Pavel Bělobrádek v Olomouci

Olomouc 18. května nečekaně navštívil předseda KDU-ČSL MVDr. Pavel Bělobrádek. Od 14 hodin poblíž Horního náměstí s místní organizací strany pořádal podpisovou akci petice proti současnému návrhu vlády k důchodové reformě mezi kolemjdoucími občany, se kterými také vstupoval do osobní diskuze. Společné setkávání s občany pokračovalo také v 18 hodin veřejnou besedou v přednáškové aule Vyšší odborné školy Caritas na Křížkovského ulici, kde se vedla rozprava nad tématem současné situace strany i naší politiky, včetně zdravotnické a důchodové reformy.

Olomouc. KDU-ČSL po neúspěšných volbách v květnu loňského roku muselo přistoupit k resuscitaci svého programu, prezentace, ale i členské základny ve vedení. Nastala tím doslova revoluce v dějinách polistopadové lidovecké strany. Mezi výrazné osobnosti strany patří právě nově designovaný předseda Pavel Bělobrádek, ale také Marián Jurečka, který jako místopředseda olomoucké organizace nyní pracuje také ve vedení strany, mj. také jako poradce pro otázky důchodů.

Na veřejné besedě v aule VOŠ Caritas představili proto oba cíle resuscitace strany a nastínili, že nyní jsou v plném proudu zahájeny práce na nové definici volebního programu strany včetně aktivních výstupů před médii a veřejností. Problémem však je, že média spoustu výstupů, ať už jsou od členů vedení nebo přímo Pavla Bělobrádka, téměř přehlíží, protože např. Česká televize ihned po volbách zaškatulkovala lidovce k neparlamentním stranám, což samozřejmě není pravda, protože mají i nadále zastoupení v senátu.

Jako první promluvil velmi hutně Pavel Bělobrádek, který na úvod přiznal, že v Olomouci není poprvé a zdejší region vnímá v rámci České republiky jako důležitý. Veřejně deklaroval, že strana zanedbávala posledních 20 let množství faktorů, které nakonec vedly k její porážce v loňských volbách do poslanecké sněmovny, a charakterizoval jaké (proměna myšlení lidí, špatné povědomí o straně, chyba ve volbách předsedů – především Svoboda, Čunek, ale také částečně i Kalousek). Lidovecká strana je podle něj na důležitém rozcestí, musí umět nyní říct, co chce, neboť o lidovcích se právě nyní šíří špatné povědomí mezi občany vlivem masmédií. Jedinou hlavní šanci nalézá – jak shrnul, v návratu k tradičním hodnotám, které tu byly a jsou moderní přes 2000 let. Zdůraznil, že Šrámkovo „být přitom“ již ve svém původním smyslu padlo dávno, neboť lidovci po sametové revoluci nevstoupili celkem do čtyř vlád, ale zásadní chybu udělali, když vstoupili do druhé Topolánkovy vlády, která byla stranou přeběhlíků. Do vlády, která zničila ideu společného zdanění manželů, o kterou předtím lidovci mnoho let bojovali. Samotnou ekonomickou situace strany hodnotí jako vyváženou, neboť již do konce tohoto kalendářního roku se jí podaří splatit veškeré pohledávky, které především od loňska má.

Dále došlo na hodnocení posledních pěti let, které označil za „naprostou demontáž demokracie v naší zemí.“ Občané při ní dali najevo, že si nepřejí stávající politickou garnituru a mnoho stran, především ODS, Strana zelených a mezi nimi KDU-ČSL ztratila rozhodující procenta hlasů a právě pro SZ i KDU-ČSL to znamenalo opuštění poslanecké sněmovny. Přesto však k ničemu novému nedošlo, protože nyní na poslaneckých lavicích sedí zástupci ČEZu, podnikatelé z hazardu, a nebo alespoň ti, kteří byli podporování z těchto subjektů ve svém volebním programu.

Politiku vnímá Pavel Bělobrádek jako službu. Politik by měl podobně jako např. zdravotní sestra nebo zaměstnanec charity sloužit druhým, nikoliv jen a pouze zájmovým skupinám. Závěrem své řeči zmínil ideál předsednictva, které nechce rezignovat na spoustu věcí, uvědomuje si, že nikdo z něj nebude nikdy svatý, dokonalý, ale že všichni dohromady se budou snažit. Aby v politickém boji byli lepší. Je proto nutné, aby ten, kdo přednese nějaký svůj volební program, jej začal konečně myslet vážně a také tak podle toho jednal.

Dalším, kdo promluvil, byl následně Marián Jurečka, který přednesl v současnosti velmi žhavé téma důchodové reformy. Důchodovou reformu vláda iniciuje dle něj především kvůli tomu, že se u nás zvýšil průměrný věk života, zvýšila se navíc mortalita v demografické křivce. Husákovy děti tím budou mít ve svých šedesáti letech velký problém a průběžný pilíř důchodů již nyní vykazuje velký deficit. Na důchodový systém proto dle Kalouska a Drábka již nejsou peníze.

Lidovci jsou jedni z těch, kdo navrhují přenést peníze na důchody do soukromých fondů, to však samozřejmě přináší i své problémy, neboť se neví, jaká bude hodnota peněz za 30 let – navíc v našich poměrech se systém západních fondů neosvědčil. Druhým dopadem vládní reformy, tak jak jej navrhuje vláda, je navíc zásadní zamíchání s výškou DPH, což je naprosto nespravedlivé, proti daňovým poplatníkům. Jelikož hlas lidovců, kteří již nejsou vládní stranou, nesměl zaznít, vydali se nyní na cestu petice, kterou nabízí k podpisu jak na internetu, tak i fyzicky v mnoha městech po republice (ať už to byl Uničov, kde získali obrovský ohlas nebo nyní Olomouc).

Dalším tématem, které přednesl, byl program stranického návrhu reformy zrovnoprávnění rodin (pracujících rodičů) s dětmi, kteří by byli zvýhodněni oproti partnerům žijícím v single stylu, kteří nepřinášejí do našeho hospodářství ekonomické plátce. Mělo by dojit k obnově vládních diskuzí o společném zdanění rodin, progresivní dani etc. Marián Jurečka navíc na konci své řeči zdůraznil, že je spočteno, že od roku 1990 se nenarodilo cca 1,2 milionů dětí, což do našeho hospodářství přineslo demografický dluh a namísto nich nyní české firmy zaměstnávají cizince.

Po výstupu obou politiků následovala debata s účastníky. Především zde došlo na témata ohledně současného stavu zdravotnictví, minimální mzdy, současného katastrofálního stavu zemědělství a nezaměstnaného venkova a také rozvíření tématu důchodové reformy. Závěrem také došlo na tématiku zrušení letního času, které někteří zúčastnění brali jako bezpředmětné v tomto období krize. Předseda Bělobrádek však zdůraznil, že díky této akci senátora Šilara si vůbec média všimla lidové strany. Na závěr Pavel Bělobrádek poprosil všechny přítomné, kteří o to projevili zájem, aby v případném návratu lidovecké strany zpět do sněmovny pomáhali ve svých rodinách, uvědomováním známých a podpořili stranu jak fyzicky, tak i duchovně.

Po skončení besedy pozvali předseda Bělobrádek a Marián Jurečka všechny přítomné na mimořádnou prohlídku Arcibiskupského paláce.

Daniel Zouhar

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: