Církevní školy u jednotných maturit zabodovaly

U jednotných maturit zabodovala církevní gymnázia: mezi 10 nejúspěšnějších škol gymnazijního typu, jejichž seznam zveřejnilo ministerstvo školství, se veškly hned tři katolické: Arcibiskupské gymnázium v Praze (3.), Cyrilometodějské gymnázium a SOŠ pedagogická v Brně (5.) a Církevní ZŠ a Biskupské gymnázium J. N. Neumanna v Českých Budějovicích (10.) První místo obsadilo elitní soukromé gymnázium PORG. Kompletní přehled zveřejněných TOP škol naleznete ZDE.

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

Advertisement

6 Responses to Církevní školy u jednotných maturit zabodovaly

 1. Lukáš Biskupický píše:

  Církevní školství

  Nenechme se oklamat mediální pochvalou, že při maturitách dopadly dobře církevní školy. Podle světských měřítek je to možné…

  Avšak církevní školství dnes je pouhou paralelní strukturou ke školství státnímu, od něhož se liší jen tabulkou u vchodu s nápisem „Církevní“. Stejně tak vyučuje o náboženstvích v relativistickém pluralitním duchu. To, co bychom čekali, že je tu fundamentem (výuka katolického náboženství), je jen marginální záležitostí pro ukrácení volného času, pokud zrovna není kroužek počítačů nebo sportovních her. Celé ročníky dětí vyrůstají, aniž by byly seznámeny s katechismem katolické církve. Některé zodpovědné osoby dokonce tvrdí, že místo náboženství je lépe učit etiku…

  Na Teologické fakultě v Č. Budějovicích se učí zcela v modernistickém relativistickém duchu a na tu školu vezmou kdekoho, jen aby udržely potřebný počet. Na Teologickou fakultu se hlásí většinou nevěřící studenti, kteří se nedostali na Pedagogickou či jinou fakultu (prostě „odpad“). Stovky absolventů získává pokroucený falešný obraz o katolické církvi bez znalostí apologetiky, bez misijního ducha. V praxi jsou stejně nepoužitelní jako pofidérní „pedagogové volného času“. A semináře zejí prázdnotou a na středních školách dodnes nikdo neučí náboženství či katolickou kulturu.

  A na základním stupni církevních škol? Pro ilustraci: V 5. ročníku Církevní ZŠ (při Biskupském gymnáziu) v Č. Budějovicích chodí na náboženství pouze 3 děti z celkového počtu 50! Náboženství bylo do letošního školního roku vyučováno brzo ráno v nultou hodinu. A my si budeme pochvalovat církevní školství?

  Kdyby toto viděl sv. Jan Nep. Neumann, zakladatel církevních škol v USA (právě proto, aby se v nich učilo katolické náboženství!), jehož veliké výročí letos připomínáme, určitě by neměl ve své vlasti co chválit…

  • cinicius píše:

   Je pravdou, že jednotná maturita pokryje pouze otázku kvality vzdělání. Otázku katolické výchovy, kterou mají katolické školy provádět, vůbec nezkoumá a tam, obávám se, jsou obrovské rezervy…

   • Lukáš Biskupický píše:

    Myslím, že slovo „rezervy“ není výstižné (je to eufemismus), katolíka by mohl spíše napadnout výraz „zrada“.

 2. MichalD píše:

  Z mých kusých zkušeností musím potvrdit, že stav je asi hodně špatný. Mne např. před časem na jakémsi kurzu pořádaném biskupstvím školila z církevních dějin nějaká řádová sestra, vyučující dějepis na biskupském gymnáziu a to byl tedy těžký nářez. Úplně jsem se vrátil do svých středoškolských let (normalizace konce 70. let): celibát byl zaveden kvůli touze církve po majetku, křižáci byli krvelační loupežníci a utlačovatelé kulturních muslimů, o inkvizici ani nemluvě … ale naštěstí to nakonec vše dobře dopadlo, celé církevní dějiny jako k úběžníku směřovaly k Aggiornamentu II.VK.

  Později jsem se také setkal s velmi svérázným dialektickým výkladem vztahu etiky a pastorace dalšího vyučujícího téhož gymnázia, takže mám obavu že se o výjimky nejedná.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: