Michal Semín: Cristeros

Institut sv. Josefa zveřejnil přednášku Michala Semína na téma Cristeros, která byla přednesena na setkání tradičních katolíků v Bělči.

Do záznamu jsou doplněny audiovizuální materiály promítané během přednášky (obrázky, trailer k filmu, dokumentární film s pamětníky Cristiady včetně českých titulků).

Velice doporučuji ke shlédnutí:

Video je možné diskutovat i na stránkách IsJ.

Ignác Pospíšil

Advertisement

8 Responses to Michal Semín: Cristeros

 1. Martin Horsky píše:

  Zajímavý projev – film Cristiada/For Greater Glory jsem nedávno viděl. Podle Michala Semina byla každá revoluce zvrácením Boží autority, ale Zákládající Otci americké revoluce ale věřili že právě odstraněním královské vlády postaví Boha ve společnosti do jeho přirozeného stavu; tedy Stvořitelé od kterého má lidstvo určitá nedotknutelná práva.
  (Zde napr. vyjádření města Malden, v kolonii Massachusetts, k věci americké nezávislosti v r. 1776: „…We are confirmed in the opinion, that the present age would be deficient in their duty to God, their posterity and themselves, if they do not establish an American republic. This is the only form of government we wish to see established; for we can never be willingly subject to any other King than He who, being possessed of infinite wisdom, goodness and rectitude, is alone fit to possess unlimited power.“

  • Michal Semín píše:

   Americká revoluce byla dílem deistů, kterým je blíž zednářská lóže než pravá bohopocta. USA je prvním moderním státem, jehož ustavující akty společnost programově odklání od zjeveného náboženství, zdůvodnění viz např. Listy federalistů. K tomuto tématu nedávno vyšla vynikající kniha Christophera Ferrary nazvaná Liberty: The God that Failed.

 2. nino píše:

  Inak, je zaujimave o tych Iroch, ktori prebehli na stranu katolikov v tej vojne USA-Mexiko.
  Tu sa pise:
  ,, Zhruba 800 z nich vytvořilo legendární Batallón de San Patricio, Prapor svatého Patrika. Byli v něm převážně Irové a dále Evropané z katolických zemí – prameny zmiňují Čechy, Maďary a Němce.“
  http://jaroslavnovak.blog.idnes.cz/c/32201/Absolut-vodka-pripomnela-loupezne-tazeni-USA-v-Mexiku.html
  Cize zrejme islo aj o katolikov zo Strednej Europy, ktory v nom bojovali.

  • nino píše:

   Tiez je zaujimave vidiet aj na tomto pripade, zrady hrdinskych kristerov, ten zapas medzi liberalnou revoluciou v Cirkvi, a pravymi katolikmi.
   Ten zapas liberalizmu vo vnutri Cirkvi trva vlastne 500 rokov, zacalo to kdesi uz erazmizmom, a nakoniec bol ten nastastie potlaceny, ale potom pokracovali pokusy zmierenia z odpornou ideologiou liberalizmu, a vtedy, ked tieto sily prevazili, ako v pripade zrady kristerov, tak to bolo zle pre Cirkev. Podobne myslim v tom obdobi doslo k potlaceniu Action francaise, takze naozaj tu vidime ten zapas liberalnych pseudokatolikov a ich zrady- a samozrejme, tento prud, co cele dejiny nas zradzal, spajal sa s nasimi nepriatelmi, zradil kristerov, tak ten naplno triumfoval na Koncile a po Koncile…

 3. nino píše:

  Takze vdaka za naozaj zaujimavu prednasku, ktora naozaj krasne priblizuje tento kus nasich dejin, a tiez video s pamatnikmi, skutocnymi hrdinami, aby tieto veci boli zachovne pre dalsie generacie, aby sme si ppripomenui tychto hrdinov, skutocnch muzov.
  A tiez im boli vdacni, lebo bojovali a zomierali i za nas, nasu slobodu.
  Dali Mexiku nadej o lepsom svete. Zial, boli porazeny, a sekularizmus premenil Mexiko na vykorenen spolocnost, zlikvidoval strednu vrstvu, a dnes vidime tak vdaka sekularizmu aj kriminalitu, aj chudobu casto, aj drogovu vojnu, gangy…
  Keby zvitazili, mohli vybudovat katolicky stat, spravodlivy a stastny, avsak, zial, zrada liberalnych pseudokatolikov tam tiez zohrala negativnu ulohu, nebyt ich, kontrarevolucia mohla byt uspesne zavrsena a Mexiko opat vybudovane, nove, velke, silne, slobodne- katolicke.

 4. nino píše:

  Este krasna piesen Viva Cristo Rey! aj so zabermi cristerov:

  Piesen, aj zabery z povstania zacnu tak od 28 sekundy.
  Viva Cristo Rey!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: