Nemůžu vám nabídnout nic než dřinu, krev, pot a slzy.“ – Neověřitelné.
    – „Všichni svobodní lidé, ať žijí kdekoli, jsou občany Západního Berlína.“ – Nepravda.
    – „Právě jsem se vrátil z Hradu.“ – Pravda.
    Podle standardů Lidovek a Novy by z toho John Fitzgerald Kennedy vyšel jako největší lhář, zatímco Klement Gottwald jako „jednoznačný vítěz“. “
    .
    Přísně formálně vzato Halíkovy knihy kritéria nejspíš nesplňují, na druhou stranu jde o specifický žánr teologické eseje, je překládán a za jednu knihu dostal v zahraničí teologickou cenu. Díla kolika procent učitelů církve by kritéria splnilo, o Bibli, k níž se teologie vztahuje jako k ústřednímu dílu, nemluvě?
    Tím nechci Halíka přirovnávat k učitelům církve :-), jen upozornit na relevanci neformálních kritérií. Argumentaci obou stran sporu by bylo dobré zveřejnit.

    • VlaM píše:

      Domnívám se, že výjimku z formálních kritérií může udělit jen ten, kdo ta kritéria zavedl (nikoli tedy Vy nebo kterýkoliv jiný hodnotitel), a to výslovně, veřejně a jen ve výjimečných a dobře vyargumentovaných případech. Přísně vzato bych se přimlouval, aby výjimky nebyly vůbec, protože to je vždycky začátek chaosu a zdroj pocitů nespravedlnosti u těch, co žádnou výjimku nemají. Pravidla hry je třeba dodržovat, m.j. i proto, že tu jde o peníze.

      • Michal píše:

        Určitě nejsem kompetentní jakékoli výjimky povolovat či zakazovat, jen jsem přinesl další úhel pohledu.
        .
        K problematice se včera vyjádřil T. Halík v pořadu Jak to vidí http://www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi/_zprava/1283544 :
        „… Já myslím, že tady to bude podnět k tomu, že bude třeba revidovat ta kritéria, která jsou pro to zařazování těch knih, protože tam jsou vlastně kritéria, která splňují jenom přírodovědecké publikace, ale ty samozřejmě nemůžou splňovat filosofické publikace. Podle těch kritérií vědeckosti by převratná díla v psychologii, celé dílo Jungovo, Freudovo naprosto propadlo. Všecky ty knihy soudobé sociologie, které mají charakter těch, těch esejí, takže já si myslím, že ta věc je dobrá tím, že povede k přehodnocení vlastně těch kritérií odbornosti publikací. „

  2. Rolf píše:

    „Je velkým neštěstím pro národ, když pedagogové tohoto typu mají možnost manipulovat mládež svým černo-bílým viděním světa!“. … L. M., leden 2011. http://www.narodnisjednoceni.cz

Napsat komentář